Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20423/2016/4. számú határozata békéltető testületi ajánlás hatályon kívül helyezése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 121. §, 130. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §] Bírók: Merőtey Anikó, Molnár Ágnes, Németh László

A Fővárosi Ítélőtábla a felperes jogi képviselőjeltal képviselt felperesfelperes címe) felperesnek, a alperes jogi képviselőjének neve, címe.) által képviselt alperes neve alperes címe alperes ellen ajánlás hatályon kívül helyezése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2016. február 5. napján kelt 27.P.21.898/2015/18. számú ítélete ellen az alperes részéről 19. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Megállapítja, hogy a le nem rótt 48.000 (negyvennyolcezer) forint fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A fogyasztó 2014. szeptember 5-én parkolás helyszíne szám alatt parkolt, a parkolási díját mobiltelefonon keresztül egyenlítette ki a cég 1 (továbbiakban Zrt.) által üzemeltetett Nemzeti Mobilfizetési Rendszer (NMR) használatával, a 3025 számú zónakódú területre 17 és 18 óra közötti időtartamra 173 forint ellenében. A felperes a fogyasztó terhére 4.375 forint parkolási díjat és 10.000 forint pótdíjat szabott ki, mivel a fogyasztó nem a gépjármű várakozási helye szerinti zónaszámnak megfelelő parkolási díjat fizette meg. A 3025 számú zónakódú területen - ahol a fogyasztó gépjárművével várakozott - a parkolási díj 350 Ft/óra, míg a 3023 zónaszámú területen, amelyről a fogyasztó a parkolási díjat indította, 173 Ft/óra a várakozási díj. A fogyasztó vitatta a felperesi fizetési igény megalapozottságát, kérelmével először a NMR ügyfélszolgálatához, majd a felpereshez fordult, azonban panaszát elutasították. Ezt követően az alperestől kérte a jogvitája rendezését.

Az alperes a BBT/0055/2015. számú ajánlásában felhívta a felperest, hogy 15 napon belül törölje a fogyasztó parkolásával összefüggésben kirótt 14.780 forint parkolási díjat és a járulékos költségeket. Indokolásában arra hivatkozott, hogy a fogyasztó a parkolás során úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható: egy órai várakozási díjat megfizetett. Kiemelte, hogy sérti a jogbiztonságot, ha egy fogyasztó mobilfizetéssel kíván parkolni és az általa használt mobil applikáció tévesen adja meg a zónaszámot. Ez a fogyasztónak nem róható fel, jogkövetkezményeit nem lehet rá hárítani. A fogyasztó az eljárásban becsatolta azt a zónatérképet, amely a Trombitás út 1. számot a 3025 zónában helyezi el. Döntését a Ptk. 4. § (1) bekezdésére, továbbá a Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) Főv.Kgy. Rendelet (továbbiakban R.) 48. § (1) és (3a) bekezdésére utalással indokolta.

A felperes keresetében az ajánlás hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint a fogyasztó által igénybe vett parkolási díjfizetési mód kényelmi szolgáltatásnak minősül, melyet mind a szolgálatótól, mind a mobilfizetési rendszertől teljesen függetlenül vesz igénybe, így ezen mobil applikáció hiányosságaira visszavezethető okból a parkolási díj megfizetése alól nem mentesíthető, a rendszer hibája kizárólag a fogyasztó terhére értékelendő. Az alperes ajánlása sérti a R. 8. § (1) bekezdés b) pontját és 48. §-át, valamint a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 9/D. § (3), (6) bekezdését, 15/C. § (2) és a15/D. § (1) bekezdését.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, fenntartva álláspontját, miszerint a NMR-en keresztül letöltött mobil applikáció esetleges hibáiért a szolgáltatást igénybe vevő nem felelős.

