Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.10.473 I. A szerződés, a jogügylet tartalmánál illetőleg joghatásainál fogva, vagy a felek által elérni kívánt közös cél miatt minősülhet nyilvánvalóan a jó erkölcsbe ütközőnek.

II. Az érvénytelenségi ok megszüntetése mellett a szerződés érvényessé nyilvánítása helyett a szerződést megelőző helyzet visszaállítása [Ptk. 200. § (2) bek., 201. § (2) bek., 202. §, 237. § (1) bek.].

A felperes az 1996. június 4. napján kelt adásvételi szerződéssel 14 ha 4782 m2 területű szántó művelési ágú ingatlanának a tulajdonjogát 160 000 forint vételár ellenében átruházta az alperesekre; a szerződés értelmében a vételár teljes összegét az alperesek már kifizették a felperes részére.

Az 1905-ben született felperes a szerződés megkötésének időpontjában nem állt cselekvőképességet érintő gondnokság hatálya alatt, és állapota miatt nem hiányzott teljesen az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége sem.

A felperes keresetében az adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítását, és a szerződéskötést megelőző helyzet visszaállítását kérte. Előadása szerint a szerződés megkötésének idején gondnokság alá helyezés nélkül is cselekvőképtelen állapotban volt; a szerződést tévedésből, illetőleg az alperesek megtévesztő magatartása miatt írta alá. Végül harmadsorban a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás feltűnő aránytalanságára is hivatkozott. Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság kötelezte az alpereseket egyetemlegesen, hogy fizessenek meg a felperesnek 160 000 forintot és annak 1996. június 4-étől a kifizetésig járó évi 20%-os kamatát; ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében a másodfokú bíróság helybenhagyta. Jogerős ítéletében a bíróság kifejtette, hogy a perben alkalmazott igazságügyi elmeorvos szakértő véleménye szerint az aggastyánkorú felperes agyi érelmeszesedése miatt szellemileg leépülőben van ugyan, gondolkodási képessége hanyatlik, ennél fogva a szerződés kötésének időpontjában az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége nagymértékben csökkent volt ugyan, de teljes bizonyossággal nem volt cselekvőképtelen. Így a Ptk. 17. § és 18. §-ában foglalt rendelkezésekre tekintettel jognyilatkozatának semmissége - ez okból - nem állapítható meg. A perben lefolytatott bizonyítási eljárás adatai nem támasztották alá a felperesnek azt az előadását sem, hogy az alperesek vagy más személyek az ügyletkötés során a felperest tévedésbe ejtették, vagy megtévesztették volna.

A fellebbezésben foglaltakra utalással a másodfokú bíróság kiemelte, hogy a szerződésnek a jó erkölcsbe ütközése sem állapítható meg, mert nem merült fel arra peradat, hogy a szerződés a felperes egyéni érdeksérelmén túl a társadalmi közfelfogással is ellentétes volt, és az emberek szélesebb körének az értékítéletét sértette volna.

A perben kirendelt ingatlanforgalmi szakértő aggálytalan szakvéleményében az átruházott ingatlan szerződéskori forgalmi értékét 325 000 forint és 390 000 forint közé tette, ehhez képest a szolgáltatás és ellenszolgáltatás között a feltűnő értékkülönbség fennállását a bíróság megállapította, és a jogügylet érvénytelenségét a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdése alapján - a felperes megtámadása folytán - megállapította. Úgy ítélte meg, hogy a Ptk. 237. §-ának (2) bekezdése alkalmazásával az érvénytelen szerződés érvényessé nyilvánítható, s a Legfelsőbb Bíróság PK. 267. számú állásfoglalás alkalmazásával 320 000 forintban határozta meg azt a vételárat, amely esetében az értékkülönbség már nem feltűnően nagy. Ezért a szerződés érvényessé nyilvánítása mellett az alpereseket további 160 000 forint vételár és kamata megfizetésére kötelezte.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése, a szerződéskötést megelőző helyzet visszaállítása iránt - a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Jogorvoslati kérelmében előadta, hogy az adásvételi szerződés megkötésekor korlátozott cselekvőképessége mellett az okiratot nem tudta elolvasni, annak felolvasását nem hallotta, emellett a szöveg értelmezésére, cselekedetei következményeinek belátására sem volt képes, ennél fogva a jogügylet nyilvánvalóan a jó erkölcsbe ütközött. Ezen túlmenően a felperes részéről hiányzott a szerződéskötési szándék, ugyanakkor az alperesek vételárat nem fizettek. Arra az esetre, ha a vételár kifizetésének elmaradásával kapcsolatos előadása nem lenne bizonyított, vállalta a szerződésben meghatározott összegű vételár visszafizetését; a szerződés érvényessé nyilvánítása esetén pedig a marasztalás összegének meghatározását a lehetséges forgalmi érték alapulvételével kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!