A Gyulai Járásbíróság P.20025/2015/59. számú határozata gondnokság alá helyezés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 84. §, 311. §, (4) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:19. §, (2) bek., (3) bek., 2:29. §, 2013. évi XXXVI. törvény (Ve.) 13/A. §] Bíró: Sándorné dr. Annus Zsuzsanna
Kapcsolódó határozatok:
*Gyulai Járásbíróság P.20025/2015/59.*, Gyulai Törvényszék Pf.25027/2016/45., Kúria Pfv.20940/2017/13. (BH 2018.6.167)
***********
Gyulai Járásbíróság
12.P.20.025/2015/59. szám
A Gyulai Járásbíróság felperes neve (...) felperesnek - AA ügyvéd (...) kirendelt ügygondnok által képviselt alperes neve... (...) lakos alperes ellen gondnokság alá helyezés iránt indított perében meghozta a következő
í t é l e t e t :
A bíróság BB és CC szülőktől alperes születési adatai született alperes neve, ... szám alatti lakost cselekvőképességet r é s z l e g e s e n korlátozó gondnokság alá helyezi az alábbi ügycsoportokban:
- az egészségügyi ellátással összefüggő jogok gyakorlása
- hivatalos eljárások kezdeményezése, bírósági, ügyészségi és más hatósági eljárásokban nyilatkozatok megtétele.
A bíróság az alperest a választójogból kizárja.
A cselekvőképességet részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezés kötelező felülvizsgálata iránti eljárás megindítására az illetékes gyámhatóság legkésőbb az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 3 (három) év elteltével köteles.
A bíróság az ítéletet jogerőre emelkedését követően megküldeni rendeli a DD a szükséges intézkedések megtétele végett.
Elrendeli a bíróság a gondnokság alá helyezés tényének a gondnokoltak névjegyzékébe történő bejegyzését.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezést lehet benyújtani írásban és 5 példányban a Gyulai Járásbíróságnál.
Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a fellebbezést tárgyalás tartására irányuló külön kérelem hiányában a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el, ha az csak az ítélet indokolása ellen irányul.
I n d o k o l á s
A bíróság az alperes személyes előadása, a csatolt és beszerzett iratok, BB tanúvallomása, EE igazságügyi szakértő szakvéleménye, a Szolnoki Igazságügyi Szakértői Intézet szakvéleménye és szakvélemény kiegészítése, a Békéscsabai Pszichológiai Tanácsadó és Mentálhigiénés Gondozó által elkészített pszichológiai vélemény, valamint a per egyéb adatai alapján a következő
t é n y á l l á s t
állapította meg:
Az alperes jelenleg 42 éves, egyedülálló. Az alperesnek rendszeres jövedelme nincsen, őstermelő, de ez a tevékenysége évek óta veszteséges, édesapja nyugdíjából élnek. Édesapjával él egy háztartásban évek óta egy ... külterületi tanya ingatlanban, amely egy komfort nélküli 2 szobás, 7 helyiségből álló családi ház, amely épület kívül-belül erősen felújításra szorul, de alapvetően a körülményekhez képest rend van és tisztaság. Az alperes rendelkezik egy ingatlannal a ... szám alatt is, de nem ebben az ingatlanban él, ezt alkotó műhelyként használja. A ház vályogból épült, elhanyagolt állapotú.
Az alperes és édesapja az eltelt években számos polgári peres, büntető és egyéb hatósági eljárást kezdeményeztek, beadványaik többnyire alaptalanok voltak. Ugyanakkor jellemzően hosszú, terjengős, az adott tárgytól is gyakran eltérő, csapongó szerkezetű iratokkal, beadványokkal fordult az alperes a hatóságokhoz. Az alperes ellen folyamatban volt becsületsértés miatt indult büntetőeljárásban merült föl annak lehetősége, hogy az alperes kóros elmeállapota indukálja ezen eljárásokat. A büntetőeljárásban beszerzett szakértői vélemény alátámasztotta a tartós paranoid zavar fennállását, így az ügyészség kezdeményezte a jelen eljárást.
