Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Kfv.37136/2023/2. számú határozata halvédelmi bírság ügyben indult közigazgatási jogvita tárgyában. [2017. évi I. törvény (Kp.) 118. § (1) bek.] Bírók: Farkas Katalin, Gyurán Ildikó, Sperka Kálmán

A határozat elvi tartalma:

A Kp. 118. § (1) bekezdés a) pont ab) alpontjára, valamint b) pontra hivatkozással a felülvizsgálati kérelem befogadása nem indokolt, mert a megjelölt kérdésekben felülvizsgálatra okot adó körülményt a Kúria nem észlelt.

***********

Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

v é g z é s e

Az ügy száma: Kfv.III.37.136/2023/2.

A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Gyurán Ildikó előadó bíró, Dr. Farkas Katalin bíró, Dr. Sugár Tamás bíró, Dr. Bérces Nóra bíró

A felperes: felperes1 (cím1)

A felperes képviselője: dr. Steixner Ferenc egyéni ügyvéd (cím2)

Az alperes: Pest Vármegyei Kormányhivatal (1052 Budapest, Városház utca 7.)

Az alperes képviselője: dr. Révész Zoltán kamarai jogtanácsos

A per tárgya: halvédelmi bírság ügyben indult közigazgatási jogvita

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes, 7. sorszám alatt

Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: a Győri Törvényszék 2023. január 17-én kelt 9.K.700.929/2022/6. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria a felperes felülvizsgálati kérelmének befogadását megtagadja.

A végzés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal Győri Járási Hivatala (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) a 2018. június 21-én érkezett bejelentés alapján hivatalból eljárást indított a felperessel szemben. A bejelentésben foglaltak, valamint a csatolt videófelvétel szerint 2018. május 19-én 10 óra körül egy szemtanú azt látta, hogy két, számára ismeretlen személy csónakban ülve varsákat szed fel a Holt-folyóon, majd azokat kiürítés után visszahelyezik a vízbe.

[2] Az elsőfokú hatóság megállapította, hogy a felvételen szereplő két személy közül az egyik a halőri feladatokkal megbízott felperes. A felperes úgy nyilatkozott, hogy a Egyesület (a továbbiakban: egyesület) megbízásából társadalmi munkában ürítették és helyezték ki újra a törpeharcsa-fogó varsákat.

[3] Az elsőfokú hatóság 2018. július 23-án kelt határozatában a felperest 110.000,- forint halvédelmi bírsággal sújtotta, állami horgász- és halászjegy, valamint turista horgászjegy váltásától 24 hónapra eltiltotta, továbbá halőri igazolványát és szolgálati naplóját visszavonta.

[4] A jogosulatlan halászat miatt kirótt halvédelmi bírság összegét azért határozta meg a kiszabható összeg alsó határában, mert a felperes a jogsértő cselekményt első alkalommal követte el, felelősségét elismerte és vele szemben az elmúlt három évben szabálysértési eljárás nem indult. Az elsőfokú hatóság a halfogástól való eltiltás időtartamának meghatározása során azt vette figyelembe, hogy a halőr jogsértő tevékenysége a horgásztársadalomban negatív hatást vált ki. Ha a halászati őr munkáját nem a hatályos jogszabályokban foglaltak szerint végzi és az orvhalászat gyanúja felmerült, bírsággal kell sújtani.

[5] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsőfokú hatóság határozatát részben megváltoztatta, a felperest 150.000,- forint halvédelmi bírság megfizetésére kötelezte az egyéb joghátrányok fenntartása mellett. Utalt arra, hogy az egyesület képviselője valóban úgy nyilatkozott, hogy a hatóság által azonosított két személy közül a felperes az ő utasítása szerint járt el a törpeharcsa-fogó csapdák kihelyezése során. Ez az ökológiai célú halászat külön engedéllyel lett volna folytatható, ilyen engedély pedig csak meghatározott képesítéssel rendelkező személy részére adható. Erre tekintettel a felperesnek rendelkeznie kellett volna a személyes alkalmasságát bizonyító, a tevékenységre jogosító engedéllyel, a nyilvántartás szerint ezzel nem rendelkezett.

[6] A törvényszék a felperes keresete folytán megsemmisítő és új eljárásra kötelező döntésében arra a megállapításra jutott, hogy az alperes tényállás-tisztázási kötelezettségének a jogellenes halászat időpontja vonatkozásában nem tett teljes körűen eleget, a halvédelmi bírság mértékének meghatározására vonatkozó mérlegelési kötelezettségét részben megsértette, a halőri igazolvány és szolgálati napló visszavonására vonatkozó döntés indokolására vonatkozó kötelezettségét elmulasztotta, így sérült az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbiakban: Ákr.) 62. § (1) bekezdése, a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (a továbbiakban: Hvtv.) 68. § (1) bekezdése és az Ákr. 81. § (1) bekezdése. A bíróság előírta az alperes számára, hogy a tanúk meghallgatásával pontosítsa a csatolt felvételen igazolt jogosulatlan halászat időpontját. Kimondta, hogy a megismételt eljárás során az alperes jogosult megállapítani, hogy a felperes a Hvtv. 67. § (1) bekezdésének b) pontja alapján jogosulatlan halászati tevékenységet végzett, amennyiben a jogsértés időpontjában halászati engedéllyel nem rendelkezett. A halvédelmi bírság mértékének megállapítása során az elsőfokú hatóság köteles volt a rekonstruálható tények ismeretében a Hvtv. 68. § (1) bekezdés (1a) pontjában foglalt körülményeket mérlegelni és a bírság mértékét a mérlegelés eredménye ismeretében megállapítani. Előírta továbbá azt is, hogy ha a halőri igazolvány és a szolgálati napló visszavonásáról is dönt, a határozat indokolásában részletesen térjen ki arra, hogy a felperes a jogosulatlan halászati tevékenységével milyen, a halőri feladatkörbe tartozó jogszabályt sértett meg.

[7] A megismételt eljárásban az elsőfokú hatóság 2019. május 24-én kelt határozatával a felperest 110.000 Ft halvédelmi bírsággal sújtotta, az állami horgász- és halászjegy, valamint turista horgászjegy váltásától a határozat kézhezvételétől számított 24 hónapig eltiltotta, továbbá a halőri nyilvántartásból törölte, a halőri naplót és a társadalmi halőri igazolványt visszavonta. A lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként kétségkívül megállapította, hogy a felperes a jogellenes cselekményt 2018. május 19-én követte el.

[8] Az alperes 2021. októberében kelt határozatával az elsőfokú határozatot helyben hagyta. A perrel támadott döntés indokolása szerint az alperes arra a következtetésre jutott, hogy a felperes 2018. május 19-én a halfogásra jogosító okmányok hiányában, jogosulatlanul végezte halászati tevékenységét. Utalt az alperes arra is, hogy a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:273. § (3) bekezdése alapján a felperes köteles lett volna megbízójának a célszerűtlen vagy szakszerűtlen tevékenységét megtagadni, mivel az jogszabálysértéshez vezetett. Döntésében utalt arra, a felperes elismerte, hogy a videófelvételen ő látható, és azt is, hogy a jogsértést a felettese utasítására követte el, így a jogsértő cselekmény percre pontos meghatározása az ügy érdemi elbírálására nem volt hatással, tekintettel arra, hogy a felperes olyan jogsértő cselekményt követett el, amelyet a törvény büntetni rendel. A felperesnek mint halőrnek a rá vonatkozó jogszabályoknak és az esküjének megfelelően kellett volna eljárnia, tudatában kellett volna lennie az ökológiai célú szelektív halászatra vonatkozó szabályokkal.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!