Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Mfv.10162/2013/5. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 164. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

A határozat elvi tartalma:

Ha a munkáltató a munkabaleseti jegyzőkönyvben elismeri, hogy a balesettel összefüggésben a munkavállaló milyen megbetegedésben szenved, a perben őt terheli annak bizonyítása, hogy - a jegyzőkönyvben ekként rögzített megbetegedés - nem áll összefüggésben a munkabalesettel. 1992. XXII. Tv. 174. § (4), 1952. III. Tv. 164. § (1), 1952. III. Tv. 206. § (1), 1952. III. Tv. 221. § (1)

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1368/2008/48., Budapest Környéki Törvényszék Mf.20502/2012/6., *Kúria Mfv.10162/2013/5.*, 3273/2014. (XI. 4.) AB végzés

***********

Mfv.I.10.162/2013/5.szám

A Kúria Dr. Dömös Erzsébet ügyvéd által képviselt felperesnek a Dr. Tóth T. Tibor ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés iránt a Pest Megyei Munkaügyi Bíróságnál 5.M.1368/2008. szám alatt megindított és másodfokon a Budapest Környéki Törvényszék 8.Mf.20.502/2012/6. számú ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

közbenső ítéletet:

A Kúria a Budapest Környéki Törvényszék 8.Mf.20.502/2012/6. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, és a Pest Megyei Munkaügyi Bíróság 5.M.1368/2008/48. számú ítéletét megváltoztatja: megállapítja, hogy a felperes 2008. március 26-ai munkahelyi balesete és a gerinc megbetegedése között az okozati összefüggés fennáll.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg felperesnek tizenöt nap alatt 10.000 (tízezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, az államnak - felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Indokolás

A felperes keresetében a 2008. március 26-án munkahelyén bekövetkezett balesetéből eredő vagyoni és nem vagyoni kárai megfizetését kérte az alperestől.

A Pest Megyei Munkaügyi Bíróság 5.M.1368/2008/48. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította. Kötelezte az alperes javára perköltség megfizetésére. Megállapította, hogy az állam által előlegezett költséget és a le nem rótt illetéket az állam viseli.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2007. október 25-étől nemzetközi gépjárművezetőként állt az alperes alkalmazásában. 2008. március 26-án a N.-ben lévő r. telephelyen göngyölegrakodás közben balesetet szenvedett. A rakodásban a felperes oly módon segédkezett, hogy a targoncás által a gépjármű pótkocsijának a rakodófelületére rakott egységrakományt képező eszközökből készített rakatokat kis emelésű kézikocsival behordta a rakodótérbe. A rakatok három egymásra helyezett eszközből álltak. A gépjármű pótkocsijának rakodótere háromnegyed részben tele volt, amikor ismeretlen okból az egyik rakat felperesre dőlt. Amikor kimászott a rádőlt egységrakományt képező eszköz alól, leginkább a fejét fájlalta. A felperes fején vérző seb keletkezett.

Ezt követően a felperes 2008. március 30.-április 2., április 2-4., április 5-11. között újabb fuvarokat vitt. A balesetet több mint egy héttel a bekövetkeztét követően jelezte szóban az illetékes N.L.I. gépkocsivezető koordinátornak - kizárólag a fejsérülését említve. A koordinátor felszólítását követően még ugyanaznap, 2008. április 11-én a balesetet írásban is bejelentette, és részletes leírást adott a baleset körülményeiről, utalva fejsérülése mellett hát- és lábsérülésekre is.

2008. április 14-étől betegállományban volt. 2008. április 15-én koponya zúzódását állapították meg. 2008. június 18-án diagnosztizálták gerincsérvét, amelyet 2008. szeptember 17-én megműtöttek.

A balesetről a munkáltató munkavédelmi megbízottja 2008. július 30-án készítette el a munkabaleseti jegyzőkönyvet. Ebben a baleset előzményei és részletes leírása cím alatt rögzítették, hogy a felperes a rakodóhelyen az általa vontatott pótkocsira úgynevezett gitterboxokat (egységrakományt képező eszközöket) rakodott. A rakodás közben az egyik rakat, mely három darab egymásra helyezett eszközből állt, megbillent, és mivel ez a rakat nem volt összepántolva, ráborult, a fején, a hátán és a lábán megütötte. Az ütéstől a feje megsérült, majd a fejét és a háti gerincét ért sérülés következtében felperesnél gerincsérv alakult ki. A baleseti sérülés külső oka a rakodók általi szabálytalan rakodás volt.

A balesetet a jegyzőkönyvben a felperes elmondása alapján rögzítették.

Az alperes 2008. július 31-én kelt nyilatkozatával a balesetet munkabalesetnek ismerte el, és intézkedett annak ekkénti nyilvántartásba vételéről is.

A munkaügyi bíróság ítéletében kifejtette, hogy a perben a felperest terhelte az 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 174. § (4) bekezdés alapján a bizonyítás abban a tekintetben, hogy a munkaviszonyával összefüggésben álló balesete történt, amellyel okozati összefüggésben alakult ki az egészségkárosodása. Az a körülmény, hogy az alperes a felperes balesetét munkabalesetnek ismerte el, nem minősül a munkajogi kárfelelősség tekintetében elismerő nyilatkozatnak. A jegyzőkönyv a felperes előadása alapján készült, továbbá a munkabaleseti jegyzőkönyv más jogszabály rendelkezései alapján, más jogviszony keretében fennálló felelősség kivizsgálására szolgál. Ennek folytán az alperes nincs elzárva attól, hogy a perben a kártérítési felelősségét vitassa.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a perbeli baleset során a felperes a jármű rakodófelületén kéziemelővel göngyöleget mozgatott. A baleset okára sem a felperes, sem annak tanúja, R.M. nem tudott magyarázatot adni. A tanúvallomások nem voltak alkalmasak annak a felperesi állításnak a bizonyítására sem, hogy a hátgerincét is érte sérülés a baleset során. Bizonyítottan annyi volt megállapítható, hogy a felperes a fején megsérült egy rádőlt göngyölegtől.

Utalt arra is a bíróság, hogy a felperes ellentmondásosan adta elő a baleset körülményeit, ezenkívül a becsatolt orvosi iratok is ellentételesek voltak a felperes perbeli előadásával. A felperes arra vonatkozóan nem tett indítványt orvosszakértő perbevonására, hogy a fejét bizonyítottan ért ütés okozta-e a később bizonyítottan kialakult gerincsérvét. Kizárólag az összegszerűségre vonatkozó kérdések tisztázására irányult a bizonyítási indítványa. Ezért az elsőfokú bíróság az igazságügyi orvosszakértő kirendelését mellőzte.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Budapest Környéki Törvényszék 8.Mf.20.502/2012/6. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Kötelezte a felperest az alperes javára perköltség megfizetésére, megállapította, hogy a le nem rótt fellebbezési illetéket az állam viseli.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy jelen esetben a munkáltató kártérítési felelősségének Mt. 174. §-a szerinti feltételei nem álltak fenn. A felperes a 2008. március 26-ai balesete és a gerincbetegsége közötti okozati összefüggést a perben nem bizonyította. Megalapozottan értékelte az elsőfokú bíróság, hogy a balesetnél jelenlévő R.M. vallomásában fejsérülést említett, és a felperes első személyes meghallgatása során tett előadásból is az következik, hogy a szemből rádőlő rakat a felperes hátát nem üthette meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!