Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Bfv.620/2015/7. számú precedensképes határozata hűtlen kezelés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 319. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 423. §, 424. §, 426. §] Bírók: Feleky István, Krecsik Eldoróda, Molnár Gábor Miklós

A határozat elvi tartalma:

I. A vagyoni jogosultságot képviselő épületek (kirendeltségek) felújítását végző vezető tisztségviseléssel rendelkező terhelt idegen vagyon kezelésével megbízott személy, aki a hűtlen kezelés bűntettének tettesként alanya lehet.

II. Amennyiben a terhelt vagyonkezelői kötelezettség megszegéseként értékelt cselekménye és a bekövetkezett vagyoni hátrány között okozati összefüggés áll fenn, a hűtlen kezelés bűncselekményének törvényi tényállása megvalósul.

***********

KÚRIA

Bfv.II.620/2015/7.szám

A Kúria Budapesten, a 2015. év november hó 18. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmény miatt I. rendű terhelt és társa ellen folyamatban volt büntetőügyben I. rendű terhelt által, védője útján benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Sárbogárdi Városi Bíróság 1.B.205/2008/84. számú ítéletét és a Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság 1.Bf.46/2013/14. számú ítéletét I. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I.

A Sárbogárdi Városi Bíróság a 2012. november 14. napján kelt 1.B.205/2008/84. számú ítéletével I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki

- 1 rb. folytatólagosan, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettében [1978. évi IV. törvény - továbbiakban: korábbi Btk. - 319. § (1) bek., (3) bek. b) pont], és 1 rb. folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében (korábbi Btk. 276. §).

Ezért őt halmazati büntetésül 1 év 8 hónap - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte. Az őrizetben töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámította. Érdemben elbírálta a magánfél által előterjesztett polgári jogi igényt, rendelkezett a büntetőeljárás során lefoglalt bűnjelekről és a felmerült bűnügyi költség megfizetéséről.

Az elsőfokú ítélet ellen az I. rendű terhelt és védője elsődlegesen bűncselekmény hiányában, másodlagosan bizonyítottság hiányában történő felmentés végett, harmadrészt a elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására történő utasítása érdekében jelentett be fellebbezést.

A Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság a 2014. október 21. napján tartott fellebbezési tárgyaláson meghozott és kihirdetett 1.Bf.46/2013/14. számú ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta:

I. rendű terhelt közbizalom elleni bűncselekményét 1 rb. bűnsegédként, folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségének (korábbi Btk. 276. §) minősítette; a vagyon elleni bűncselekményt folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntettének nevezte meg.

Az elsőfokú bíróság által kiszabott börtönbüntetés végrehajtásának próbaidejét 2 évre mérsékelte. Annak utólagos végrehajtása esetére rendelte beszámítani az I. rendű terhelt által őrizetben töltött időt. A bűnügyi költség viselésével kapcsolatos rendelkezést módosította. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. rendű terhelt tekintetében helybenhagyta.

II.

Az ügyben meghozott első-, és másodfokú ítélet ellen I. rendű terhelt nyújtott be védője útján felülvizsgálati indítványt a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) és c) pontja alapján.

Az indítvány szerint a másodfokú bíróság - eltérően az elsőfokú bíróságtól - azt állapította meg, hogy az I. rendű terhelt a Takarékszövetkezet Szervezeti és Működési Szabályzatból (SZMSZ) fakadó kötelezettséget nem szegett meg, azt viszont nem indokolta meg, hogy miért, mely bizonyíték alapján találta azt minden kétséget kizáróan megállapíthatónak, hogy a takarékszövetkezettel szembeni hátrányokozásra a hanyag gondatlanság (negligentia), vagy tudatos gondatlanság (luxuria) helyett a súlyosabb, büntethetőséget eredményező eshetőleges szándéka terjedt volna ki.

E körben előadta, hogy a vállalkozójuk színvonalas munkáját az igazgatóságuk, felügyelő bizottságuk, jogászuk is ismerte az évekig tartó felújítás alatt. A látott, elvégzett munkái alapján fel sem merült ezért az I. rendű terheltben, de másban sem, hogy a vállalkozó olyan számlát nyújt be, amin el nem végzett munka, esetleg fel nem használt anyag kerülhetne elszámolásra. Erre figyelemmel a védő szerint a vagyoni hátrány tekintetében - ha lett volna egyáltalán vagyoni hátrány - valójában csak gondatlanság állhatott volna fenn, annak is az enyhébb változata, a hanyagság. "Rosszabb esetben is" legfeljebb tudatos gondatlanságra (luxuria) alapot adó körülmény lehet az, hogy a vállalkozó által benyújtott számláról - mint bárki által benyújtható számláról - természetesen fogalmilag lehetséges, hogy részben vagy egészben nem valós tartalmú, ám ennek a lehetősége a konkrét esetben fel sem merült az I. rendű terheltben, mert korábbi, precíz munkája miatt kellő alappal megbízott a vállalkozóban ezen a téren is.

Az indítványozó - az alapeljárásban is képviselt érdemi védekezését megismételve, illetve fenntartva - a felülvizsgálati indítványban továbbra is állította, hogy a takarékszövetkezetet nem érte semmilyen vagyoni hátrány. Ennek alátámasztásaként hivatkozott arra, hogy az éves beszámoló:

- az ingatlanok értékeiben ilyet nem tüntetett fel;

- a tárgyi eszközök értékcsökkentésénél nem szerepeltet semmilyen értékcsökkenést;

- nem növelte a terven felüli értékcsökkenés összegét;

- nem csökkentette mérlegének eszközoldalát az állítólagos vagyoni hátrány összegével.

Az indítvány kiemelte azt is, hogy a bíróság által megállapított állítólagos vagyoni hátrány összegszerűen sem azonosítható be a takarékszövetkezet egyes kirendeltségeire bontható állítólagos vagyoni hátrány összegével.

Az indítványban az I. rendű terhelt - védője útján - annak fenntartása mellett, hogy semmilyen vagyoni hátrányt nem okozott a Takarékszövetkezetnek, közölte, hogy a jogerős ítéletben megítélt polgári jogi igényt terhelt-társával közösen megfizették a takarékszövetkezetnek kamatokkal együtt, ezúton azonban visszatérítési igénnyel lép fel a megfizetett polgári jogi igény összegének (6.961.420,- Ft) erejéig.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!