Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 1999.10.433 I. A büntető jogszabályok módosításáról szóló és 1999. március 1-jén hatályba lépett 1998. évi LXXXVII. tv. rendelkezései alapján az újszülött megölésének bűntettére - az emberölés bűntettéhez képest - a törvény lényegesen enyhébb büntetési tételkeretet határoz meg, ezért az 1999. március 1. napja előtt elkövetett, de az azt követően elbírált, a szülő nő által az újszülött sérelmére megvalósított ölési cselekményt annak ellenére is az új törvényi tényállás szerint kell minősíteni, hogy a Btk. Általános Részének egyes rendelkezései súlyosabbakká váltak [Btk. 2. §, 166. § (1) bek., 166/A. §].

II. Az újszülött megölésének bűntettével kapcsolatban nem értékelhető külön súlyosító körülményként a bűncselekménynek a védekezésre képtelen újszülött sérelmére történt elkövetése [Btk. 83. §, 166/A. §].

A megyei bíróság az 1998. április 30-án kelt ítéletével a fiatalkorú vádlottat emberölés bűntette miatt 2 évi, a fiatalkorúak börtönében végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte. A tényállás szerint a fiatalkorú vádlott a szülei háztartásában nevelkedett, az általános iskola végzése idején azonban kollégiumban lakott, és csak hétvégeken járt haza a szüleihez. Az általános iskola elvégzése után nem tanult tovább, szakképzettséget nem szerzett, hanem a szülei házánál a háztartási munkában és a kisebb testvérei gondozásában segített az édesanyjának. Szabadidejében a televízió műsorát nézte, és esetenként diszkóba járt. Hajadon, nem él együtt senkivel, nem tart el senkit, vagyona nincs, jövedelemmel sem rendelkezik, a rokkantnyugdíjas édesanyja és a munkanélküli-járadékban, valamint szociális támogatásban részesülő apja tartja el.

A vádlott elmebetegségben, tudatzavarban, szellemi leépülésben nem szenved. Éretlen személyiség, enyhe fokban gyengeelméjű (debilis), ez azonban nem korlátozta a tekintetben, hogy felismerje a cselekményének a társadalomra veszélyességét, és e felismerésnek megfelelően cselekedjék. Eddig büntetve nem volt.

A vádlott 1996 augusztus közepe táján az egyik alkalommal, amikor a diszkóból ment hazafelé, nemi kapcsolatba került egy általa ismert fiúval. A vádlott a nemi kapcsolat következtében teherbe esett. Amikor észrevette hogy terhes, nem ment el orvoshoz. A terhességének későbbi időszakában sem járt orvosi ellenőrzésre vagy terhességi tanácsadásra. Az édesanyjának és a családban másnak sem tárta fel a terhességét, hanem azt mindenki előtt titkolta. A születendő gyermekének a fogadására nem készült fel, kelengyét, pelenkát és az újszülött gyermeke fogadására, ápolására való szereket nem vásárolt.

A vádlott a lakásukon 1997. május 20-án korán reggel felébredt, és görcsöt érzett a hasában. A szülei és a nagyobb testvérei ekkor korán reggel elmentek otthonról, a vádlott pedig az ágyban maradt és nézte a televíziót. A hasának a görcsölése miatt gyógyszert vett be, majd járkált a lakásban. Ezután többször is kiment az udvari árnyékszékre, amely a lakás ajtajától kb. 10 méterre van. A vádlott 14-15 óra körüli időben ismét kiment az árnyékszékre, amikor már folyamatban volt a szülés. A vádlott érezte, hogy megszületik a gyermeke, ezért az árnyékszékre ráült, és ilyen testhelyzetben megszületett a gyermeke. Az újszülött a szülőutakat elhagyva beleesett az árnyékszékbe és a székletbe. Az újszülött leánygyermek volt. A súlya 2240 gramm volt, és a terhesség 9. holdhónapjának a végén született. Az újszülött élve született. A belső szervei a korának megfelelő fejlettségűek voltak. A jelzett körülmények között történt szülés alatt az újszülöttnél magzatszurkos magzatvízbelégzés történt. Az árnyékszék gödrébe való beleesés következtében a köldökzsinór elszakadt.

A vádlott ezután az udvari árnyékszék közelében levő rakásból vályogokat vitt be az árnyékszékbe, és azokat rádobálta a székletben fekvő csecsemőre, egy kisméretű vályogtégla a dobás következtében az újszülött fejére került. A vályogoknak a gyermekre dobálása következtében az újszülött teste teljes mértékben a padozat, a taposó deszkák alá került. Az újszülöttnek a székletbe való beleszülése és a vályogoknak a rádobálása következtében a légútjaiba és a gyomrába nagy mennyiségű idegen anyag, széklet került. Az újszülött halála a szülést követően perceken belül bekövetkezett. A csecsemő halálának közvetlen oka a fulladás volt, amelyet a légutaknak idegen anyaggal, széklettel történő eltömődése okozott. Az újszülött alsó végtagjain a rádobált vályogoktól a bőrben és a bőr aljában friss csillogó bevérzések is keletkeztek.

A vádlott ezután az árnyékszék közelében levő nádrakás mellől bevitt egy párnát, és azzal feltörölte a vért. Ezt követően bement a lakásba, és a náluk tartózkodó T. M.-nétől vizet kért, majd a kamrában egy teknőben megfürdött. Közben erősen vérzett, és többször is összeesett, majd lefeküdt. Ekkor már hazaérkezett a vádlott édesanyja, aki orvosért telefonált. Az ügyeletes orvos megvizsgálta a vádlottat, és intézkedése folytán a kiérkezett mentők a vádlottat beszállították a szülőotthonba, ahol a titkolt terhességből bekövetkezett szülést megállapították, és a sérüléseit ellátták.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére a büntetés súlyosításáért, a vádlott, a védő és a törvényes képviselő a büntetés enyhítéséért és a szabadságvesztés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztése érdekében jelentett be fellebbezést.

A legfőbb ügyész a fellebbezést fenntartotta. Az ügyész a másodfokú tárgyaláson a fellebbezést visszavonta, a cselekmény minősítésének megváltoztatását, egyebekben az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

Az enyhítésre irányuló fellebbezések alaposak.

Az elsőfokú bíróság a tényállást a bizonyítékok kellően megindokolt értékelésével - döntően a vádlott beismerő vallomását alapul véve - megalapozottan állapította meg. Az elmeorvos szakértők véleménye és az érdektelen orvos tanú nyilatkozatára figyelemmel helyes érvekkel vetette el a vádlott emlékezetkiesésére hivatkozó védekezését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!