Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék G.40018/2014/29. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 201. §, 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 49. §, 68. §, 70. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 7. §, 2011. évi CXCV. törvény (Áht.) 41. §] Bíró: Végh Adrienn

Kapcsolódó határozatok:

Kúria G.40018/2014., *Székesfehérvári Törvényszék G.40018/2014/29.*, Fővárosi Ítélőtábla Gf.40010/2015/5. (ÍH 2015.82), Kúria Gfv.30201/2015/6., 3006/2018. (I. 22.) AB határozat

***********

...................i Törvényszék

34.G.40.018/2014/29. szám

A ...................i Törvényszék a Dr. Strausz Éva ügyvéd (felperes címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Dr. Holobrádi Emese ügyvéd (1075 Budapest, Kazinczy u. 24-26.) által képviselt I.rendű alperes neve "f.a." (I.rendű alperes címe) I. r., a Dr. Vincze Péter ügyvéd (1132 Budapest, Váci út 20.) által képviselt II.r. alperes neve (II.rendű alperes címe) II. r. alperesek ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alpereseknek egyenként 8.000.000 forint + ÁFA perköltséget.

Az ítélet ellen kézhezvételétől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, és a ...................i Törvényszéknél írásban, három példányban benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.

I N D O K O L Á S:

A felperes tagja az I. r. alperesnek, amely 2012. szeptember 14. óta felszámolás alatt áll. A 112/2012.(VI.4.) Kormányrendelet a ................... Kft-t stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette és megállapította, hogy az 1991. évi XLIX. törvény 65-67. § és 68-70. § rendelkezéseit is alkalmazni kell a vonatkozásában. A bíróság felszámolóként a ................... Kft-t jelölte ki. A felszámoló az adós gazdálkodó szervezet kizárólagos tulajdonát képező vagyonát zártkörű pályázati eljárás keretében értékesítette. A pályázatra kizárólagosan .................... hívta meg. A szerződésben foglalt vételár és az értékesített vagyonrész leírása a 2014. január 30-án megjelent Cégközlönyben került közzétételre. A felszámoló a vételár meghatározásához három szakértői véleményt szerzett be, ez alapján a zártkörű pályázati felhívás feltételeiben rögzítésre került, hogy a megajánlható minimum vételár 2.750.000.000.- Ft.

2013. november 27-én került sor a pályázat felbontására Dr. M.J. közjegyző előtt. A felszámoló a nem nyilvános értékesítést a következőkkel indokolta: " a I.rendű alperes neve "f.a." távhőtermelői tevékenységet végez, hőenergiát szolgáltat a ................... város lakossági távhőszolgáltatását biztosító ................. Zrt. részére. Megállapította, hogy a lakosság közműszolgáltatással való ellátása szempontjából stratégiailag kiemelt közszolgáltatást lát el. Mivel e tevékenység ellátásához kiemelt közérdek fűződik, ezért az adós vagyonának értékesítése egységes egészként a működés folyamatos fenntartása mellett olyan pályázó részére történhet, amely a közérdek messzemenő szem előtt tartásával garantálni tudja az adós által végzett közszolgáltatást minimálisan, a jelenlegi színvonalon való biztonságos fenntartását. A fentiek miatt a zártkörű pályázatra .................... hívta meg, a pályázati felhívás átadására 2013. szeptember 19-én került sor."

A közjegyzői okiratban rögzítésre kerültek a pályázat tartalmi elemei is.

2014. január 17-én az I. és II. r. alperes megkötött 7 darab adásvételi szerződést, valamint egy "Megállapodás" elnevezésű okiratot.

A felszámoló a pályázat kiírását követően, 2013. augusztus 26-án megküldte a pályázat feltételeit részletező füzet tervezetét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak, valamint a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek.

2014. február 28. napján a felperes keresetet terjesztett elő. Ebben elsődlegesen azt kérte, hogy a bíróság állapítsa meg az I. és II. r. alperesek között 2014. január 17. napján létrejött 7 adásvételi szerződés és a Megállapodás elnevezésű szerződés semmisségét.

