Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Gf.30248/2010/5. számú határozata felelősség megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 479. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 169. §, 2006. évi IV. törvény (Gt.) 30. §] Bírók: Kovács Ildikó, Veszeley Józsefné, Zóka Ferenc

Pécsi Ítélőtábla

Gf.IV.30.248/2010/5.szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Pécsi Ítélőtábla a Lesnik Ügyvédi Iroda (ügyintéző Dr. Csete Beatrix ügyvéd 7400 Kaposvár, (7400 Kaposvár, Fő u.7.) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a Boschánszky - Vaskó Ügyvédi Iroda (ügyintéző Dr. Boschánszky Iván ügyvéd 3525 Miskolc Városház tér 22. I/1.) által képviselt I.rendű alperes neve ((I. rendű alperes címe) I. rendű és a Dr. Lengl Gyula ügyvéd (7100 Szekszárd, Széchenyi u. 55. II. lh.1/1.) ügygondnok által képviselt II.rendű alperes neve (II. rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen vagyoni felelősség megállapítása iránt indított perében a Tolna Megyei Bíróság 2010. május 12. napján kelt 13.G.40.023/2009/57. számú ítélete ellen az I. rendű alperes részéről 59. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - fellebbezett részében - megváltoztatja, és a keresetet az I. rendű alperessel szemben is elutasítja.

Mellőzi az I. rendű alperes elsőfokú illeték és perköltségfizetésre kötelezését, és kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az állami adóhatóság külön felhívására 21.000,- (huszonegyezer) forint le nem rótt elsőfokú eljárási illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az I. rendű alperesnek 15 napon belül 36.000,- (harminchatezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

A felperes keresetében az alperesekkel, mint a L. Kft felszámolás kezdő időpontját - 2008. augusztus 27-ét - megelőző három éven belüli ügyvezetőivel szemben a Cstv. 33/A.§-a alapján annak megállapítását kérte, hogy a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően ügyvezetési feladataikat nem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján látták el, és emiatt az adós vagyona 3.437.873,- Ft-tal csökkent. Keresetét az I. rendű alperessel szemben arra a tényre alapította, hogy ügyvezetése idején a házipénztárban kimutatott pénzeszköz "csak papíron" volt meg, a cég 2004. évtől kezdődően folyamatosan veszteségesen működött, és 2006. júliustól kezdődően a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet is fennállt, az I. rendű alperesnek ettől az időponttól már a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján kellett volna eljárnia, mely követelménynek nem felelt meg a tartozást felhalmozó cég üzletrészeinek 2007. december 5-i értékesítése. A kár mértékét a felperes a ki nem elégített hitelezői igények összegében határozta meg. A II. rendű alperessel szemben keresetét arra alapította, hogy a II. rendű alperes a külön jogszabályban meghatározott mérleg letétbe-helyezési és közzétételi kötelezettségének nem tett eleget.

Az alperesek ellenkérelmükben a felperesi kereset elutasítását kérték. Az I. rendű alperes az elsőfokú eljárás során mindvégig elismerte, hogy a társaság 2005. december 31-i és 2006. december 31-i mérlegében kimutatott pénzeszköz csak "papíron volt meg", mert azt, mint ügyvezető az okszerű gazdálkodás folyamán felhasználta, a szállítókat, az igénybe vett folyószámla kölcsönt fizette, ezekre "ment el" a megjelölt pénz. Azt, hogy a könyvelő mit, hova könyvelt, nyomon követni nem tudta, a pénzösszegek a bankszámlán nem álltak rendelkezésre, a házipénztár a bolti kassza volt, onnan történtek a pénzkivételek és a tartozásrendezések. Ami árbevétele volt a cégnek, azt a sorban álló tartozásokra kifizette, emellett saját és anyósa házának eladására is sor került azért, hogy a hitelezőket ki tudja fizetni, amit lehetett, mindent kifizetett, így került visszafizetésre pl. a Széchenyi kártya 5.000.000,- Ft hitelösszege is. Arra is hivatkozott, hogy a Cstv.33/A.§-a szerinti tényállás azért sem valósult meg, mert a 2007-es évben a cég működése kifejezetten arra irányult, hogy a hitelezőket minél magasabb arányban kielégítse (13. sorszámú előkészítő irat, 32. sorszámú jegyzőkönyv).

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletében megállapította, hogy az I. rendű alperes a L Kft. ügyvezetőjeként 2006. július 1. napját követően ügyvezetői feladatait nem a hitelezői érdekek elsődlegessége alapján látta el, ezért a L. Kft adós vagyonában bekövetkezett 3.437.873,- Ft vagyoncsökkenésért teljes kártérítési felelősséggel helytállni tartozik. Megállapította, hogy L. Kft fizetésképtelenséggel fenyegető helyzete 2006. július 1-én, az új Gt. hatálybalépésének időpontjában már fennállt, e helyzet bekövetkezése utáni, kártérítési felelősség megállapításának alapjául szolgáló I. rendű alperesi magatartásokat abban látta, hogy az I. rendű alperes, mint ügyvezető megszegte a Gt. 143.§ (2) bekezdés a), de különösen b) pontját, mert a taggyűlést nem hívta össze, a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően a Kft vagyoni helyzetét nem konszolidálta, a tevékenysége a követelések kezelésére, és a szállítói hitelezők részleges kiegyenlítésére irányult úgy, hogy nyilvánvalóan tudomással kellett bírnia arról, hogy a kft vagyona a teljes kötelezettségállomány kiegyenlítésére nem lesz elegendő, a Kft. vagyoni helyzetét a mérlegben a valóságtól eltérően tüntette fel, valamint 2007. december 5. napján a kft üzletrészeit olyan üzletrész-átruházási szerződés keretében értékesítette - vezető tisztségviselői minőségének megszűnése mellett -, amelyről a peradatok alapján megállapítható, hogy színlelt jogügylet volt. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint ez utóbbi jogügylet lehetővé tette az I. rendű alperesnek azt, hogy a kft 2007. szeptember 30-i állapot szerint kimutatott vagyonával, ezen belül 7.043.943,- Ft-os pénztáregyenleggel ne kelljen elszámolnia. A bekövetkezett vagyoncsökkenés mértékét az üzletrész-átruházás időpontjáig keletkezett, a felszámolási eljárás során ki nem egyenlített hitelezői igények összegében határozta meg. A II. rendű alperessel szemben a keresetet elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az I. rendű alperes jelentett be fellebbezést, fellebbezésében az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, és a vele szemben előterjesztett kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként nem állapítható meg, hogy az I. rendű alperes magatartásával kapcsolatosan csökkent a L. Kft vagyona, és az sem, hogy az I. rendű alperes a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkezése után ügyvezetési feladatait nem a hitelezői érdekek elsődlegessége alapján látta el, e tényeket a felperes nem bizonyította. Állította, hogy a L. Kft-ben meglévő üzletrészét abban a reményben értékesítette az új tulajdonosok, vevők felé, hogy azok a társaságot tovább fogják működtetni, a társasággal kapcsolatos iratanyagokat átadta a II. rendű alperesnek, az ezt követő gazdasági cselekményekről, eseményekről ismerete nem volt, az átruházás pedig nem volt színlelt jogügylet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!