Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2006.11.370 I. Keretbiztosítéki jelzálogszerződés hiányában a visszafizetett majd ismételten kölcsönadott pénzösszeg megfizetésére nem nyújt biztosítékot az egyedi kölcsönszerződésből eredő követelés biztosítására alapított jelzálogjog [Pp. 259. § (3) bek., 262. § (3) bek., 263. § (1) bek.].

II. A keresethez (viszontkeresethez) való kötöttség nem jelent jogcímhez való kötöttséget, a kérelmet a jogvita alapjául szolgáló jogviszony tartalma alapján kell elbírálni [Pp. 215. §].

A felperes mint hitelező a III. r. alperessel 2002. november 14-én kölcsönszerződést kötött, a szerződésben meghatározott ingatlanokon épülő üzletház építési és kivitelezési munkáinak finanszírozása céljából. A szerződés szerint a felperes 2003. április 30-áig 100 millió forint összegű kölcsönt bocsát a III. r. alperes rendelkezésére, melyet a III. r. alperes folyamatosan, a kivitelezési munkák elkészültének ütemében vehet igénybe és 2003. december 31-éig köteles visszafizetni, a III. r. alperes pedig hozzájárul ahhoz, hogy a felperes jelzálogjoga az érintett ingatlanokra, illetve a felépülő "társasházakra" - a megjelölt 14 társasházi albetét kivételével - az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön azzal, hogy a jelzálogjog törlésére a kölcsön visszafizetésével egyidejűleg, a felperes hozzájáruló nyilatkozata alapján kerülhet sor. A szerződést a III. r. alperes nevében dr. Gy. P. ügyvezető írta alá.

A perbeli társasházi külön lapon nyilvántartott ingatlan tekintetében is bejegyzésre került a felperes jelzálogjoga 100 millió forint és járulékai erejéig. A III. r. alperes 2003. október 16-án megkötött adásvételi szerződéssel ezt az ingatlant - a közös tulajdonból hozzá tartozó tulajdoni hányaddal együtt - 32 400 000 Ft vételár megfizetése fejében az I. r. alperes részére értékesítette annak rögzítése mellett, hogy az I. r. alperes a vételárból 17 500 000 Ft-ot már megfizetett, a fennmaradó 14 900 000 Ft-ot pedig a II. r. alperes által részére folyósított kölcsön összegéből fizeti meg a III. r. alperesnek, mely összeget a III. r. alperes köteles átutalni a "finanszírozó" felperes számlájára. A szerződés 4. pontja szerint a felperes a "teljes vételár megfizetését követően" adja meg az őt megillető jelzálogjog törlésére vonatkozó hozzájárulást.

A felperes 2003. november 11-én - az adásvételi szerződés ismeretében - olyan írásbeli nyilatkozatot tett, hogy az ingatlan tehermentesítéséhez abban az esetben adja ki a törlési engedélyt, "ha vevő a vételárat teljes egészében megfizette, hitel igénybevétele esetén a hitelt biztosító bank írásbeli kötelezettségvállaló nyilatkozata eredeti példányát megküldi részemre". Miután a III. r. alperes 2004. január 20-án úgy nyilatkozott, hogy az I. r. alperes részére a vételárat hiánytalanul megfizette, az I. r. alperes tulajdonjogának bejegyzése megtörtént.

2004. január 30-án a felperes és a III. r. alperes "tartozást elismerő nyilatkozat"-ban rögzítették, hogy a III. r. alperes kölcsön címén 45 428 187 Ft-tal tartozik a felperesnek és amennyiben a 2004. február 15-ében megjelölt utolsó fizetési határidő is eredménytelenül telik el, akkor a felperes a megjelölt négy ingatlanból, köztük a perbeli ingatlanból is jogosult árverési értékesítés útján kielégítést keresni.

A felperes arra hivatkozással, hogy a 2003. október 16-ai adásvételi szerződésben kikötött vételárat mint finanszírozó sem az I. r., sem a III. r. alperestől nem kapta meg - sőt vételár fizetésére egyáltalán nem került sor -, a III. r. alperessel szemben pedig kölcsön címén 44 868 578 Ft összegű lejárt követelése van, ezért annak tűrésére kérte az alpereseket kötelezni, hogy a követelését az I. r. alperes tulajdonában lévő ingatlanból kielégíthesse.