Az alperes a szokásos társadalmi normákat követi. Vizsgálati szituációban együttműködő, szemkontaktust megtartja. Magára, térre, időre, környezetére jól, pontosan tájékozott. Tudata tiszta, éber, felfogása átlagos. Bőbeszédű, gyakran eltér a megadott témától, illetve az őt foglalkoztató fontos témákról beszél. Érzékelésében jelenleg kóros nincs. Gondolkodása alakilag kissé gyorsabb, tartalmában üldöztetéses, vonatkoztatásos, meglopatásos, mérgeztetéses téves eszmék jelenleg is felszínre hozhatók, ezek rögzültek, életvezetését átszövik, befolyásolják, mindennapjait is uralják. Figyelme felkelthető, terelhető, köthető, néha maga választotta tárgyhoz, sérelmeihez megtapad, intellektusa jó színvonalú. Emlékezés közeli és távoli eseményekre megtartott, érzelmileg átszínezettnek tűnnek, hangulata normális. Tolerancia és adaptív készsége szűkebb. Kóros hangulati eltolódás nem észlelhető. Jelenleg nyugodt viselkedés. Betegség tudattal paranoid tematikájára nézve nem rendelkezik, személyiség szerkezete nagy valószínűséggel eredendően paranoid irányba fejlődött. Gazdag személyiségét, ambíciózusságát a realitástól való erőteljes elszakadása rontja, a fékezetlen indulati feszültség következtében alkalmazkodási zökkenő mutatkozik. Viselkedése bizarr, alkalmazkodást elutasító, a realitás kontroll fellazult, maradvány tünetként kötődési pánik, regresszív tünetképződés, deperszonalizációs skizoid elidegenítés mutatkozik. Alkalmazkodása labilis, regresszív jellegzetességet hordoz.
Az alperes tartós paranoid zavar (téves eszmékkel jellemzett elmekóros állapot) megbetegedésben szenved, emiatt az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége visszatérően nagymértékben csökkent, és ez a csökkenés a következő ügyek vonatkozásában áll fenn: az egészségügyi ellátással összefüggő jogok gyakorlása, hivatalos eljárások kezdeményezése, bírósági, ügyészségi és más hatósági eljárásokban nyilatkozatok megtétele és a választójog gyakorlása.
A f e l p e r e s keresetében az alperes cselekvőképességet részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezését kérte az egészségügyi ellátással összefüggő jogok gyakorlása, a hivatalos eljárások kezdeményezése, bírósági, ügyészségi és más hatósági eljárásokban nyilatkozatok megtétele tekintetében.
Hivatkozott arra, hogy az alperessel szemben a ... Rendőrkapitányság vezetőjét érintő beadványaiban tett kijelentései okán becsületsértés vétsége miatt büntetőeljárás indult, és ezen eljárás során elmeorvos szakértői vizsgálatra került sor. Két pszichiáter szakértő által készített szakvélemény támasztotta alá azt, hogy az alperes paranoid személyiségzavar talaján kialakult tartós paranoid zavarban szenved, mely kóros elmeállapot kulcsélmény talaján kóros vonatkoztatásokkal (doxazmákkal) jellemzett tünetekkel alakult ki. Álláspontja szerint az alperes elmeállapotának olyan megbetegedésében szenved, amely belátási képességét tartósan és hátrányosan befolyásolja. Állapotát jól jellemzi, hogy hosszú évek óta folyamatosan és rendszeresen ír megalapozatlan és indokolatlan beadványokat a különböző hatóságokhoz. Betegségbelátása teljes mértékben hiányzik, melynek következtében gyógykezelésben sem részesülhet, ez pedig egy súlyosabb állapot kialakulásával fenyeget. Az alperes betegségéből eredően környezetével és a hatóságokkal szemben egyaránt elutasító, elzárkózó magatartást tanúsít, ennek következtében jogainak védelme a cselekvőképességet nem érintő más módon nem biztosítható. Mindezek alapján látta indokoltnak a két ügycsoport vonatkozásában a gondnokság alá helyezés szükségességét, mivel a betegségbelátás hiánya okán az egészségügyi ellátás igénybevételéhez feltétlenül segítségnyújtást igényel, a betegségéből eredő téves eszmék, gyanakvás, hallucináció miatt szintén gondnoki koordináció mellett képzelhető el a hivatalos szervekkel történő levelezés, beadványozás, eljárásokban történő részvétel.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!