Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2006.1439 A munkáltatót a gyermek gondozása, ápolása céljából biztosított fizetés nélküli szabadság megszűnésekor terheli az új személyi alapbér megállapításának kötelezettsége [Mt. 84. §].

A kötelezettség megszegése a munkavállaló rendkívüli felmondásának jogszerű indoka lehet [Mt. 96. § (1) bek. a) pont].

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a tényállás, továbbá az első- és másodfokú eljárás, illetve az ítéletek ismertetése, azok jogszabálysértőnek minősített következtetései kiemelése alapján a másodfokú bíróság ítéletének "megváltoztatását", és a fellebbezésének megfelelő döntés meghozatalát kérte. Mindkét fokú per-, és felülvizsgálati eljárási költségre vonatkozó igényét előterjesztette. Jogi érvelésének lényege szerint a másodfokú bíróság az Mt. 84. §-ába ütköző jogszabálysértéssel hagyta helyben az elsőfokú bíróságnak ugyancsak az említett jogszabályba ütköző ítéletét. Az alperes a gyermekszülések után munkára jelentkező felperes havi személyi alapbérét 87 240 forintban állapította meg, ezzel szemben az Mt. 84. §-a alapján ennek összege legalább havi 120 000 forint lett volna. Az elsőfokú bíróság tévesen fogalmazta meg a munkába állás melletti keresetindítást a felperes részéről elvárható magatartásként, mivel a munkáltatóval szemben folyamatban lévő peres eljárás lehetetlenné tette volna a helyzetét a munkahelyén.

A felperes további előadása szerint a másodfokú bíróság alaptalanul tulajdonított jelentőséget annak, hogy az alperes minimálbért meghaladó munkabért kívánt fizetni részére, illetve jogszabálysértően hagyta figyelmen kívül, hogy az alperes nem kívánta a munkaviszonyát fenntartani. Megítélése szerint az a másodfokú érvelés, miszerint az alperes rendkívüli felmondási okként megjelölt magatartása nem alapozhat meg jogszerű munkavállalói rendkívüli felmondást, méltánytalan, és ellentétes a társadalom érdekével.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes három gyermeke születését követően a fizetés nélküli szabadsága lejártával 2003. június 23-án jelentkezett munkavégzésre. Az alperes a ki nem vett rendes szabadság megváltása címén havi 87 240 forint munkabért alapul véve 505 992 forintot ajánlott fel a felperesnek, egyben kezdeményezte a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetését.

A felek közötti levélváltások után a felperes 2003. június 30-án rendkívüli felmondást közölt, ennek indokaként az Mt. 84. §-ába ütköző alperesi jogszabálysértést jelölte meg.

A felperes keresete a rendkívüli felmondása jogkövetkezményeinek alkalmazására irányult.

A munkaügyi bíróság tényként állapította meg, hogy a felperes személyi alapbérét az alperesnek havi 121 313 forintban kellett volna megállapítania.

A munkaügyi bíróság jogi megítélése szerint a felperes rendkívüli felmondása azért volt jogellenes, mert a jognyilatkozatát a tényleges munkába állás előtt tette meg, továbbá az alperes részéről a sajátos értelmezés szerint megállapított munkabér és a munkába állítás iránti szándék (a közös megegyezés felperes általi visszautasítását követően) kizárja az alperes terhére a kötelezettségszegés megállapítását.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 254. § (3) bekezdése alapján helybenhagyta. A fellebbezésre utalással a másodfokú bíróság - egyebek mellett - kifejtette, hogy az alperes eleget kívánt tenni a foglalkoztatási kötelezettségének, a felperes részére a minimálbért meghaladó összegű munkabért fizetett volna. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a munkabér kiszámítására vonatkozó szabályt mindkét fél tévesen értelmezte. Bázisként ugyanis a felperes saját gyes előtti munkabérét kell figyelembe venni, azt kell évenként megállapítva növelni az azonos munkakörű és gyakorlatú munkavállalók részére megállapított átlagos éves bérfejlesztések mértékével.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint az Mt. 84. §-ának helyes értelmezése szerint a munkáltatót a gyermek gondozása, ápolása céljából biztosított fizetés nélküli szabadság megszűnésekor terheli az új személyi alapbér megállapításának kötelezettsége. Az adott esetben ezért az alperesnek a felperes részére megállapított hosszabb időtartamú - közel hat hónapot kitevő - rendes szabadság idejére járó távolléti díjat az Mt. 84. §-a alapján kellett megállapítania, és ennek tényét a felperessel is közölnie kellett volna. A peres iratokból megállapíthatóan a felek részben az alperes munkaviszony megszüntetéséről szóló ajánlatáról, részben a felperest megillető személyi alapbér összegéről 2003. június 23-ától 2003. június 30-áig tárgyaltak, az alperes a 2003. június 26-án kelt levelében a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetésére irányuló ajánlatát fenntartotta, ennek elutasítása esetére a felperes tényleges munkába állásának napját 2003. december 19-ében, a felperes személyi alapbérét havi 87 240 forintban állapította meg, és ennek alapján számította ki a szabadság idejére járó díjazás mértékét.