Az I. és II. r. alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I. r. alperes viszontkeresetet is előterjesztett, melyben a felperes jelzálogjoga megszűnésének megállapítását és annak az ingatlan-nyilvántartásból való törlését kérte. A III. r. alperes a kereset teljesítését nem ellenezte, állította, hogy az I. r. alperes vételárat nem fizetett, a tulajdonjog bejegyzéséhez szükséges, a vételár megfizetését igazoló nyilatkozatot kényszer, illetve fenyegetés hatására tette meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alpereseket annak tűrésére, hogy a felperes az ingatlanból bírósági végrehajtás árverés útján elégítse ki a 100 millió forint összegű jelzálogjoggal biztosított, jelenleg még fennálló 44 868 578 Ft összegű igényét. A felperes ezt meghaladó keresetét és az I. r. alperes viszontkeresetét elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a III. r. alperes elismerése és a csatolt okiratok szerint ténynek kell tekinteni, hogy a keresetben megjelölt összegű kölcsöntartozás jelenleg is fennáll. Az I. r. alperes nem bizonyította, hogy a vételárat a felperesnek megfizette volna - a valós helyzet az, hogy az I. r. alperes tulajdonszerzésére vételárfizetés nélkül, dr. Gy. P. adóssága fejében került sor - a felperes viszont 2003. november 11-ei nyilatkozatában az I. r. alperes ingatlanán fennálló jelzálogjog törlésének feltételét a vételár részére való megfizetésében jelölte meg. Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság az I. r. alperes viszontkeresetét alaptalannak, a felperes keresetét pedig túlnyomórészt alaposnak találta.

A másodfokú bíróság ítéletében az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezéseit megváltoztatta, és a keresetet elutasította. Elrendelte a felperes jelzálogjogának törlését és ennek foganatosítására megkereste a körzeti földhivatalt. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes által folyósított 100 millió forint kölcsönösszeg csak annyiban minősült hitelkeretnek, hogy azt a III. r. alperes az építési munkák elkészültének ütemében vehette igénybe. A felperes nem hitelszerződést, hanem a Ptk. 523. § (1) bekezdése szerinti pénzkölcsön nyújtására irányuló szerződést kötött a III. r. alperessel, mely követelést nem keretbiztosítéki jelzálogjoggal, hanem a Ptk. 261. § (1) bekezdése szerinti jelzálogjoggal biztosítottak, és az ilyenként - és nem keretbiztosítéki jelzálogjogként - került bejegyzésre. Az így bejegyzett jelzálogjog akkor sem minősíthető keretbiztosítéki jelzálogjognak, ha a biztosított jogviszonyt a felek utólag módosítják azzal a szándékkal, hogy - ún. rulírozó módon - a visszatörlesztett összegből ismételten kölcsön nyújtásra kerülhessen sor. Szerződésmódosítás útján nem változtatható meg a bejegyzett jelzálogjog terjedelme. Egy módosított tartalmú jogviszony alapján fennálló mindenkori követelést a felek csak új zálogjog, éspedig keretbiztosítéki zálogjog alapítása és bejegyzése útján biztosíthatnak.

A másodfokú ítélet indokolásában kifejtettek szerint az I. r. alperes helytállóan hivatkozott arra, hogy a felperes zálogjogának megszűnése a Ptk. 259. § (3) bekezdés első fordulata alapján bekövetkezett, ugyanis - mint ahogy azt a felperes által 20/F/2. szám alatt csatolt kimutatás rög­zítette - a III. r. alperes vevői 2004. február 17-éig 154 830 000 Ft-ot fizettek vissza a felperesnek, ami fedezte a kölcsönszerződéssel folyósított tőke és ügyleti kamat összegét. A zálogjoggal biztosított követelés tehát megszűnt, "ami pedig fennmaradt, arra a biztosíték nem terjed ki". Miután a zálogtárgyra való felelősség terjedelme ahhoz a követeléshez igazodik, amelynek biztosítására a zálogtárgy szolgál, tehát a biztosított követelés megszűnése kihat - éspedig az ingatlan­nyilvántartásban lévő bejegyzés tartalmára tekintet nélkül - a jelzálogjogra, az I. r. alperes jogosult volt vitatni a zálogjoggal biztosított követelés fennállását, és mivel viszontkeresete megalapozott volt, a felperes keresete elutasításának volt helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!