Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.11.391 Az elővásárlási jog nem gyakorolható, ha az elővásárlásra jogosult az adásvételi szerződésről tudomást szerez, de a körülmények által indokolt határidőben nem tesz vételi ajánlatot elfogadó nyilatkozatot, és a szerződő felek ennek később történő közlése előtt a szerződést már felbontották [Ptk. 213. § (1) bek.; Pp. 147. §; 149/1997. (IX. 10.) Korm. r. 25. § (1) bek.].

A perbeli ingatlannak a felperes 98/10 000-ed, az I. r. alperes pedig 114/10 000-ed arányban a tulajdonosa. Az I. r. alperes 2003. október 1-jén létrejött adásvételi szerződéssel a tulajdoni illetőségét a II. r. alperesnek eladta 1 500 000 forint vételárért. Az adásvételi szerződést az I. r. alperes képviseletében B. F. írta alá és ugyancsak ő írta alá a II. r. alperes vevő törvényes képviselőjeként.

A szerződés 8. pontjában a felek rögzítették, hogy az ingatlan tulajdonostársainak nagy száma miatt az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozatok beszerzése nem kötelező, de ha a földhivatal a nyilatkozatok beszerzését előírja, az I. r. alperes jár el a tulajdonostársak elővásárlási jogával kapcsolatos nyilatkozatok beszerzése tárgyában. Az okiratot készítő ügyvéd a szerződést benyújtotta a földhivatalhoz. A földhivatal 2003. november 5. napján kelt felhívásában a kiskorú vevő másik törvényes képviselőjének aláírása és a tulajdonostársak lemondó nyilatkozatainak csatolása érdekében visszaküldte az ügyvédnek az adásvételi szerződést.

A II. r. alperes édesanyja nem járult hozzá az adásvételi szerződés megkötéséhez, ezért a 2004. január 5. napján kelt okiratban a 2003. október 1. napján megkötött adásvételi szerződést felbontották és kérték a földhivataltól a tulajdonjog bejegyzése iránti eljárás megszüntetését.

A felperes időközben tudomást szerzett az alperesek között létrejött adásvételi szerződésről, amelyet kérelmére - a földhivatal 2003. december 12-ei keltű levelével részére megküldött.

Ezt követően a felperes 2004. január 6. napján előterjesztett keresetével a szerződés vele szembeni hatálytalanságának és annak megállapítását kérte, hogy az adásvételi szerződés közte és az I. r. alperes között azonos tartalommal létrejött. Elfogadó nyilatkozatot tett a vételi ajánlat tárgyában és kérte az alperesek ingatlan birtokbaadásra kötelezését.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Indokolása szerint a II. r. alperes vételi ajánlatának és az általa megkötött adásvételi szerződés érvényességéhez szükség lett volna mindkét szülő és a gyámhivatal hozzájárulására. Ezek a jóváhagyások nem történtek meg, ezért az alperesek között az adásvételi szerződés a Ptk. 215. §-ának (1) bekezdése alapján létre sem jött, így annak felbontására nincs jogi lehetőség.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és megállapította, hogy az adásvételi szerződés a felperes és az I. r. alperes között jött létre. Rendelkezett a felperes által bírói letétbe helyezett 1 500 000 forint kiutalásáról az I. r. alperes részére és kötelezte az I. r. alperest az ingatlan birtokbaadására, valamint elrendelte a felperes tulajdonjogának bejegyzését az ingatlan-nyilvántartásba.

Indokolásában egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával, mely szerint az alperesek között a szerződés létre sem jött, mert az alperesek a gyámhivatal jóváhagyását nem szerezték be. Megállapította, hogy a felperes elővásárlási jogát perben, kereset útján érvényesítette és egyben igazolta teljesítőképességét, ennek folytán az általa tett nyilatkozattal a szerződés az eladó és közte létrejött. Kifejtette, hogy az elővásárlási jog gyakorlásának nem feltétele, hogy az eladó és a harmadik személy között érvényes szerződés jöjjön létre, így az eladó az elővásárlásra jogosult jogának gyakorlása után nem hivatkozhat a közlés valótlan voltára, az ajánlat vagy a szerződés semmisségére és annak sincs jelentősége, hogy az alperesek a szerződést a felperes által érvényesített kereset előtt egy nappal korábban felbontották, mert az elővásárlási jog gyakorlásának az a feltétele, hogy a tulajdonostárs tulajdoni hányadát értékesíteni kívánja. Az elővásárlási jog megsértésével megkötött szerződés hibájával kapcsolatban kifejtett jogi álláspont vonatkozik a vételi ajánlatra is.

Hivatkozott arra, hogy a II. r. alperes a vételi ajánlatot szülő beleegyezésével tette, ezért utóbb a vételi ajánlat hibájára az elővásárlási jog meghiúsítása érdekében hivatkozni már nem lehet.

A jogerős ítélet ellen - annak megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében - az I. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Ebben kifejtette, hogy az ügyben eljárt bíróságok tévesen állapították meg a tényállást és téves a jogkérdésben elfoglalt álláspontjuk is. Nincs szükség a gyámhivatal hozzájárulására a szerződést kötő II. r. alperes kiskorúsága miatt, azonban az utóbbi édesanyjának nyilatkozatára tekintettel a szerződést kötő felek szabadultak nyilatkozatuktól, ezért a felperes az elfogadó nyilatkozatával elkésett. Hangsúlyozta, hogy a vételi ajánlat közlése előtt létre nem jött szerződés esetében az elővásárlási jog nem gyakorolható. Téves ezért a jogerős ítéletnek ezzel ellentétes jogi álláspontja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!