Az Mt. 96. § (1) bekezdés a) pontjában megjelölt munkáltatói kötelezettségszegés megállapításának - a másodfokú bíróság álláspontjával ellentétesen - nem csupán akkor lehet helye, ha a munkavállaló életét, testi épségét közvetlenül fenyegető helyzet áll fenn. A bírói gyakorlat értelmében a munkáltatót terhelő lényeges kötelezettségek - ilyen pl. a munkabér jogszabály szerinti megfizetésére irányuló kötelezettség - jelentős mértékű szándékos vagy súlyosan gondatlan megszegése a munkavállaló rendkívüli felmondásának jogszerű indokául szolgálhat [Mt. 102. § (4) bekezdés].

A fent kifejtettek miatt (a munkaviszony szünetelésének megszűnését követően) a munkaviszony fennállása alatt a feleket a rendkívüli felmondás joga megilleti. Ezért az adott esetben a felperes a tényleges munkavégzés megkezdése előtt is élhetett a rendkívüli felmondás jogával.

A Legfelsőbb Bíróság a bizonyítási eljárás eredményének mérlegelésével megállapította, hogy a felperest az elsőfokú bíróság által a törvény helyes alkalmazásával 2003 júniusában legalább havi 121 313 forint személyi alapbér illette meg (a 2002. évben bérfejlesztés nem volt, továbbá nincs adat arról, hogy 2003 júniusában a 2003. évre irányadó átlagos éves bérfejlesztés mértéke az alperes által ismert volt-e). Az így megállapított, és az alperes által határozottan megjelölt és fenntartott összeg közötti különbözet (legalább) havi 34 073 forint, amely közel egynegyede a felperest (legalább) megillető személyi alapbérnek.

Az alperesnek az a magatartása, hogy a felperes személyi alapbérét Mt. 84. §-ába ütközően állapította meg, olyan szándékos kötelezettségszegés, amely az eset összes sajátos körülményét, továbbá a hiányt alapul véve olyan jelentős mértékű, hogy az Mt. 96. § (1) bekezdés a) pontján alapuló munkavállalói rendkívüli felmondást kellően megalapozza. Mindezek miatt a másodfokú bíróság jogi okfejtésével szemben a kötelezettségszegés súlyának megítélésénél az Mt. 84. §-a alapján nincs jelentősége az irányadó minimálbér összegének, és annak sem, hogy az alperes a felperest - a munkaviszony közös megegyezésére irányuló ajánlat visszautasítása következtében - foglalkoztatta volna.

A kifejtettek alapján a Legfelsőbb Bíróság az ügyben irányadó Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta. Közbenső ítéletével megállapította, hogy a felperes a 2003. június 30-án kelt rendkívüli felmondásával a munkaviszonyát jogszerűen szüntette meg. A követelés összege tárgyában a Legfelsőbb Bíróság a munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította [Pp. 213. § (3) bekezdés].

(Legf.Bír. Mfv. I. 10.130/2006. sz.)