Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.5.180 A társasházi közgyűlési jegyzőkönyv hitelesítésének bármely okból való hiánya - pusztán ebből az okból - nem eredményezi a közgyűlésen meghozott határozatok érvénytelenségét [1997. évi CLVII. tv. 29. és 32. §-ai].

A felperes keresetében az alperesi társasház 1999. május 20-ai és május 31-ei közgyűlésén meghozott határozatok érvénytelenségének megállapítását kérte; elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a közgyűlésről készült jegyzőkönyvek hitelesítésére nem került sor, amely az alapító okiratba, valamint a társasházról szóló 1997. évi CLVII. törvény (továbbiakban: Ttv.) 29. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezésbe ütközik. Kérte a közgyűlési jegyzőkönyvek érvénytelenségének megállapítását is. További hivatkozása szerint az 1999. május 31-ei megismételt közgyűlésen meghozott 1. és 2. számú határozatok tárgya az 1999. május 20-ai közgyűlési meghívóban az eredeti napirendi pontok között nem szerepelt, ezért e határozatok a Ttv. 27. § (2) bekezdésébe ütköző módon is érvénytelenek. A "mindenkori hatósági áremelés" érvényesítésével megállapítható közös költségre vonatkozó 3. sz. határozat meghozatala közgyűlési hatáskörbe tartozik, ez a jogkör nem ruházható át, ennélfogva ez a határozat a Ttv. 22. § a) pontjába, valamint az alapító okirat IV. fejezet 6. és V. fejezet 3. pontjába ütközik. Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperesi társasház 1999. május 20-án és 1999. május 31-én hozott közgyűlési határozatai érvénytelenek. Az ezt meghaladó - a közgyűlésről készült jegyzőkönyvek érvénytelenségének megállapítására irányuló - keresetet elutasította.

Álláspontja szerint az 1999. május 31-ei közgyűlés - a május 20-ai közgyűlés határozatképtelenné válása miatt - megismételt közgyűlés. A megismételt közgyűlésen meghozott 1. és 2. számú - a hozzászólások számának és időtartamának korlátozásáról, a jegyzőkönyvvezetés módjáról, valamint a korábbi közgyűlésen megválasztott jegyzőkönyv hitelesítő helyett másik jegyzőkönyv hitelesítő választásáról rendelkező - határozatok érvényességét a Ttv. 25. § (2) bekezdése alapján állapította meg, mert a közgyűlés olyan kérdésekről döntött, amelyek napirendi pontként nem szerepeltek a meghívóban.

További érvelése szerint a közgyűlési jegyzőkönyvek hitelesítése nem felel meg a Ttv. 29. § (1) bekezdésében foglaltaknak, emiatt a jegyzőkönyvben foglaltak sem tekinthetők hitelesnek. A hitelesítés hiánya a meghozott határozatok érvénytelenségét eredményezi a Ttv. 32. § (1) bekezdése alapján.

Az ítélet ellen az alperes élt fellebbezéssel, amelyben annak részbeni megváltoztatásával a kereset teljes elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy a jegyzőkönyv hitelesítésére megválasztott személy aláírást megtagadó eljárása nem teszi érvénytelenné a közgyűlési határozatokat.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét megváltoztatta, és a keresetet elutasította. Kifejtett álláspontja szerint a közgyűlési jegyzőkönyv hitelesítésének az elmaradása önmagában nem teszi érvénytelenné a közgyűlésen meghozott határozatokat. A jegyzőkönyvet hitelesítő személynek nem feladata annak vizsgálata, hogy a közgyűlés és az arról készült jegyzőkönyv megfelel-e a jogszabályoknak és az alapító okiratnak. Nem tagadhatja meg az aláírást arra hivatkozással, hogy a közgyűlés határozatai jogszabályba vagy alapító okiratba ütköznek, illetőleg, hogy a jegyzőkönyv a közgyűlésen elhangzottakat nem a valóságnak megfelelően tartalmazza. Ellenkező esetben a társasház működésképtelenné válna, hiszen érvényes határozat hiányában a társasház nem követelhetné döntései végrehajtását. A kifejtettek szerint a határozat megtámadása esetén az eljáró bíróság a jegyzőkönyv valós tartalmának megállapítására bizonyítást folytathat le.

Tévesnek minősítette az elsőfokú bíróság azon álláspontját is, amely szerint az 1999. május 31-ei közgyűlés megismételt közgyűlés. A csatolt közgyűlési jegyzőkönyvből megállapíthatóan a kitűzött időpontban a közgyűlés határozatképes volt; az a körülmény, hogy a határozatképes közgyűlés "folyamatában válik határozatképtelenné", az addig meghozott határozatok érvénytelenségét nem eredményezte. Tiltó rendelkezés hiányában a közgyűlés több részletben, több napon át is lefolytatható; amennyiben "egységes volta egyértelmű" a folytatódó közgyűlés nem válik megismételt közgyűléssé. Az 1999. május 31-ei közgyűlés időpontjáról a május 25-ei meghívó szerint a tulajdonostársak előzetes értesítése megtörtént. A felmerülő ügyrendi kérdésekre vonatkozó határozatok érvénytelensége sem állapítható meg a Ttv. 27. §-a (3) bekezdésére alapítottan.

A másodfokú bíróság ítélete ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte. Érvelése szerint a másodfokú ítélet a Ttv. 29. § (1), valamint a 22. §-aiban foglaltakba ütközik. A hitelesítés a szó általánosan elfogadott értelme, valamint a Pp. 196. §-ának rendelkezései szerint az eredetivel egyezőnek nyilvánítást jelent, a jegyzőkönyvbe foglaltak valóságának igazolására szolgál. A jegyzőkönyv hitelesítése nemcsak azt igazolja, hogy az okirat az adott közgyűlés jegyzőkönyve, hanem azt is, hogy az ott történteket helyesen tartalmazza. Változatlanul állította, hogy O. F.-né nem alaptalanul tagadta meg a jegyzőkönyv aláírását, mivel az nem tartalmazta helyesen, a valóságnak megfelelően a közgyűlésen történteket. Téves a másodfokú bíróságnak az az álláspontja is, miszerint a jegyzőkönyv hitelesítésének megtagadása miatt működésképtelenné válna a társasház. A hitelesítés éppen a társasház törvényes működésének biztosítéka, ebből következően annak elmaradása miatt a jegyzőkönyvben szereplő határozatok érvénytelenek.

Nem fogadható el továbbá a másodfokú bíróságnak az az álláspontja sem, hogy a május 31-ei közgyűlés nem minősül megismételt közgyűlésnek, és a folytatólagos közgyűlésre a vonatkozó szabályoknak megfelelően került sor. Figyelmen kívül hagyta, hogy nem az eredeti napirendi pontok kerültek megtárgyalásra, és a társasházi törvény tiltja a napirendtől való eltérést.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A jelen eljárásban még irányadó Pp. 270. §-ának (1) bekezdése szerint felülvizsgálati kérelemnek anyagi jogi jogszabálysértésre vagy az ügy érdemi elbírálására lényegesen kiható eljárási szabálysértésre hivatkozással van helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!