Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1981.1.9 I. Az alegységügyeletes-helyettessel szemben - a korábbi személyes jellegű nézeteltérés miatt - alkalmazott erőszakos cselekmény is szolgálati közeg elleni erőszak [Btk. 355. § (1) bek.]

II. Az elöljáró ellen elkövetett erőszakos bűncselekmények esetében a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli előzetes mentesítés általában nem alkalmazható [Btk. 104. §, 136. §]

I. A katonai bíróság a terheltet szolgálati közeg elleni erőszak bűntette és könnyű testi sértés vétsége miatt 8 hónapi - börtön fokozatú fegyelmező zászlóaljban végrehajtandó - szabadságvesztésre ítélte, egyben előzetesen mentesítette a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól. Az ítélet ellen a katonai ügyész súlyosításért, a terhelt és a védője pedig a szolgálati közeg elleni erőszak bűntettében való bűnösség megállapítása miatt és enyhítésért fellebbezett.

Az ítéletben megállapított tényállás szerint: a terhelt este engedély nélkül elhagyta a laktanyát, italozott, majd 21 óra 30 perc tájban visszatért a körletbe. Itt találkozott az alegységügyeletes helyettesével, aki felszólította a takarodó végrehajtására, majd visszakérte tőle a korábban kölcsönadott cigarettáját. A terhelt ekkor az alegységügyeletes helyettesét szidalmazta és oly módon ütötte arcul, hogy annak szája felrepedt, az orra pedig vérezni kezdett. Ezért az alegységügyeletes helyettese a történteket telefonon jelenteni akarta az ügyeletes tisztnek, de ebben a terhelt meggátolta akként, hogy az ajtófélfához lökte és a telefont lenyomta. A bántalmazás következtében a sértett 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett s ezért magánindítványt terjesztett elő.

A terhelt és védője a katonai bűncselekmény elkövetésében történt bűnösség megállapítását az akként rögzített tényállás alapján támadták, hogy a terhelt nem hallotta a takarodóra való felszólítást és ő csupán a kölcsönvett cigaretták visszakérése miatt szidalmazta, illetve bántalmazta az alegységügyeletes helyettesét. Következésképp csak a könnyű testi sértés vétsége miatt terheli a felelősség, de a szolgálati közeg elleni erőszakot nem valósította meg, mert a bántalmazás nem függött össze a sértett szolgálati teendőivel.

Ezt az érvelést a Legfelsőbb Bíróság alaptalannak és tévesnek találta. A terhelt ugyanis tudta, hogy szolgálatban levő személlyel áll szemben, aki szolgálati ténykedést fejt ki. Nincs tehát jelentősége annak, hogy a terhelt szolgálati ténykedése miatt vagy személyes okból szidalmazta, majd bántalmazta a sértettet, mert csak az a lényeges, hogy tudata átfogta: szolgálati ténykedést kifejtő személy az, akivel szemben erőszakot alkalmaz.

A Btk. 355. §-ának (1) bekezdése szerint ugyanis megvalósítja a szolgálati közeg elleni erőszakot, aki a szolgálatban levő személlyel szemben szolgálatának teljesítése közben vagy amiatt erőszakot alkalmaz, illetve azzal fenyeget. E rendelkezés a szolgálatot ellátó személyén keresztül a szolgálati rendet és fegyelmet kívánja védelemben részesíteni. Ebből eredően, amíg a katona olyan szolgálatot lát el, amelyre a fokozott védelem kiterjed, személyét a törvény folyamatosan részesíti védelemben, mert az őt ért erőszak vagy fenyegetés közvetlenül az általa ellátott szolgálat érdekeit sérti, megvalósítását veszélyezteti. Ilyen esetben tehát a bűnösség megállapíthatósága szempontjából az erőszak alkalmazásának vagy a fenyegetésnek az indokát nem kell vizsgálni, csupán azt, hogy az elkövetőnek tudomása volt-e arról, hogy szolgálati közeggel áll szemben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!