Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.3.114 Mezőgazdasági termékértékesítési szerződés megszegésére alapított kártérítési perben az elmaradt haszon mértékének megállapítása [Ptk. 318. § (1) bek., 339. § (1) bek., 355. § (4) bek., 417. § (2) bek.].

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes mint termelő és az alperes mint megrendelő 1996. április 2-án mezőgazdasági termékértékesítési szerződést kötöttek napos libák hízlalására. A szerződés szerint az alperes a tulajdonában álló 2500 db naposlibát helyezte ki a felpereshez, akit a nevelési tevékenységért és az állatok tartásáért a ráhízott súlyra számított felvásárlási ár illette meg. Az elszámolás módját a szerződés részét képező és a felperes által is aláírt 1. sz. melléklet tartalmazta. Eszerint a ráhizlalt súlyért fizetendő felvásárlási ár a bevétel és a költség oldalon képződő tételek különbsége volt. Az állattartáshoz szükséges takarmányt a szerződés szerint a megrendelő szolgáltatta.

A felperes a keresetében 599 086 forint kára és kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Álláspontja szerint az alperes a libák tartásának utolsó időszakában nem megfelelő minőségű abrakkeveréket biztosított, és emiatt a leadott libák súlya és ezáltal a bevételként elszámolható összeg alacsonyabb volt. A felperes igényelte továbbá a hibás táp szállításával és a takarmány megvizsgálásával kapcsolatban felmerült költségeit is.

Az alperes a kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy az állatállomány azért nem hízott fel a megfelelő súlyra, mert a felperes nem alkalmazott megfelelő kiegészítő takarmányokat, és az állatoknak túl nagy mozgásteret biztosított.

A jogerős ítélet indokolásában a bíróság megállapította, hogy a perbeli esetben a felek a Ptk. 417. §-ának (2) bekezdésében szabályozott mezőgazdasági termékértékesítési szerződést kötöttek, amelyet a felperes felróható módon megszegett, mert a libaállomány neveléséhez nem megfelelő minőségű tápot szolgáltatott, és ezáltal az állatok a megfelelő átlagsúlyt nem érték el.

A felperes kárának összege tekintetében kifejtette, hogy az állatállomány leadása után a költségoldalon 4 041 540 forintot, a bevétel-oldalon 3 324 731 forintot lehetett jogszerűen elszámolni, ezért a termelés vesztesége 716 809 forint volt. Amennyiben a táp megfelelő minőségű, és a libák az 5,3 kg/db súlyt elérték volna, a bevétel összege 3 915 259 forintra módosulna, de az alperes kiadásai ez esetben is meghaladják a bevételt, így a hibás teljesítésből eredő kár a termelő javára lényegében elszámolásra került, ezért a keresetet a bíróság elutasította. Utalt a bíróság arra is, hogy a perbeli szerződés a termelőre kétségtelenül hátrányos volt, mert a takarmányárak növekedésének kockázatát teljes egészében a felperes vállalta, de a szerződésben kikötött elszámolási módot a felperes nem kifogásolta.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében lényegében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az alperes marasztalását kérte a kereseti kérelem szerint. A felperes a jogerős ítélet iratellenes megállapításaira, téves következtetések levonására és a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésében foglaltak téves alkalmazására hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!