Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31558/2016/16. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2000. évi C. törvény (Számviteli tv.) 15. §, 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 120. §] Bíró: Bőke Katalin Erzsébet

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

28.K.31.558/2016/16.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a dr. Cserpák Judit (címe.) által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek, a dr. Kajati Zsuzsanna jogtanácsos által képviselt Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatósága (alperes címe; hivatkozási szám: ...) alperes ellen adóhatósági határozat közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í t é l e t e t

A bíróság az alperes jogelődje ... iktatószámú határozatát, a ... iktatószámú elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezi.

Kötelezi az alperest, hogy tizenöt nap alatt fizessen meg a felperesnek 250.000(kettőszázötven-ezer) forint perköltséget.

A kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Kelet-budapesti Adóigazgatósága Társasvállalkozások Ellenőrzési Főosztály I. Társasvállalkozások Ellenőrzési Osztály 7. bevallások utólagos vizsgálatára induló általános forgalmi adó ellenőrzést végzett a felperesnél a .... számú megbízólevél alapján 2010. év és 2011. január - júniusig terjedő időszakra.

A vizsgált időszakban a felperes fő vevői a Kft.1.., a Kft.2.., a Kft.3. és a Kft.4.. voltak, amelyek részére alkoholos és friss meggyet, illetőleg műanyag zsákokat értékesített.

A felperes fő szállítói: a Kft.5.., amelynek a neve a vizsgálat időpontjában Kft.9. "kt.a.", a Kft.6. és a Kft.7.., amelynek a neve a vizsgálat időpontjában Kft.8.. "f.a." voltak. E cégektől a felperes mezőgazdasági idénymunkákról (metszés, gallyazás, meggybetakarítás, ültetvény talajmunkálatai stb.) fogadott be számlákat. A számlakiállítások időszakában a Kft.5.. és a Kft.6. ügyvezetését Személy 1., a Kft.7.. ügyvezetését Személy 2. látta el, ez utóbbi 2010. november 25-étől a Kft.6. ügyvezetője is.

A felperes ügyvezetője mindkét ügyvezetővel kapcsolatban állt a szerződések megkötésekor, Személy 2.nal több alkalommal is találkozott. A szerződések megkötése előtt a felperes beszerezte a cégek cégkivonatait, az ügyvezetők aláírási címpéldányait, adófolyószámla-kivonatokat, gazdálkodásukra vonatkozó adatokat. Mindkét ügyvezető közreműködött a szerződések teljesítése során (a munkavégzés felügyelete, irányítása, bérfizetés stb.).

Az alvállalkozó cégek ügyvezetői - Személy 2. és Személy 1. - az általuk aláírt szerződések teljesítésekor közreműködtek. Irányították, illetőleg ellenőrizték munkavállalóik munkáját, hetente több alkalommal is, majd pénteki napokon a bért kifizették. A Kft.7.. által végzett tevékenységek valós tevékenységek voltak. Az ellenőrzési jegyzőkönyv 12. oldalán feltüntetett munkálatokat a kft. végezte e. Személy 3. bizonyos tárgyalásokon, amely a cégek ügyvezetői (Személy 2. és Személy 1.), valamint a felperesi ügyvezető között folytak le, részt vett, de nem tárgyaló félként. Személy 3. Személy 2. munkatársa volt. A Kft.5.., illetve a Kft.6.. és a felperes által megkötött szerződéseknél az ügyvezető Személy 1. járt el. Személy 3. mindkét alvállalkozói ügyvezetőt megkísérelte a háttérből irányítani, de erről a felperesi ügyvezetőnek nem volt tudomása.

A Kft.5.. a felperes részére meggyszedést, talajlazítást végzett, a Kft.6.. pedig talajlevegőztetést, metszést, illetve a gallyak összezúzását. A munkavállalókat Személy 3. szervezte be más településekről busszal szállították a munkavállalókat a felperesi ültetvényre.