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletével az alperes BBT/0055/2015. számú ajánlását hatályon kívül helyezte és kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 30.000 forint perköltséget, míg a le nem rótt 36.000 forint illeték az állam terhén marad. Az ítélet indokolása szerint a 2011. CC. törvény (Nmtv.) 4. §-ában írt, a mobiltelefonos parkolási díjfizetési rendszer használata útján történő díjfizetésről szóló rendelkezésből az következik, hogy az ott megjelölt szervezetek a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:148. § (1) bekezdése hatálya alá tartozó közreműködőnek minősülnek, ezért az általuk nyújtott szolgáltatásért a felperes úgy felel, mintha maga járt volna el. Az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy önmagában az, hogy a mobil applikáció alkalmazása kényelmi szolgáltatás, nem mentesíti a felperest a hibátlan szolgáltatás kötelezettsége alól. Megállapította azt is, hogy a felperes közreműködője, a Zrt. által nyújtott szolgáltatás alapján biztosítja az ügyfél részére a mobilfizetési termék megvásárlásának lehetőségét, de az, hogy az ügyfél milyen terméket milyen módon vásárol meg, kizárólag az ő felelőssége, amit a Zrt. üzletszabályzatának a 3. pontja is tartalmaz. A mobil applikáció a Zrt. szolgáltatása megvásárlásához kötődő termék, amely nem része a Zrt. szolgáltatásának. Mindebből az következik, hogy a Zrt. nem felelős a mobilapplikációk hibátlan működéséért, még akkor sem ha a mobil applikáció a termék a honlapjáról direkt linkkel letölthető. Amennyiben a mobil applikáció használatával megfizetett parkolási díj nem eredményezi az adott parkolásra vonatkozó díj megfizetését, annak következménye a mobil applikációt igénybe vevő ügyfelet terheli, ugyanis az ügyfél nem tett eleget a R. 8. § (1) bekezdésében írt kötelezettségének. Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság tévesnek találta az ajánlás azon megállapítását, hogy a fogyasztó az ellenőrzés pillanatában rendelkezett mobilparkolással, mert azt elindította, illetve a mobil applikáció által megadott hibás zónaszám nem a fogyasztónak felróható, a rendszer hibáinak következményeit nem lehet a fogyasztóra áthárítani. A felperes határozata sérti a R. 8. § (1) bekezdését, ezért az elsőfokú bíróság az alperes ajánlását a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. tv (Fgytv.) 34. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes élt fellebbezéssel, melyben annak megváltoztatását, a kereset elutasítását kérte, másodlagos kérelme az ítélet hatályon kívül helyezésére irányult. Fellebbezésében megismételte a korábbi hivatkozását: a felperes keresetlevelében nem jelölte meg azt a konkrét jogszabályhelyet, amelyre kérelmét alapította, megsértve a Pp. 121. § (1) bekezdés c) pontjában írtakat. Álláspontja szerint a keresetet a Pp. 130. § (1) bekezdés i) pontja alapján az elsőfokú bíróságnak idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítania. Utalt arra, hogy a Fgytv. 34. § (4) bekezdése értelmében a vállalkozás akkor kérheti az ajánlás hatályon kívül helyezését, ha annak tartalma nem felel meg a jogszabályoknak, tehát a felperesnek keresetében a megsértett jogszabályokra mindenképpen hivatkoznia kellett volna. Az elsőfokú bíróság megszegte a Pp. 3. § (2) bekezdésében foglaltakat is, amikor túllépett a kereseti kérelem határain. Kiemelte, hogy a felperes az alperesi eljárásban nem hivatkozott arra, hogy a mobil applikációk szolgáltatói és a Zrt. egymástól elkülönült és független jogállásúak, e körben a felperesi válaszirat kizárólag arra utalt, hogy a mobil applikációk használata kényelmi szolgáltatás, azt a fogyasztók a saját felelősségükre használják. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság döntését a Zrt. üzletszabályzatának figyelembe vételével hozta meg, annak ellenére, hogy ez a dokumentum nem állt az alperesi eljárásban rendelkezésére. Nem tartotta helytállónak azt az érvelést sem, miszerint az, hogy a Zrt. termékei közül az ügyfél milyen terméket vásárol, a saját felelőssége lenne. Az Nmtv. 4. § (1) bekezdése nem zárja ki a Zrt. felelősségét, hanem azt rögzíti, hogy a fogyasztó és a szolgáltatást nyújtó szervezet között jogviszony nincsen, a fogyasztó kizárólag a felperessel szemben érvényesítheti e körben igényét. A felperes által csatolt, a szolgáltatással kapcsolatos tájékoztató ugyanis azt tartalmazza, hogy ellenőrizni kell a zónakódot, valamint az a cím is szerepel benne, hogy "nincs több zónatévesztés". Nem értett egyet azzal az ítéleti megállapítással sem, hogy a mobiltelefon útján történő fizetési mód kényelmi szolgáltatás lenne, a R. a fizetési módok között különbséget nem tesz.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!