Kifejtette, hogy a Csődtörvény 49. § (5) bekezdése alapján a Csődtörvény szabályaiba ütköző szerződés semmisségének megállapítását kérheti. Előadta, hogy a felszámoló az értékesítés során megsértette a Cstv. 67. § (9a) bekezdésében foglaltakat. Ez a rendelkezés ugyanis kimondja, hogy a felszámolónak az adós gazdálkodó szervezet vagyonát működő üzemként olyan szervezet részére kell átadnia, amely a közszolgáltatás ellátását folyamatosan biztosítani tudja. Előzményként előadta, hogy a felszámolási eljárás során 2013. február 12. napján a felszámoló a határozott időre 2020. december 31. napjáig a ................. Zrt-vel kötött hőszolgáltatási szerződést megszüntette. Helyette egy határozatlan időre szóló, a I.rendű alperes neve számára kevesebb hőmennyiség átvételét biztosító szerződés került aláírásra a I.rendű alperes neve és a ................. Zrt. között. Ez a ................. Zrt. nyilatkozata szerint nem tartozik a befektetési megállapodás hatálya alá. Ennek előzménye, hogy a ................. Zrt., az .................. Kft., a ..................... Kft., valamint ...................i Megyei Jogú Város Önkormányzata egymással 2004. december 15-én befektetési megállapodást kötöttek ................... távhőellátásának fejlesztése, a I.rendű alperes neve eredményes működtetése, valamint ennek érdekében a feleket megillető, illetve terhelő jogok és kötelezettségek meghatározása céljából. Az új szerződés megkötésével - a felperes álláspontja szerint - a felszámoló a I.rendű alperes neve javára 2020. december 31. napjáig garantált hőátvételt biztosító hőszolgáltatási alapszerződést megszüntette. Hangsúlyozta, hogy ezen jog a társaság könyveiben 321.680.000.- Ft összegben nyilvántartott vagyoni értékű jogot testesít meg. Álláspontja szerint az immateriális jog megszüntetésével a felszámoló már az eljárás ezen szakaszában ellehetetlenítette azt, hogy a I.rendű alperes neve vagyona ténylegesen működő üzemként kerülhessen értékesítésre, noha ennek megkísérlését számára a Csődtörvény előírja.

Hivatkozott továbbá a felperes a Csődtörvény 68. § (2) bekezdésében foglaltakra, amely a felszámoló kötelezettségévé teszi azt, hogy az adós vagyonát működő üzemként értékesítse. Hangsúlyozta, hogy a felszámoló a vagyont likvidációs értéken nem működő üzemként, hanem kizárólag eszközként értékesítette a II. r. alperes felé. Azt is hangsúlyozta, hogy a felszámoló a lehető legmagasabb árat zártkörű pályázattal nem tudta elérni, ehhez nyilvános pályázatot kellett volna tartania.

Hivatkozott továbbá arra a felperes, hogy a felszámoló az értékesítés során nem tartotta be a Cstv. 70. § (1), (2) és (3) bekezdésében foglaltakat.

Kifejtette, hogy a Csődtörvény 70. § (1) bekezdése szerint az adós vagyonának értékesítésekor meg kell kísérelnie a felszámolónak az ingatlan és ingóvagyon, az ezek hasznosításával összefüggő immateriális javakat működő üzemként a forgalomban elérhető legmagasabb áron értékesíteni. A felszámoló azonban ennek a kötelezettségének nem tett eleget, mivel a zártkörű pályázatot választotta, ennek azonban nem adta indokát. Annak ellenére, hogy az .................. Kft-től, de más, Magyarországon engedéllyel és jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező befektetőtől kapott jelentős összegű árajánlatokat. Míg a hitelezői ülésen kérte egy nem nyilvános pályázaton való részvételét a ................. Zrt., az Erste Bank és kérte ezt az .................. Kft. is. Vételi ajánlatot tett az .................. Kft., az ................. Kft., a Perkons Kft. és a ................. Zrt. A felszámoló érdemben még csak nem is reagált ezekre az ajánlatokra. Ezt követően a kifejezetten szakmai befektetőktől származó ajánlatok ellenére a felszámoló a nem nyilvános értékesítés mellett döntött, majd ehhez megrendelte a Csődtörvény 70. § (3) bekezdésében előírt értékbecsléseket. Tekintettel arra, hogy a felszámoló a vagyoni értékű jogot megszüntette, az értékbecslések ezzel a joggal már nem számoltak. Annak ellenére járt el így a felszámoló, hogy a Csődtörvény kifejezetten nevesíti azt, hogy az értékesítés az immateriális javakkal együtt kell, hogy megtörténjen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!