Az elsőfokú adóhatóság az ellenőrzés megállapításait a 2014. január 14. napján készült .... iktatószámú jegyzőkönyvbe foglalta, amellyel szemben az adózó (a továbbiakban: felperes) észrevétellel élt. Az adóhatóság a felperes észrevételeinek nem adott helyt. Az elsőfokú hatóság .... iktatószámú, 2014. május 5. napján kelt határozatában a felperes terhére 81.248.000,- Ft adókülönbözetet állapított meg, amelyből 27.089.000,- Ft-ot adóhiánynak, 54.159.000,- Ft-ot folyószámlát nem érintő adókülönbözetnek minősített. Az adóhiány után 20.315.000,- Ft adóbírságot szabott ki és 5.239.000,- Ft késedelmi pótlékot állapított meg. A felperes adófizetési kötelezettségét az általános fogalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfatv.) 55. § (1) és (2) bekezdése, illetőleg a 147. § (1) bekezdése alapján állapította meg.

Az elsőfokú hatóság álláspontja szerint a felperes ügyvezetője nem tudta elkülönítve megnevezni a számlakibocsátói által végzett munkákat, az azokon dolgozó embereket. Nem járt az alvállalkozói székhelyén, mivel minden esetben Személy 2. kereste fel őt. Amikor a cégek egy részénél névváltozás történt, a munkavállalók személye nagyrészt változatlan maradt. Az alvállalkozók bevonására azért volt szükség, mert a szezonális munkák meghaladták a felperes neve kapacitását. Személy 1. úgy nyilatkozott, hogy a cégek képviseletét csak névleg, ellenérték fejében látta el, ezért a társaságok működési körülményeiről, valamint a kiszámlázott gazdasági eseményekről érdemi információval nem rendelkezik. Úgy nyilatkozott, arról sincs tudomása, hogy a társaságok az elvállalt munkákat ténylegesen elvégezték-e a felperes részére. Állítása szerint a cégek semmilyen tárgyi eszközzel nem rendelkeztek, székhelyük székhelyszolgáltatónál volt. Elmondása szerint a cégek ügyeiben Személy 2. közreműködött, valamint Személy 3. járt el. Az ő feladata kizárólag a szerződések, a számlák és a teljesítésigazolások aláírása volt. Ha utalás érkezett a cég bankszámlájára arról Személy 3., vagy Személy 2. értesítette, akiknek ő felvett összeget odaadta, a pénz végül mindig Személy 3.hoz került.

Személy 2. ugyancsak azt nyilatkozta, hogy az általa képviselt cégek képviseletét ténylegesen nem ő látta el, hanem csak ellenérték fejében végzete e tevékenységet, a gazdasági kapcsolatokat Személy 3. szervezte, a tárgyalások során is ő járt el. A társaságok alapításához a törzstőkét is Személy 3. biztosította. Állítása szerint Személy 3. azért nem járhatott el a cégek nevében, mert több korábbi tönkrement cége is volt már. Személy 2. a társaságok alkalmazottaira vonatkozóan információt nem tudott adni, mivel álláspontja szerint azokat is Személy 3. vette fel. Állította, hogy a cégek semmilyen tárgyi eszközzel nem rendelkeztek, székhelyük székhelyszolgáltatónál volt. A kiszámlázott munkákkal kapcsolatosan érdemi nyilatkozatot nem tett. Tudomása szerint az árak úgy lettek kialakítva, hogy a kiállított számlák áfaösszegével a felperes neve fizetendő adóját csökkentsék. Elmondta, hogy információ szerint a felperes neve által átutalt összeget Személy 3. visszajuttatta a felperes ügyvezetőjének és hogy a munkákat ténylegesen a felperes neve saját alkalmazottai végezték.

Mindezek alapján az elsőfokú adóhatóság azt állapította meg, hogy a számlakibocsátó társaságok nevében valójában - a 2012-ben elhunyt - Személy 3. járt el, a bejegyzett ügyvezetők csak a nevüket adták a cégek működéséhez. A számlakibocsátók tényleges tevékenységet nem folytattak, a kiszámlázott munkákat a nevükben mások végezték el. Mivel a gazdasági események a számlákon feltüntetett felek között nem jöttek létre, az elsőfokú adóhatóság az Áfa tv. 120. § a) pontjára, a 127. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozva, valamint a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbikban: Sztv.) 166. § (2) bekezdésére és 15. §-ának (3) bekezdésére a számlákat nem fogadta el az adólevonási jog alapjául szolgáló hiteles bizonylatokként. Ezért a számlák áfatartalmával a levonható adót a számlák teljesítési időpontját tartalmazó adómegállapítási időszakokban csökkentette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!