Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1985.11.425 Törvényen alapuló szolgalom keletkezik akkor is, ha az egyébként megfelelő közútról az ingatlanra való bejárás nem lehetséges, vagy - a szolgalommal való megterhelés által okozott kárhoz képest - a bejárás csak túlzottan nagy nehézséggel, aránytalanul súlyos költséggel oldható meg [Ptk. 167. §].

A felperesek keresetükben gyalogos átjárási szolgalom alapítását kérték 100 cm szélességben a szomszédos alperesei ingatlan bal oldali telekhatára mentén, és kérték egyúttal feljogosításukat arra, hogy a kerítés megbontásával ugyanilyen szélességben kaput nyithassanak saját költségükön. Kereseti kérelmükben arra hivatkoztak, hogy késő ősztől tavaszig testi épségük veszélyeztetésével tudják csak a lakóházukat a "nyél" lépcsősorán keresztül megközelíteni, idős hozzátartozóik pedig a lépcsőkön keresztül őket meglátogatni úgyszólván egyáltalán nem tudják.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint a felperesek a megközelítés módját ismerték, és azt figyelembe kellett hogy vegyék az építkezés kezdetekor is. Védekezésükben utaltak arra, hogy a felperesi ingatlan közúttal megfelelően összekötött, éppen ezért szolgalmi alapítására jogszabályi lehetőség nincs.

Az első fokú bíróság helyszíni szemle után részben megalapozottnak találta a keresetet. Az alperesek ingatlanát az október 1. és március 31. közötti időszakban gyalogos átjárási szolgalommal terhelte, kijelölve az 1 m széles út vezetési vonalát, az előbbieket meghaladó keresetet elutasította. Az ítélet indokolásában rögzítette, hogy a felperesek ingatlana közúttal határos ugyan, a bíróság személyes tapasztalatai szerint azonban a lakóházhoz vezető lépcső a téli időszakban szinte járhatatlan.

A kereset részbeni elutasítását azzal indokolta, hogy a szolgalmi jog alapításakor kényelmi szempontok figyelembe nem vehetők.

Az ítélet ellen az alperesek nyújtottak be fellebbezést, annak megváltoztatását és a kereset elutasítását kérve. A felperesek az első fokú ítélet helyben hagyását kérték.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet megváltoztatta és a keresetet elutasította. Álláspontja szerint a Ptk. 167. §-ában foglaltak szerinti, jogszabályon alapuló szolgalmi jog megállapítására nincs törvényi lehetőség, mivel az ingatlan a "nyél" részen közvetlenül összeköttetésben van az Endrődi Sándor utcával, amely nem vitásan megfelelő közút. Utalt továbbá arra is, hogy a peres felek jogvitái életszerű rendezésének követelménye nem nyújt lehetőséget a jogszabályok rendelkezéseivel ellentétei döntésre.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

Az eljárt bíróságok helyesen állapították meg a tényállást akként, hogy a felperesi ingatlan a nyeles részén közvetlenül érintkezik az Endrődi Sándor utcával, amely megfelelő közút. A másodfokú bíróság tévesen és megalapozatlanul utasította el a keresetet azon a címen, hogy a Ptk. 167. §-a szerinti feltételek nem állnak fenn. A Ptk-n alapuló szolgalom ugyanis nemcsak akkor keletkezhet, ha az ingatlan nincs összekötve közúttal, vagy az a közlekedésre nem alkalmas. Az ítélkezési gyakorlat szerint törvényen alapuló szolgalom keletkezik akkor is, ha az egyébként megfelelő közútról az ingatlanra való bejárás nem lehetséges vagy - a szolgalommal való megterhelés által okozott kárhoz képest - a bejárás csak túlzottan nagy nehézséggel, aránytalanul súlyos költségekkel oldható meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!