Tippek

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
Bővebben »

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
Bővebben »

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

Bővebben »

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

Bővebben »

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

Bővebben »

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. Bővebben »

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). Bővebben »

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

Bővebben »

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

Bővebben »

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

Bővebben »

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

Bővebben »

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

Bővebben »

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. Bővebben »

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

Bővebben »

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

Bővebben »

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

Bővebben »

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

Bővebben »

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

Bővebben »

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

Bővebben »

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

Bővebben »

BH+ 2002.8.409 A magyar bíróság joghatóságát megalapozza az is, ha az alperes anélkül, hogy kifogásolná a joghatóság hiányát, az ügy érdemére vonatkozó nyilatkozatot tesz (perbebocsátkozás) kivéve, ha a magyar bíróság joghatósága kizárt [1979. évi 13. tvr. 54. § (1) bek., 62/F. § (1) bek., 62/H. §, Pp. 23. § (1) bek. a) pont, 28. §, 30. § (1) bek., 130. § (1) bek. d) pont, 1991. évi IL. tv. (Cstv.) 34. § (1) és (2) bek.].

Az M. Részvénytársaságot az M. Művek általános jogutódaként az Állami Vagyonügynökség és két oroszországi cég alapította. A részvénytársaság 1998. május 19-én felszámolás alá került. Felszámolóként a bíróság a P. Rt.-t jelölte ki.

A felperes a keresetében az alperest, mint a társaság többségi tulajdonos tagját 816 250 000 Ft kártérítés megfizetésére kérte kötelezni. A követelés jogalapjaként a Ptk. 345. §-át jelölte meg. Előadta, hogy a felperest a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség a környezetvédelmi károk elhárítására kötelezte, melynek végrehajtásához azonban a szükséges anyagi fedezettel nem rendelkezik. Ezért az ÁVÜ jogutódát, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-t, mint a társaság többségi tulajdonosát kérte a kárelhárítás költségeinek a rendezésére.

Az alperes a keresetre 2000. november 4-én részletes írásbeli ellenkérelmet terjesztett elő, amelyben a kereset elutasítását és a felperesnek perköltségben marasztalását kérte.

Az elsőfokú bíróság az ügyben 2000. december 13-án, 2001. február 5-én, 2001. március 26-án és 2001. május 14-én tárgyalásokat tartott.

A felperes 2001. január 19-én keresetét 2 358 475 000 Ft kártérítésre felemelte, majd 2001. április 11-én 1 885 000 000 Ft-ra leszállította. Előadta, hogy időközben az ingatlant a környezeti károkkal terhelten a felszámolónak sikerült értékesítenie, azonban a kárelhárítási kötelezettség miatt csak jóval értékén alul. Kárát ezért az értékveszteségben jelölte meg. Keresetét az eredetileg benyújtott jogcímen tartotta fenn.

A kereset-leszállítást követően az alperes a 2001. május 3-án benyújtott előkészítő iratában hivatkozott első ízben a társaság alapító okiratának 23.3. pontjára, mely szerint a perre magyar bíróságnak nincs joghatósága, illetőleg hatásköre, mert a felek az alapító okirat e pontjában úgy rendelkeztek, hogy a társaság tagjainak a társasági jogviszonnyal kapcsolatos egymás közötti, valamint a társaság és tagjai közötti jogvitáknak eldöntésére a Bécsi Szövetségi Iparkamara Választottbírósági Egyezményének alapján szervezett és irányított Választottbíróság rendelkezik kizárólagos hatáskörrel. A Választottbíróság székhelye: Bécs

Az alperes előkészítő iratában hivatkozottakra tekintettel az elsőfokú bíróság a 2001. május 14-én tartott tárgyaláson hozott 12. sorszámú végzésével a Pp. 28. §-a alapján hatáskörének hiányát megállapította és az eljárást a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének d/ pontja alapján megszüntette. Döntését a Cstv. 34. §-ának (1) bekezdése felhívásával és azzal indokolta, hogy az alapító okirat a 23.3. pontja figyelembevételével a bíróságnak a peres felek közötti eljárásra nincs joghatósága és hatásköre.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a felperes nyújtott be fellebbezést, melyben a végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak az eljárás folytatására utasítását kérte.

Fellebbezését azzal indokolta, hogy a Cstv. 34. §-ának (2) bekezdéséből következően a felszámolás kezdő időpontjától a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatot csak a felszámoló tehet. A 4. § (1) bekezdése szerint pedig a felszámolási eljárás körébe tartozik a gazdálkodó szervezet minden vagyona, amellyel a csőd, vagy felszámolási eljárás kezdő időpontjában rendelkezik, továbbá az a vagyon, amelyet ezt követően az eljárás tartama alatt szerez. Mindezekből a rendelkezésekből következik, hogy a felszámolás alatt álló felperes vagyonával kapcsolatos érvényes jognyilatkozatot senki más nem tehet, csak kizárólag a felszámoló. A vagyon fogalmi körébe a kártérítésként szerzett vagyon is hozzátartozik. Így a folyamatban lévő per felperese nem lehet a társaság, hanem csak a felszámoló, aki a társaság vagyonával kapcsolatos nyilatkozatot tehet, és követelést érvényesíthet. A felszámolóra pedig nem vonatkoznak az alapító okiratban foglaltak, nem kötelezhető a bécsi választottbíróság előtti eljárásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!