Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20857/2012/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 349. §] Bírók: Csóka István, Hercsik Zita, Lente Sándor

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.857/2012/6.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Faragó István ügyvéd által képviselt felperesnek, a dr. Tarjáni Géza ügyvéd által képviselt alperes, valamint az alperes pernyertessége érdekében fellépő dr. Szentpéteri András jogtanácsos által képviselt beavatkozó ellen, kártérítés megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2012. február 28. napján meghozott, 22.P.27.079/2009/29. számú ítélete ellen, a felperes részéről 30. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 2.033.459 (kettőmillió-harmincháromezer-négyszázötvenkilenc) forintot, annak 2007. június 14. napjától a kifizetésig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát és 190.500 (százkilencvenezer-ötszáz) forint együttes első- és másodfokú perköltséget, valamint térítsen meg az államnak külön felhívásra 122.000 (százhuszonkettőezer) forint kereseti és 162.700 (százhatvankettőezer-hétszáz) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes keresete szerint a Ptk. 349. § (1) bekezdése alapján 2.033.459 forint és 2007. június 14-től számított késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Az alperes felelősségét abban látta, hogy a közjegyzői törvény 3. § (2) bekezdésében foglaltakat megszegte azzal, hogy nem hívta fel a szerződő felek figyelmét arra, hogy az okirat joghatás kiváltására alkalmatlan. Előadta, hogy 1994. május 26-án másodmagával öröklési szerződést kötött Sz. J.-né örökhagyóval. Az ügyvéd által készített szerződést az alpereshez vitték el, annak érdekében, hogy joguk ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzéséhez szükséges tanúsítvánnyal ellássa. Az örökhagyó 2007. június 14-én történt elhalálozását követően a közjegyző a hagyatékot - az örökösök nyilatkozatára figyelemmel - részben az egyik törvényes örökösnek adta át, mert megállapította, hogy az öröklési szerződés a tanúk alkalmazásának hiánya miatt érvénytelen. Előadta, hogy a másik szerződéses örökös a szerződésből eredő igényét reá engedményezte.

Az alperes elsődlegesen a per megszüntetését kérte a Pp. 130. § (1) bekezdés f./ pontjára figyelemmel. Álláspontja szerint ugyanis a felperest csak abban az esetben érte kár, amennyiben a törvényes örökös az öröklési szerződés alapján általa nyújtott tartás értékét hagyatéki hitelezői igényként nem fizeti meg. Érdemben a kereset elutasítását indítványozta. Kifejtette, hogy a felperes a rendes jogorvoslat lehetőségét nem merítette ki, és ez a Ptk. 349. § (1) bekezdése szerinti kárfelelősségét kizárja. Hivatkozott arra, hogy csak a záradéki tanúsítvány tartalmi valóságáért és alakiságáért áll fenn a felelőssége, a magánokirat tartalmáért vagy alakiságáért nem. Eljárása egyébként a jogszabályoknak megfelelt, a törvény által előírt kioktatási kötelezettségének eleget tett. A közjegyzői cselekménye, az aláírás hitelesítése alkalmas volt a kívánt joghatás elérésére, hiszen az örökös jogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték. Hivatkozott az okozati összefüggés hiányára is. Azzal érvelt, hogy az öröklési szerződést készítő ügyvéd kötelezettsége lett volna, hogy a tanúk alkalmazásának szükségességéről a feleket kioktassa. Álláspontja szerint a felperes a kárenyhítési kötelezettségének sem tett eleget annyiban, amennyiben a tartás ellenértékét a törvényes örököstől nem követelte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a közjegyző perbeli cselekményével szemben rendes jogorvoslati lehetősége a felperesnek nem volt. A Ptk. 349. § (1) bekezdése szerinti kárfelelősség általános elemeit ezért érdemben kellett vizsgálnia. A közjegyzőkről szóló törvény rendelkezései alapján megállapította, hogy ha a közjegyző az okiratot nem maga készítette, az előtte megtörtént tények tanúsításáért felelős, az okirat tartalmi helyességéért azonban nem felel. Ezért álláspontja szerint annak volt döntő jelentősége, hogy milyen célból kérték a tanúsítvány kiállítását. Utalt a felperes személyes előadására, miszerint ügyvédi tanácsra keresték fel a közjegyzőt az aláírásuk hitelesítése érdekében. A Ptk. 656. §-a, 629. § (2) bekezdése és a kérdéses időszakban hatályos 1972. évi 31. tvr. 15. § (1) bekezdése alapján megállapította, hogy a közjegyzői tanúsítvány nem volt feltétele a szerződés érvényességének, arra kizárólag a földhivatali bejegyzéshez volt szükség. Ebből arra következtetett, hogy a tanúk hiánya a tanúsítvány elkészítése szempontjából nem volt aggályos körülmény. A közjegyző ugyanis a szerződés érvényességéért nem tartozott felelősséggel, tekintettel arra, hogy azt nem ő készítette, a felek pedig úgy nyilatkoztak, hogy tartalmával tisztában vannak. Maga a szerződés is tartalmazta azt a kitételt, hogy tanúk alkalmazásával kötik meg. Ez pedig álláspontja szerint azt jelentette, hogy alperesnek nem volt kötelessége külön felhívni az örökösök figyelmét a tanúk szükségességére, illetve, hogy az aláírásoknak a szerződés minden oldalán szerepelnie kell. A lefolytatott bizonyítási eljárás alapján álláspontja szerint nem lehetett olyan megállapítást tenni, hogy az örökösök bárkitől azt a felvilágosítást kapták volna, hogy a közjegyzői tanúsítvány a két tanú alkalmazását feleslegessé teszi. A bíróság mindezekre tekintettel jogalapjában nem találta megalapozottnak a felperes kárigényét, ezért kárenyhítési kötelezettségének teljesítését már nem vizsgálta.

Az ítélettel szemben a felperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben annak megváltoztatását és az alperes keresete szerinti marasztalását kérte. Változatlanul állította, hogy az öröklési szerződés aláírása során közreműködő alperesnek észlelnie kellett volna a joghatás kiváltásának alkalmatlanságát eredményező kellékhibát, ennek ellenére nem hívta fel erre a körülményre a figyelmét. Ezzel megszegte a felek joggyakorlását segítő kioktatásra, valamint az aggályos körülmény jelzésére vonatkozó törvényes kötelezettségét. Az ezzel okozati összefüggésben keletkezett kárt pedig köteles megtéríteni. Álláspontja szerint a bizonyítékokat az elsőfokú bíróság okszerűtlenül mérlegelte. A kioktatás hiányát a közjegyző terhére kellett volna értékelnie. Kifejtette, hogy a '90-es évek közepén elterjedt gyakorlat szerint a felek ügyvédektől minta alapján legyártott okiratokat szereztek be, amelyet azonban ügyvédi ellenjegyzés helyett az olcsóbb díjat jelentő közjegyzői aláírás hitelesítéssel láttak el. Álláspontja szerint a jogászság aktív közreműködésével kialakult kiskapuk keresésére irányuló jogbiztonság hiányát eredményező gyakorlat a közjegyzői törvény 1. §-ában lefektetett alapelvekkel és 3. §-ában megfogalmazott szabályokkal ellentétes. Így jogellenes, ha egy közjegyző ebben közreműködik, vagy legalábbis nem tartja aggályos körülménynek az erre utaló jeleket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!