Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37276/2020/8. számú precedensképes határozata fogyasztóvédelmi ügyben indult közigazgatási jogvita tárgyában. [2008. évi XLVII. törvény (Fttv.) 3. §, 6. §, 7. §] Bírók: Sperka Kálmán, Sugár Tamás, Vitál-Eigner Beáta

A határozat elvi tartalma:

Az online repülőjegy vásárlási folyamat során a légitársaság által adott információk vásárlásra felhívásnak minősülnek. Annak lehetősége, hogy a feladott poggyász nem utassal együtt kerülhet elszállításra repülésbiztonsági okból, nem tekinthető az Fttv. 7. § (5) bekezdése szerinti jelentős információnak abban az esetben, ha a foglalási folyamat során adott a technikai lehetősége az Üzletszabályzat megtekintésének, amelyben szerepelnie kell az erre vonatkozó információnak.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.III.37.276/2020/8.

A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Sugár Tamás előadó bíró, Dr. Vitál-Eigner Beáta bíró

A felperes: felperes neve ..

A felperes képviselője: ...

Az alperes: alperes neve ...

Az alperes képviselője: ...

A per tárgya: fogyasztóvédelmi ügyben indult közigazgatási jogvita

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó felek: az alperes

A felülvizsgálati kérelem száma: 17.

Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2020. január 14-én hozott 16.K.32.722/2019/15. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 16.K.32.722/2019/15. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2019. január 26-án D.-B. útvonalon közlekedett ....számú járata a kedvezőtlen időjárási viszonyok - megnövekedett szembeszél, havazás - miatt 1.500 kg többlet üzemanyag vételezése mellett közlekedett. Ennek következtében a repülőgép súlya meghaladta a megengedett maximális felszállási súlyt, ezért repülésbiztonsági okból 70 utas 90 darab poggyászát a felperes 2019. január 29-én fuvarozta B.re. A poggyászok szokásostól eltérő fuvarozásáról a felperes a járat B.e érkezését követően, a poggyászkezelő szalagnál, valamint a lerakott poggyászoknak az indulási állomáson történő regisztrálását követően e-mailban tájékoztatta az érintett utasokat. A felszállást megelőzően az eltérő poggyászkezelésről az utasok tájékoztatást nem kaptak.

[2] Az elsőfokú fogyasztóvédelmi hatóság az érintett járat vonatkozásában felmerült felperesi jegyértékesítési és poggyászkezelési gyakorlatot, valamint a fogyasztók tájékoztatását hivatalból indult eljárásában vizsgálta, ennek során nyilatkoztatta a felperest. A határozatában a felperes terhére 15.000.000 Ft fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki és kötelezte arra, hogy a jövőben működése során tartózkodjon a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattól.

[3] Az indokolásban kifejtette, a felperes a Légi személy- és poggyászfuvarozási szabályzatának (a továbbiakban: Üzletszabályzat) 14.2. pontjában arról tájékoztatta a fogyasztókat, hogy "a feladott poggyászát az Önt szállító járaton fuvarozzuk". A felperes 70 utas 90 csomagja vonatkozásában megtévesztette a fogyasztókat, a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 6. § (1) bekezdés b) pont be) alpontjában írtak alapján.

[4] A fentiek mellett a felperes elhallgatta azt az információt az érintett járaton utazók elől, hogy nem mindenkinek a csomagját fogják a járaton szállítani. Az elhallgatott információ ismeretében a fogyasztó az áruval kapcsolatos jogait gyakorolhatta volna, például nem veszi igénybe a felperes szolgáltatását. A társaság megtévesztő mulasztásával megsértette az Fttv. 7. § (1) bekezdésében foglaltakat.

[5] A fenti két pontban megjelölt magatartásával a felperes tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot valósított meg, megsértve a Fttv. 3. § (1) bekezdésében írtakat.

[6] A bírság összegszerűsége körében az elsőfokú hatóság értékelte a jogsértés súlyát, a fogyasztók érdekei sérelmének körét, a jogsértő magatartás kiterjedtségét, a jogsértéssel érintett áruk értékét és a jogsértő magatartás ismételt tanúsítását. Rögzítette, hogy a jogsértéssel elért előny körében releváns adat nem merült fel. Az enyhítő és súlyosító körülmények értékelése eredőjeként a hatóság megállapította, hogy a felperes által elkövetett jogsértések súlyosak, ezért szükséges a társasággal szemben a 15.000.000 Ft-os fogyasztóvédelmi bírság kiszabása.

[7] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2019. május 28-án kelt PE/002/00531-7/2019. számú határozatában az elsőfokú határozatot az abban kiszabott kötelezés fenntartása mellett megváltoztatta oly módon, hogy egyrészt kötelezte a felperest arra, hogy a feladott poggyászra vonatkozó vásárlásra felhívás esetén - a határozat indokolási részében foglaltak figyelembevételével - tájékoztassa a fogyasztókat a feladott poggyász szállítására irányuló szolgáltatás lényeges jellemzőiről (I. pont). Másrészt a felperessel szemben kiszabott fogyasztóvédelmi bírság összegét 20.000.000 Ft-ra emelte fel és kötelezte a felperest ennek megfizetésére (II. pont).

[8] Az indokolás szerint a felperes azt az információt, hogy a feladott poggyász fuvarozása során a légi személyszállítás szabályairól szóló 25/1999. (II. 12.) Korm. rendelet ( a továbbiakban: Rendelet) 14. § (1) bekezdése szerint is eljárhat, oly módon jelenítette meg, hogy az Üzletszabályzat 14. pontja összességében alkalmas volt arra, hogy a fogyasztókban az a téves elképzelés szilárduljon meg, hogy a felperes - a légitársaságok nagy többségétől eltérően - minden esetben az utassal azonos járaton szállítja az utas feladott poggyászát. Az elsőfokú hatóság tehát helyesen állapította meg, hogy az Üzletszabályzat alkalmas arra, hogy megtévessze a fogyasztókat a feladott poggyász szállításának módja tekintetében, ennek következtében a társaság magatartása az Fttv. 6. § (1) bekezdés b) pont be) alpontja szerinti megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot valósított meg.

[9] Az alperes úgy ítélte meg, hogy a felperes a Üzletszabályzat tartalmától függetlenül az Fttv. 7. § (1) bekezdése szerinti megtévesztő mulasztást is megvalósított, ugyanis a jegyvásárlási folyamat során nem hívta fel a fogyasztók figyelmét arra, hogy repülésbiztonsági okok által indokolt esetekben előfordulhat, hogy a feladott poggyászt a társaság az utas járatától eltérő járaton kényszerül szállítani, így a fogyasztók nem szereztek tudomást a poggyászszállítás jelentős késedelmének kockázatáról. Ez a kockázat az alperes szerint a szolgáltatás lényeges jellemzője. Feladottpoggyász- szolgáltatás esetén a lényeges jellemzőknek az Üzletszabályzatban történő közlése sem lenne elegendő, mivel ezt az információt a feladott poggyász megvásárlásával kapcsolatos vásárlásra felhívásnak is tartalmaznia kell.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!