Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.1.23 I. Az írásbeli megerősítés a szerződés megtámadására vonatkozó jog megszűnését eredményezi [Ptk. 236. § (4) bek.].

II. Olyan tények, amelyeket a perben nem vetettek fel, a felülvizsgálati eljárásban a jogszabálysértés alapjaként nem használhatók fel [Pp. 235. § (1) bek., 270. § (1) bek., 275. § (1) bek.].

A peres felek egyéves élettársi együttélés után 1983. november 25-én kötöttek házasságot, amelyből gyermek nem született. Utolsó közös lakásuk a felperes kizárólagos tulajdonában lévő társasházi öröklakás volt, amelyből az alperes - az életközösség megszakadását követően - 1992 januárjában elköltözött.

Az alperes a házasságkötést követően kisegítő családtagként dolgozott, a felperes divatáru-pavilonjában. 1989 szeptemberétől a felperes az iparengedélyét "átadta" az alperesnek, és nyugdíjba ment.

1991. július 30-án a felek házassági vagyonjogi szerződést kötöttek. Ebben rögzítették, hogy a társasházi lakás, az üdülő, valamint egy BMW személygépkocsi a felperes, míg a másik társasházi öröklakás, valamint az elárusítópavilon, az abban lévő divatáruüzlet teljes raktárkészlete kb. 2 000 000 forint értékben, továbbá egy Volkswagen Golf személygépkocsi az alperes különvagyona. A felperes elismerte, hogy a korábban az ő tulajdonát képező árusítópavilon a valódi értékének megfelelő 1 000 000 forint megváltási ár ellenében került az alperes tulajdonába, továbbá azt, hogy a lakás berendezése teljes egészében az alperes tulajdona, a gépkocsik, a lakás és az üdülő fenntartásának anyagi terheit pedig teljes egészében az alperes üzleti vállalkozásának hasznából fedezik. A felek egybehangzóan kijelentették, hogy legalább két éve külön gazdálkodnak, a felperes nyugdíjának megtartása mellett a felmerülő háztartási költségeket, a közös lakással, az üdülővel és a személygépkocsival, valamint az üzlettel kapcsolatos kiadásokat az alperes fedezi. A szerződést teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalták, és az okiratot az egyik tanú, dr. Ü. F. az ügyvédi bélyegzőjével is ellátta.

Az 1991. december 23-i "kiegészítő záradékkal" a felek az ismertetett házassági vagyonjogi szerződést megerősítették, valamint azzal egészítették ki, hogy a felperes elismerte: az alperes saját gazdálkodásának eredményéből vásárolta meg 1991. október 2-án az újabb ingatlant, és - a külön gazdálkodás ténye miatt - az ingatlanon megindított építési munkálatok költségét kizárólag az alperes viseli, így az építmény a házassági vagyonjogi szerződés értelmében szintén az alperes különvagyona. A kiegészítő záradékot a felek teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalták.

A felperes 1992. április 23-án a vagyonjogi szerződést és annak kiegészítő záradékát tévedés és megtévesztés címén, valamint anyagi érdeksérelemre hivatkozással megtámadta. A felperes a keresetében a házasság felbontását, valamint a házassági vagyonjogi szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte, tévedésre, megtévesztésre (Ptk. 210. §), valamint feltűnő értékaránytalanságra [Ptk. 201. §-ának (2) bekezdése] hivatkozással. Kérte továbbá a házastársi közös vagyon megosztását. A felperes számítása szerint az alperes a szerződéssel 4 920 000 forint "méltánytalan vagyoni előnyre" tett szert. Az érvénytelen szerződésre tekintettel a felperes kérte, hogy a bíróság az általa felállított vagyonmérlegben foglaltak szerint ossza meg a közös vagyont.

Az alperes a szerződés érvénytelenségének megállapítása iránti kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a házassági vagyonjogi szerződés írásbeli megerősítésével a felperes megtámadási joga megszűnt, de a hivatkozott megtámadási okok egyébként sem állnak fenn. Tagadta, hogy a szerződésben foglaltak a különvagyonok körére, valamint a különgazdálkodás tényére vonatkozóan ne felelnének meg a valóságnak. Okiratokat és nyilatkozatokat csatolt annak alátámasztására, hogy a szerződésben a különvagyonként megjelölt vagyontárgyakat a kizárólagos tulajdonát képező anyagi forrásokból szerezte.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a házasságot felbontotta, az utcai lakás kizárólagos használatára a felperest jogosította fel azzal, hogy abból az alperes elköltözött, és elhelyezéséről maga gondoskodott. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!