Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37829/2020/7. számú precedensképes határozata kérelem tartalmának meghatározása tárgyában. [1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 2. §, (5) bek., 13. §, 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 26/C. § (1) bek., 26/B. § (2) bek., (3) bek.] Bírók: Balogh Zsolt, Horváth Tamás, Kiss Árpád

A határozat elvi tartalma:

Az önkormányzatnak a közigazgatási területén lévő épület, önálló rendeltetési egység használatára vonatkozó korlátozása, tilalma az építési jogszabályokra hivatkozással csak építési tevékenységgel összefüggésben érvényesíthető jogszerűen.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.IV.37.829/2020/7. szám

A tanács tagjai: Dr. Balogh Zsolt, a tanács elnöke, Dr. Horváth Tamás előadó bíró, Dr. Kiss Árpád Lajos bíró

A felperes: Felperes

(....)

A felperes képviselője:

Az alperes: Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzati Képviselő-testülete Képviselő-testülete (...

Az alperes képviselője: Zsilinszky Ügyvédi Iroda, eljáró ügyvéd: dr. Zsilinszky Tibor Krisztián

(....)

A per tárgya: kérelem tartalmának meghatározása

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

41.K.31.395/2019/27. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria

- a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 41.K.31.395/2019/27. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, valamint az alperes XIII/42-7/2019. iktatószámú határozatát - az elsőfokú közigazgatási határozatra kiterjedően - megsemmisíti,

- megállapítja, hogy a feljegyzett 30 000 (harmincezer) forint kereseti és 70 000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2016. január óta egy 70 m2-es iroda megnevezéssel feltüntetett társasházi albetétnek a tulajdonosa az ... sz. alatt az ingatlannyilvántartás szerint lakóháznak nyilvánított 3 épületben elhelyezkedő társasházban. A társasházban 43 albetétből 3 garázs, 35 lakás és 5 iroda megnevezésű van, a garázsok kivételével valamennyi albetét lakásnak épült. A felperes át akart térni az ingatlan jellegének valós megnevezésére, azaz iroda megnevezésről "lakás" megnevezésre és az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 28. §-a szerint egy hatósági bizonyítványt vagy igazolást kívánt kapni a földhivatali adatátvezetéshez.

[2] E hatósági bizonyítvány kiadását a jegyző a településképi bejelentési eljárás szükségességére hivatkozással megtagadta és a felperest településképi bejelentési eljárásra utasította. Ezt követően a felperes 2017. május 24-én településképi bejelentést tett a .... ... alatt található, .... helyrajzi számú, iroda megnevezésű ingatlan rendeltetésének lakássá történő módosítására vonatkozóan. A alperes neve Polgármestere (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) a felperes kérelme alapján lefolytatott településképi bejelentési eljárás során 2017. június 1-jén hozott, XIII/36031/2/2017. iktatószámú határozatával a tervezett rendeltetés-módosítást megtiltotta. Megállapította, hogy a Budapest XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2005. (VIII.10.) számú, a Budapest Hegyvidék XII. kerület Városrendezési és Építési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendelete (a továbbiakban: KVSZ) 48. § (2a) bekezdése szerint az ... jelű építési övezetben a 2008 előtt megvalósult iroda rendeltetés megváltoztatása nem megengedett, ezért a településfejlesztési kompenzációról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és településrendezési eszközökről, valamint településrendezési sajátos intézményekről szóló 314/2012. (XI.8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 314/2012. (XI.8.) Korm. rendelet) 26/C. § (1) bekezdés b) pontja alapján a rendeltetés-módosítás megtiltásáról rendelkezett.

[3] Az alperes megismételt eljárás során 2019. február 28-án hozott, XIII/42-7/2019. iktatószámú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Határozatát a KVSZ 48. § (2a) bekezdésére, valamint a Korm. rendelet 26/C. § (1) bekezdés b) pontjára alapította. A határozat indokolásában a felperes fellebbezésében előadottakkal kapcsolatos álláspontját is rögzítette. Megállapította, hogy az irodahasználatról lakáshasználatra való áttérés rendeltetésmód változásnak minősül, amely meg kell, hogy feleljen az ügy idején hatályos jogszabályoknak. A Budapest XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2013 (III.4.) számú, a településképi bejelentési eljárásról és a településképi kötelezésről szóló önkormányzati rendelete (a továbbiakban: Ör.) a meglévő önálló rendeltetési egység rendeltetésének megváltoztatása esetére is előírja a bejelentési kötelezettséget. Az Ör. 1. § b) pontja és 1. melléklet B) pontja alapján a meglévő építmények rendeltetésének megváltoztatása településképi bejelentési eljárás köteles tevékenységnek minősül, függetlenül attól, hogy tényleges építési tevékenység szükséges-e a kialakításhoz. A KVSZ 2018. december 31. napjáig volt alkalmazható. A KVSZ 48. § (2a) bekezdése nem tartalmaz visszamenőleges szabályozást, mivel csak arról rendelkezik, hogy a 2008 előtt megvalósult iroda esetén nem megengedett a rendeltetés megváltoztatása.

[4] A felperes az alperes határozata ellen keresetet nyújtott be, amelyben a határozat megsemmisítését vagy hatályon kívül helyezését kérte. Kifejtette, hogy kérelmét a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 37. §-a szerint a tartalma alapján kellett volna elbírálni, ezért rendeltetés-módosítás megtiltásáról az elsőfokú hatóság már nem rendelkezhetett volna. Az épített környezet alakítására és védelmére vonatkozó 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) csak a 20. §-ában meghatározott esetekben enged tiltást, ennek a KVSZ 48. § (2a) bekezdése szerinti szabályozás nem felel meg. Az ingatlan az Lke-3 lakóövezeti területbe van besorolva, ami ellentétes az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) által meghatározott övezeti besorolások kritériumaival, valamint az Étv. 14/A. §-ával. Előadta továbbá, hogy álláspontja szerint a kérelme a tárgyánál fogva nem minősülhet településképi bejelentésnek, és megalapozatlan volt a településképi bejelentési eljárás alá vonása. Megjegyezte, hogy az alperes településképi eljárásra hivatkozással tagadta meg tőle a hatósági bizonyítvány kiadását, mégsem a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: 2016. évi LXXIV. törvény) és az Ör. szabályainak megsértésével indokolta a határozatát, hanem a KVSZ 48. § (2a) bekezdése megsértését állapította meg.

[5] Az alperes a védiratában fenntartva a határozatában foglaltakat, a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy az új eljárásban hozott alperesi határozat a megelőző, új eljárásra kötelező bírósági ítéletnek felel meg, eszerint kellően részletes indokolást tartalmaz. A felperes az ingatlan funkcióját kívánta megváltoztatni, ennek meghatározott rendje van, és a tárgyi eljárás annak megfelelően került lefolytatásra. Kiemelte, hogy az ügy elbírálása szempontjából nincs jelentősége annak, hogy milyen övezeti besorolású a terület, ez nem tárgya a jelen eljárásnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!