Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.10.537 A házastársak közötti, a vagyoni viszonyaik rendezésére vonatkozó szerződésnek a feltűnő értékaránytalanságára alapított megtámadásánál az általános szempontok mellett a családjogi viszonyok sajátosságait is figyelembe kell venni [Ptk. 201. § (2) bek., PK 267. sz.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a felperesnek és az I. r. alperesnek a házastársi közös vagyonukhoz tartozó ingóságok megosztásával kapcsolatban a házassági bontóperben tett jognyilatkozata semmis, míg az életközösségük megszűnése után a közös vagyon megosztása tárgyában létrejött szerződésüknek az - ugyancsak az ingóságok megosztására vonatkozó - 5. pontja érvénytelen.

A közös vagyoni ingóságokat az ítéletben részletezettek szerint megosztotta, és az I. r. alperest ezzel összefüggésben 55 750 forint értékkülönbözet megfizetésére kötelezte. Ezt meghaladóan a felperes keresetét - amely az említett szerződés egyéb, az ingatlan közös tulajdonának megszüntetésére vonatkozó rendelkezéseit is támadta - elutasította. Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezett. A másodfokú bíróság ítéletével az ingóságok megosztását részben megváltoztatta, és az I. r. alperes marasztalását ennek folytán 182 750 forintra felemelte. Egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyta. Ítéletének indokolása szerint a felperes és az I. r. alperes között létrejött szerződés megkötésekor a közös tulajdonukban álló. Ő.-n Kovácsszer 35. szám alatt levő házas ingatlan forgalmi értéke - a beszerzett ingatlanforgalmi szakértői vélemény alapján - 1 300 000 forint volt. Ebből az akkor fennállott OTP-kölcsön-tartozást (250 000 forintot) valamint az I. r. alperes bizonyított különvagyonának értékét (78 000 forintot) levonva, a megosztandó közös vagyoni érték 972 000 forint, a felperes tulajdoni hányadának értéke 486 000 forint. Ettől pedig a szerződésben kikötött 350 000 forintos megváltási ár 28%-kal, az I. r. alperes által - a feleknek az 1990. szeptember 15-i tárgyaláson létrejött megállapodása alapján, az annak megfelelő határidőben - ténylegesen kifizetett 375 000 forint pedig 23%-kal tér el. A szolgáltatás és az ellenszolgáltatás közötti különbség tehát egyik esetben sem éri el a feltűnő értékaránytalanság mértékét, amely a bírói gyakorlat szerint legalább 1/3-os eltérés esetén állapítható meg. A felperesnek az ingatlan közös tulajdona megszüntetésével kapcsolatban a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdésére alapított keresetét tehát az elsőfokú bíróság helyesen utasította el. A jogerős ítéletnek a keresetet elutasító rendelkezése ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Álláspontja szerint az, hogy az I. r. alperes a szerződésben foglaltaktól eltérően, a szerződéskötéstől számított hét hónapon belül 375 000 forintot a felperesnek megváltási ár címén kifizetett, nem teszi mellőzhetővé annak megállapítását, hogy az eredeti szerződésben megjelölt 350 000 forint, az ott rögzített és a felperesre nézve súlyosan hátrányos (havi 1000 forintos részletekben történő) fizetési feltételekkel feltűnően aránytalan volt.

Az I. r. alperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A feleknek az 1990. szeptember 15-i tárgyalási jegyzőkönyvben mint közokiratban [Pp. 195. § (1) bekezdés] foglalt egybehangzó nyilatkozata a Ptk. 240. §-ának (1) bekezdése értelmében a korábban létrejött szerződés részbeni módosítását jelentette. A jegyzőkönyvben rögzített nyilatkozatokat a perben a felperes is mint a felek megállapodását értékelte. Ennek következtében a bíróság kizárólag azt vizsgálhatta, hogy a tartalmában részben módosított szerződés feltűnően aránytalan-e vagy sem. A felperes ezzel ellentétes jogi álláspontja - nevezetesen, hogy a feltűnő értékaránytalanságot a felek által később egyező akarattal módosított "eredeti" szerződési feltételekhez képest kellene vizsgálni - alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!