Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

73/2013. (XI. 29.) HM utasítás

a korrupció-megelőzési programhoz kapcsolódó feladatok ágazati végrehajtásáról

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése alapján, az államigazgatási szervek integritásirányítási rendszeréről és az érdekérvényesítők fogadásának rendjéről szóló 50/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdésében meghatározott eljárásrend szabályozása céljából, a korrupció elleni kormányzati intézkedésekről és a Közigazgatás Korrupció-megelőzési Programjának elfogadásáról szóló 1104/2012. (IV. 6.) Korm. határozat 4. pontjában foglalt feladat végrehajtása érdekében a következő utasítást adom ki:

1. Általános rendelkezések

1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetekre, a honvédelmi miniszter irányítása alatt álló központi hivatalokra, valamint a Magyar Honvédség katonai szervezeteire (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezetek) terjed ki.

2. § Az utasítást alkalmazni kell a honvédelmi szervezeteket érintő korrupciós kockázatokra vagy eseményekre irányuló közvetlen bejelentések, valamint a központi bejelentő-védelmi rendszerbe érkezett bejelentések (a továbbiakban együtt: bejelentés) alapján történő hivatalos megkeresések fogadására, feldolgozására és belső kivizsgálására.

3. § (1) A bejelentés fogadására vonatkozó eljárás szakirányítását és felügyeletét a honvédelmi miniszter a közigazgatási államtitkár (a továbbiakban: HM KÁT) útján gyakorolja.

(2) A HM KÁT intézkedik a honvédelmi szervezetek teljes személyi állományának tájékoztatására az általa kijelölt integritás tanácsadó (a továbbiakban: tanácsadó) személyéről és elérhetőségéről.

4. § A bejelentés megtétele az utasítás vonatkozásában nem minősül a szolgálati út megkerülésének.

5. § Az utasítás alkalmazásában

a) központi bejelentő-védelmi rendszer: a korrupció elleni kormányzati intézkedésekről és a Közigazgatás Korrupció-megelőzési Programjának elfogadásáról szóló 1104/2012. (IV. 6.) Korm. határozat 4. pontjában hivatkozott bejelentő-védelmi rendszer;

b) bejelentés fogadása: szóban, írásban, vagy elektronikus úton a tanácsadóhoz eljuttatott bejelentés beérkezésének jegyzőkönyvben történő rögzítése;

c) bejelentés feldolgozása: annak eldöntése, hogy a bejelentés alapján szükséges-e belső vagy más eljárás lefolytatása, továbbá, hogy a bejelentés igényel-e további intézkedést;

d) bejelentés belső kivizsgálása: a bejelentés tartalmának vizsgálata, bizonyítási eszközök felkutatása.

6. § Az utasításban foglaltakat a tisztességes eljárás védelméről szóló törvényben foglalt rendelkezésekre is figyelemmel kell alkalmazni.

2. A bejelentés fogadására irányuló eljárás

7. § (1) A tanácsadó a szóban, papír alapon, valamint elektronikus formában érkező bejelentést jegyzőkönyvben rögzíti, amely annak kézhezvételét bizonyítja.

(2) A szóban tett bejelentésről a tanácsadó köteles jegyzőkönyvet felvenni.

(3) Az írásban tett bejelentések esetén a bejelentés postai úton, telefax formájában, a tanácsadónak történő átadással, integritás bejelentés fogadására kialakított integritas@hm.gov.hu elektronikus címen, valamint a minisztérium kijelölt közösségi pontján elhelyezett, írásbeli bejelentések fogadására kialakított zárt ládában tehetőek meg. A láda tartalmának begyűjtéséről naponta az integritás tanácsadó gondoskodik.

(4) A bejelentésről, továbbá az eljárás során készült valamennyi iratról a tanácsadó nyilvántartást vezet.

(5) A tanácsadó köteles fogadni a névvel vagy név nélkül, valamint a hamis néven tett bejelentést is.

