Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20152/2005/7. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 306. §, 307. §] Bírók: Ferenczy Tamás, Maurer Ádám, Zámbó Tamás

Kapcsolódó határozatok:

Zalaegerszegi Törvényszék P.21355/2003/32., *Győri Ítélőtábla Pf.20152/2005/7.*, Kúria Pfv.20991/2007/8.

***********

A Győri Ítélőtábla

Pf.IV.20.152/2005/7.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Győri Ítélőtábla a dr. Nagy Gábor József ügyvéd által képviselt A./ felperesnek dr. Farkas és Társai Ügyvédi Iroda ( ügyintéző: dr. Farkas Sándor) által képviselt B./ Kft. alperessel és a dr. Kende Tamás ügyvéd által képviselt C./ alperesi beavatkozóval szemben 5.685.000,-Ft tőke és járulékai megfizetése iránt indított perében a Zala Megyei Bíróság 2005. február 28. napján kelt 5.P.21.355/2003/32. sorszám alatti közbenső ítéletével szemben az alperes által 33. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés alapján megtartott fellebbezési tárgyaláson meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t:

Az ítélőtábla a megyei bíróság közbenső ítéletét helybenhagyja.

Az alperes és a beavatkozó viseljék a fellebbezéssel felmerült költségeiket.

Ez ellen a közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

A megyei bíróság a fellebbezéssel támadott közbenső ítéletében megállapította, hogy P. típusú D./ forgalmi rendszámú gépjárműre a felek között 2002. október 17. napján létrejött adásvételi szerződés vonatkozásában a felperes 2003. április 11. napján kelt elállása jogszerű és egyúttal a szerződés megszűnt.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 2002. januárjában vásárolt az alperestől egy P. típusú személygépkocsit, de mivel ez sorozatosan meghibásodott, 2002. október 17. napján a perbeli gépkocsira cserélték ki, melynek vételára 5.685.000 Ft volt.

Az új gépjármű is sorozatosan meghibásodott, 2002. december 12-én ülésfűtés, riasztó, érzékelő hibája, kerékcsere miatt történt javítás, 2002. december 19-én a BSI hibáját észlelték, melyet másnapra kijavítottak, 2003. január 23-án a belső világítás hibája, a hátsó ablakok lehúzódása miatt kellett javítani az elektronikát. 2003. január 27-én a gépjármű menet közben állt le, az alperes 2003. február 18-án kicserélte a BSI komputert, közölve, hogy a beázási hibaforrást megtalálták, a hibát javították, az többé nem fordulhat elő. Néhány nappal később Kolozsvár közelében a gépjármű elektronikai rendszere menet közben ismét leállt. Február 21-én a komputert kitisztították, 2003. március 4-től március 28-ig pedig Magyarországon volt szervizben a gépkocsi. Ennek során olajszintérzékelő, alsó motorvédő, kormánykapcsoló, 2 db fényszórómosó kupak, 1 db fúvóka test, 1 db távvezérlős kulcsfej, 1 db BSI, 4 db ajtózár cseréjére, illetve beépítésére került sor. 2003. április 1-én a riasztó változatlanul nem megfelelően működött, újabb alkatrészt kellett rendelni.

A felperes 2003. február 25-én levélben kérte a gépjármű kicserélését az alperestől, erre érdemi választ nem kapott, ezért a beavatkozóhoz fordult, aki levélben arról tájékoztatta, hogy a problémára végleges választ keresnek és kártérítést is felajánlanak. Ezt követően a felperessel nem léptek kapcsolatba, ezért 2003. április 11. napján a felperes írásban elállt a szerződéstől, kérte a vételár visszafizetését. Elállási szándékát 2003. július 9. napján ismét megerősítette, mivel korábbi elállására választ nem kapott. A gépjármű 2003. júliusában is különféle hibák miatt javításra szorult, 2003. július - 2004. július között 11.000 km-t futott, a BSI cserét érintő hiba nem fordult elő.

A megyei bíróság a beszerzett szakvéleményre támaszkodva megállapította, hogy a gépkocsin vissza-visszatérő meghibásodás egyértelműen anyaghibára (gyártáshibára) vezethető vissza. A menetközbeni motorleállások a BSI hibájára vezethetők vissza, a hiba - mely azért fordult elő, mert műszakilag, gyártásilag nem tökéletesen oldották meg a vízzáró tömítést, ez azonban utólagos tömítő masszával történő kikenéssel megoldható - a komplett komputer cseréjével javítható. A hiba, annak a kijavítása, azaz a BSI kicserélése után a gépjárműben forgalmi értékcsökkenést nem okoz. Az egyéb hibák a program újrafuttatásával javíthatók.

Az elsőfokú bíróság ítéletének jogi indokolásában kifejtette, hogy az elállás jogszerűsége tárgyában azt az időpontot kell vizsgálni, amikor a felperes a nyilatkozatát megtette. A gépkocsi az átvétel pillanatától kezdve az elállásig különböző, illetve ismétlődő hibák miatt szinte sorozatosan javítás alatt állt. A szakértői megállapítás szerint a BSI tekintetében gyártási hibáról van szó. Ennek a meghibásodása két ízben rendkívül baleset-, illetve életveszélyes helyzetet idézett elő (menet közben a gépjármű leállása), de az egyéb feltárt hiányosságok is összességében alkalmasak voltak arra, hogy a gépjármű iránti bizalom megrendüljön a felperesben. Számtalan olyan időpont volt, amikor a meghibásodások miatt a gépjárművel nem lehetett közlekedni. A hibák sorozatát, mint egységes folyamatot figyelembe véve megállapítható, hogy az autót oly gyakran kellett szervizbe vinni, ami a felperes rendeltetésszerű használatát akadályozta. Az alperesi beavatkozó a sérelem orvoslását, illetve kártérítést ígért, de ennek nem tett eleget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!