Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20871/2014/6. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §] Bírók: Almásy Mária, Havasi Péter, Udvary Katalin

A határozat elvi tartalma:

A bírósági jogkörben okozott kár megállapításának feltételei.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.III.20.871/2014/6.szám

A Kúria a dr. Balogh Krisztina pártfogó ügyvéd által képviselt felperesnek az ügyintéző által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Balassagyarmati Törvényszék előtt 21.P.20.971/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 1.Pf.20.121/2013/6. számú ítéletével befejezett perében, a jogerős ítélet ellen a felperes részéről 50. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt az alperesnek 20.000 (húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, míg az 1.281.629 (egymillió-kettőszáznyolcvanegyezer-hatszázhuszonkilenc) forint felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

A felperes a felülvizsgálati eljárásban pervesztes lett.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes a módosított keresetében a Ptk. 349. § (1) és (3) bekezdése alapján bírósági jogkörben okozott kár megtérítése címén 12.816.297 forint és törvényes mértékű késedelmi kamata, a Pp. 2. §-a alapján 2.000.000 forint és késedelmi kamata, valamint a Ptk. 76. §-ára hivatkozással 100.000 forint nem vagyoni kár megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy a Városi Bíróság előtt folyamatban volt perében jogi képviselő nélkül járt el, és a bíróság a tájékoztatási kötelezettségét nem teljesítette. Így nem tájékoztatta nyilatkozatainak következményeiről; arról, hogy a havi 25.000 forint használati díjkövetelés fenntartásának következményeként követelése nem éri el az ellenérdekű fél követelésének összegét és esetleg további fizetési kötelezettsége keletkezhet. A bíróság az eljárásával megsértette a Pp. 7. § (2) bekezdésének rendelkezését, kérelmét nem tartalma szerint bírálta el, számítási hibát is vétett a 25.000 forint használati díjkövetelés elbírálásánál. Erre vonatkozó nyilatkozata hiányában indokolatlanul megfelezte a két perbeli ingatlan tekintetében a díj mértékét. Az alapper jogerős ítélete alapján indult végrehajtási eljárás eredményeként a 8.000.000 forint becsértékű ingatlanát elárverezték, kára az ingatlana elvesztéséből, a munkabéréből letiltott 506.548 forintból, a teljesített 200.000 forintból és a még fennálló 4.109.749 forint tartozásból áll. Hivatkozott arra is, hogy az összes rendes jogorvoslati lehetőséget kimerítette, de nem tudta megakadályozni az ingatlanra vezetett végrehajtást. A Pp. 2. §-a szerinti kárigényét arra alapította, hogy a megismételt eljárásban már 2004. március 23. napján tartott tárgyaláson kérte az ítélet meghozatalát, ezt követően egy évig nem volt tárgyalás, a per elhúzódása okán a felperest 2.000.000 forint kár érte. A Ptk. 76. §-ának megsértésére alapított nem vagyoni kárigénye körében arra hivatkozott, hogy az alperes megsértette személyhez fűződő jogait, ezen belül testi épségét, egészségét, becsületét és emberi méltóságát. A megalázó végrehajtási cselekmények, a kialakult bizonytalan élethelyzet miatt állandó szorongás, félelem alakult ki benne, emiatt kezelésre is szorult 2007. márciustól.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a keresetet elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a Ptk. 349. §-ára alapított kereseténél annak volt jelentősége, hogy a felperes csak formálisan merítette ki a rendes jogorvoslatok körét, mert a megismételt eljárásban hozott elsőfokú ítélettel szemben előterjesztett fellebbezési és felülvizsgálati kérelmében nem kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság nem bírálta el beszámítási kifogását és viszontkeresetét, indokolatlanul felezte meg a 25.000 forint használati díj követelését. Nem sérelmezte azt sem, hogy az elsőfokú bíróság elmulasztotta a tájékoztatási kötelezettségét. Rámutatott arra, hogy a Ptk. 349. § (1) bekezdése szerinti speciális feltétel nem a rendes jogorvoslat előterjesztésével teljesül, hanem azzal, ha a fél azt a jogorvoslatot a döntés sérelmét okozó elemére kiterjedően, és annak orvoslása céljából veszi igénybe, vagyis kára elhárítására alkalmas módon. A Pp. 7. § (2) bekezdésével kapcsolatos hivatkozására - a perbeli eljárási jogok és kötelezettségek, a bíróság tájékoztatási kötelezettsége tekintetében - pedig megállapította, hogy a félnek kell eldönteni, hogy milyen összegű követelést kíván érvényesíteni a perben, és a bíróság nem tájékoztathatja a feleket előzetesen arról, hogy milyen számítások alapján, milyen döntésre számíthatnak. E körben tehát jogellenes magatartás nem állapítható meg az eljárt bíróság részéről.

A felperes nyilatkozatának téves értelmezése körében kiemelte, hogy a felperesnek a bíróság tájékoztatása utáni nyilatkozata a jegyzőkönyvben szerepel; úgy nyilatkozott, hogy nem a szakértői vélemény szerinti használati díj követelését, hanem összesen havi 25.000 forint követelését tartja fenn. A használati díj felezése körében hozott döntést a bíróságok a jogszabály által megengedett mérlegelés eredményeként hozták meg. Az eljárás elhúzódásából eredő 2.000.000 forintos kárigénye azért nem alapos, mert a Pp. 2. §-a alapján kizárólag a 2003. július 1. napjától indult perekben állapítható meg kártérítés, és mind az alapügy, mind annak hatályon kívül helyezésére tekintettel az újabb eljárás ennél korábban indult meg. A Ptk. 76. §-ában foglalt személyhez fűződő jogok megsértésére alapított kárigény alaptalan a jogellenes magatartás hiányában és a követelés a Ptk. 324. §-a szerint el is évült. Az elévülés kezdő időpontja a sérelmezett perben hozott ítélet jogerőre emelkedésének napja (2005. július 28.), a felperes kereseti kérelmét pedig csak 2012. június 26. napján megtartott tárgyaláson, az elévülési határidőn túl terjesztette elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!