(6) A bejelentőt nem érheti hátrány a bejelentés megtétele miatt. A névvel érkezett bejelentés tekintetében a bejelentő - beazonosítására alkalmas - adatait, így különösen név, beosztás, munkakör, kérelmére az ügy iratai között elkülönítve, zártan kell kezelni, és gondoskodni kell arról, hogy illetéktelen személy a zártan kezelt adatokat ne ismerhesse meg, továbbá a zártan kezelt adatok az eljárás egyéb adataiból ne váljanak megismerhetővé. A bejelentő személyére vonatkozó adatokat a tanácsadó csak akkor teheti más számára megismerhetővé, ha ehhez a bejelentő kifejezetten hozzájárult.

(7) A (6) bekezdéstől eltérően a bejelentő adatai az eljárás kezdeményezésére és lefolytatására jogosult szerv vagy személy részére átadhatók, ha megalapozottan feltételezhető, hogy a bejelentő rosszhiszeműen járt el, és ezzel bűncselekményt vagy szabálysértést követett el, másnak kárt vagy egyéb jogsérelmet okozott.

3. A bejelentés feldolgozására irányuló eljárás

8. § (1) A bejelentés feldolgozására a tanácsadónak a bejelentés kézhezvételétől számított öt nap áll rendelkezésére.

(2) A bejelentés feldolgozása során a tanácsadó dönt a tekintetben, hogy a bejelentés alapján szükséges-e belső vagy más eljárás lefolytatása, továbbá, hogy a bejelentés igényel-e további intézkedést. A döntés előkészítése során megvizsgálja különösen, hogy a bejelentésből megállapítható-e a bejelentő szándéka, fennáll-e a (3) bekezdésben foglalt eset, illetve nyilvánvalóan alaptalan vagy értelmezhetetlen a bejelentés.

(3) Ügyintézés alatt álló bejelentéssel tartalmában megegyező újabb, eltérő személyektől érkező bejelentések az első bejelentés lezárásáig egyesíthetők.

(4) A korábbival azonos tartalmú, ugyanazon bejelentő által tett ismételt bejelentés 13. § szerinti vizsgálata mellőzhető.

(5) Korábbiakban már vizsgált és tartalmában megegyező bejelentések vizsgálata mellőzhető, amiről az ismert bejelentőt tájékoztatni kell.

(6) Bejelentés érkezésekor a tanácsadó az (1) bekezdés szerint rendelkezésre álló időn belül tájékoztatja a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója által a korrupciós kockázatokra vagy eseményekre vonatkozó adatok, információk fogadására kijelölt személyt a bejelentés tartalmáról.

9. § (1) A 8. § (2) bekezdésében foglalt eljárás során a tanácsadó a rendelkezésére álló információk, iratok alapján dönt.

(2) Amennyiben a rendelkezésre álló információk alapján nem lehet egyértelműen eldönteni, szükség van-e belső vagy más eljárás megindítására, a tanácsadó meghallgathatja az ismert bejelentőt.

(3) A bejelentőnek az együttműködési kötelezettség keretében nyilatkoznia kell arról, hogy - ismeretei szerint - a bejelentésben foglaltak vonatkozásában a bejelentést megelőzően volt-e már bármilyen jellegű vizsgálat, és amennyiben igen, a vizsgálat milyen eredménnyel zárult.

10. § A feldolgozás befejezésekor a megtett intézkedésről vagy annak mellőzéséről - az indokok megjelölésével - a tanácsadó köteles az ismert bejelentőt írásban vagy elektronikus úton haladéktalanul értesíteni. Az értesítés mellőzhető, ha az elintézésről a jelen lévő bejelentőt szóban tájékoztatták, és a tájékoztatást tudomásul vette. A szóbeli tájékoztatás tényét az intézkedést tartalmazó iratra fel kell vezetni, melyen a bejelentő aláírásával igazolja, hogy a szóbeli tájékoztatást tudomásul vette.

