BH 1953.3.107 Az életet vagy testi épségei veszélyeztető tudatos kötelességszegésből egymagából nem következik, hogy a kapcsolatos vagyonrongálás is szándékos lett volna.
A vádlott az állami vállalat tehergépkocsiját italos állapotban, a közlekedési szabályok sorozatos és tudatos megszegésével vezette és így balesetet idézett elő. A baleset következtében a tehergépkocsiban kb. 30.000 Ft összegű kár keletkezett.
Az elsőbíróság vádlott bűnösségét a BHÖ. 374. pontba felvett veszélyeztetés bűntette mellett társadalmi tulajdon elleni rongálás bűntettében állapította meg. Ez utóbbi bűncselekmény szándékos vagy gondatlan elkövetési módjára az ítélet rendelkező része nem utal, az indokolás pedig annyit mond, hogy az említett rongálás »lényegében gondatlan jellegű«.
Figyelemmel e nem világos állásfoglalásra, másrészt e kérdés körül több bírói határozatban mutatkozó bizonytalanságra, a Legfelsőbb Bíróság szükségesnek tartja kiemelni a következőket.
A foglalkozás szabályainak a BHÖ. 374. pontjában foglaltak szerinti tudatos megszegéséből nem következik az, hogy az ennek eredményeként okozott rongálás is szándékos lenne, sőt a gyakorlatban ez inkább csak kivételként fordul elő.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!