11. § Amennyiben a bejelentés feldolgozása során nyilvánvalóvá válik, hogy a bejelentés a tárgyköre alapján nem tartozik a tanácsadó feladatkörébe, a bejelentést haladéktalanul megküldi az adott feladatkörrel rendelkező szervhez.

12. § A tanácsadó - a korrupció elleni kormányzati intézkedésekről és a Közigazgatás Korrupció-megelőzési Programjának elfogadásáról szóló 1104/2012. (IV. 6.) Korm. határozat 11. pontjában foglalt feladat végrehajtása érdekében - statisztikai célú nyilvántartást vezet. A nyilvántartást évenkénti, I. negyedévben történő zárással kell elkészíteni.

4. A bejelentés belső kivizsgálása

13. § (1) A tanácsadó köteles a bejelentésben foglaltakat a bejelentés kézhezvételétől számított harminc napon belül kivizsgálni.

(2) A vizsgálati eljárás során meg kell állapítani, hogy vannak-e bizonyítási eszközök, és ezek hol találhatók. Ennek keretében a tanácsadó bárkitől felvilágosítást kérhet, okiratok és adatok rendelkezésre bocsátását kérheti. A belső vizsgálat során a megkérdezett személyek együttműködnek a vizsgálatot végző személlyel.

(3) A tanácsadó a vizsgálat során fokozott figyelemmel jár el és gondoskodik a rendelkezésére álló bizonyítékok védelméről.

(4) Amennyiben szolgálati érdekre vagy minősített adatra való hivatkozással a megkérdezett személy megtagadja a felvilágosítás-adást, a tanácsadó ennek tényét haladéktalanul jelenti a HM KÁT-nak, aki szükség esetén meghallgatja a megkérdezett személyt.

14. § A 11. §-ban foglaltakat a belső vizsgálat során is alkalmazni kell.

15. § (1) Abban az esetben, ha a belső vizsgálat során nem merült fel korrupciós vagy korrupciós jellegű bűncselekmény elkövetésének gyanúja, vizsgálni kell, hogy a bejelentésben foglalt cselekmény bűncselekmény megvalósulásának hiányában megvalósíthat-e szabálysértést vagy fegyelemsértést.

(2) Amennyiben a bejelentésben foglaltak korrupciós vagy korrupciós jellegű cselekmény elkövetésére utalnak, a tanácsadó a szükséges intézkedések tekintetében javaslatot tesz a HM KÁT-nak.

(3) A tanácsadónak gondoskodnia kell különösen:

a) a feltárt hibák vagy a jogsértő magatartás okainak megszüntetéséről;

b) indokolt esetben a felelősségre vonás kezdeményezéséről.

(4) A tanácsadó az ismert bejelentőt a vizsgálat eredményéről a 10. §-ban foglaltak alkalmazásával értesíti.

16. § Az eljárás alatt keletkezett iratokba

a) teljes körűen a tanácsadó, a HM KÁT, a HM KÁT titkárságvezetője;

b) nyilatkozatait illetően a meghallgatott

tekinthet be.

17. § (1) A bejelentő a bejelentésében vagy meghallgatása során kérheti adatainak zártan történő kezelését. Ebben az esetben a bejelentő adatait az ügy iratai között a tanácsadó által aláírt zárt borítékban kell elhelyezni, amelynek tartalmáról csak a HM KÁT-nak lehet adatot szolgáltatni.

(2) Amennyiben a bejelentés jellege ezt indokolttá teszi, más meghallgatott is kérheti személyes adatainak zártan történő kezelését. A honvédelmi szervezet vezetője a saját személyes adatainak zártan kezelése érdekében kérelmet nem terjeszthet elő.

5. Záró rendelkezések

18. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

Dr. Hende Csaba s. k.,

honvédelmi miniszter

Tartalomjegyzék