Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2023.9.226 Az Európai Parlament és a Tanács 261/2004/EK rendelete végrehajtásáért felelős hatóság a fogyasztóvédelmi hatóság. A nemzeti jogszabályok az uniós joggal összhangban hatáskört biztosítanak a fogyasztóvédelmi hatóságnak mint a Rendelet 16. cikk (1) bekezdése szerint kijelölt nemzeti szervnek a járat törléséből, késéséből fakadó, a Rendelet 7. cikk (1) bekezdésében meghatározott kártalanítási összeg fizetésére kötelezésre is [261/2004/EK rendelet 5. Cikk (1) bek. c) pont, 7. Cikk (1) bek. c) pont, 16. Cikk (1)-(2) bek.; 25/1999. (II. 12.) Korm. rendelet 27. § (3)-(4) bek.; 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) 43/A. § (2) bek., 45/A. § (1)-(3) bekezdés].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.704039/2022/5., Kúria Kfv.37096/2023/8. (*BH 2023.9.226*), 3069/2024. (II. 23.) AB végzés

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A külföldi utas (a továbbiakban: utas) a felperes mint légifuvarozó járatának késése miatt lekéste a csatlakozó járatát. Az utas ezért az alpereshez mint fogyasztóvédelmi hatósághoz fordult azért, hogy kötelezze a felperest a visszautasított beszállás és légijáratok törlése vagy hosszú késése esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályainak megállapításáról és a 295/91/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, az Európai Parlament és a Tanács 261/2004/EK rendelete (a továbbiakban: Rendelet) 5. cikk (1) bekezdés c) pontja megsértésének orvoslásaként a 7. cikk szerinti kártalanítás megfizetésére.

[2] Az alperes 2020. május 12-én kelt BP-05/200/1289-3/2020. számú határozatában megállapította, hogy a felperes megsértette a Rendelet 5. cikk (1) bekezdés c) és 7. cikk (1) bekezdés c) pontját. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az utas részére 600 EUR kártalanítást, és a jövőben minden olyan esetben fizesse meg az előírt kártalanítási összeget a panasztevő utasoknak, amikor az általa üzemeltetett járat törlését/késését, illetve a beszállás visszautasítását nem rendkívüli körülmény okozta.

[3] Hatáskörét a Rendelet 16. cikk (1) és (2) bekezdéseire, a légi személyszállítás szabályairól szóló 25/1999. (II. 12.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 27. § (3) és (4) bekezdésére, a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 43/A. § (2) bekezdésére, 45/A. § (1)-(3) bekezdéseire, a fogyasztóvédelmi hatóság kijelöléséről szóló 387/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 1-2. §-aira, 3. § (4) bekezdésére alapította.

A kereseti kérelem

[4] A felperes az Európai Unió Bíróságának (a továbbiakban: EUB) C-597/20. számú LOT ügyben [Polskie Linie Lotnicze "LOT" S.A. és Budapest Főváros Kormányhivatala ügyben 2022. szeptember 29-én hozott ítélet, ECLI:EU:C:2022:735] kihirdetett ítéletére hivatkozással előterjesztett keresetében az alperes határozatának megsemmisítését kérte. Hangsúlyozta, a Rendeletből nem következik kártalanítás elrendelésére vonatkozó fogyasztóvédelmi hatósági hatáskör. Annak a nemzeti jogban fennálló jogalapja nincs, mivel a magyar szabályozásban nincs kifejezett jogszabályi felhatalmazás arra, hogy az alperes kártalanítás megfizetésére irányuló intézkedést tegyen, illetve határozatot hozzon. A Fgytv. 47. § (1) bekezdése szerinti szankciók sorában nincs olyan rendelkezés, amely felhatalmazná a Rendelet 7. §-a szerinti kártalanításra kötelezésre.

Az elsőfokú ítélet

[5] A törvényszék ítéletével az alperes BP-05/200/1289-3/2020. számú határozatát megsemmisítette.

[6] Döntését alapvetően a Rendelet 16. cikk (1) és (2) bekezdésére, a Korm. rendelet 27. § (3) bekezdésére, az Fgytv. 43/A. § (2) bekezdésére, 45/A. § (2) bekezdésére, 47. § (1) bekezdés c) pontjára és az EUB döntéseire alapította. Kimondta, hogy az alperes mint fogyasztóvédelmi hatóság általánosságban hatáskörrel rendelkezik a Rendelet megsértése miatti panaszokkal kapcsolatos eljárásra. Az EUB a C-145/15. és C-146/15. számú egyesített ügyekben hozott ítéletében ugyanakkor rámutatott, hogy a Rendelet 16. cikkét akként kell értelmezni, hogy a tagállamok által kijelölt szervek nem kötelesek végrehajtási intézkedéseket hozni a fuvarozóval szemben a 7. cikk (1) bekezdésében előírt kártalanítás megfizetésére kötelezés érdekében. A C-597/20. számú ügy pedig akként értelmezte a Rendelet 16. cikkét, hogy a tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy feljogosítsák a Rendelet végrehajtásáért felelős nemzeti szervet arra, hogy az utasoknak ugyanezen Rendelet alapján járó, az annak 7. cikke értelmében vett kártalanítás megfizetésére kötelezze a légifuvarozót, ha e nemzeti szervhez egyéni utaspanasszal fordultak, feltéve, hogy ezen utas és a légifuvarozó számára rendelkezésre áll a bírósági jogorvoslat lehetősége.

[7] A Rendelet 16. cikk (2) bekezdésében említett panaszok inkább a Rendelet megfelelő végrehajtásához hozzájáruló jelzésnek tekintendők anélkül, hogy a kijelölt szerv köteles lenne eljárni annak érdekében, hogy a panaszt előterjesztő utasok kártalanításban részesüljenek. A Rendelet 16. cikk (3) bekezdésében előírt szankciók esetén "általános jellegű felügyelet gyakorlása során megállapított jogsértésekre reagálva elfogadott intézkedésekről van szó, nem pedig minden egyes konkrét esetben hozandó közigazgatási, végrehajtási intézkedésekről". A C-597/20. számú ügyben született ítélet [26] és [27] bekezdései szerint a tagállamok mozgástérrel rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy nemzeti szerveiknek milyen hatásköröket adnak a Rendelet végrehajtása körében. Önmagában pedig a 16. cikkéből nem vezethető le az alperes kártalanítás megfizetésére kötelező hatásköre. Ahhoz külön nemzeti jogszabályi rendelkezésre van szükség.

[8] A bíróság ezért megvizsgálta, hogy ilyen rendelkezés található-e az Fgytv-ben vagy más jogszabályban és kimondta, hogy az nem áll fenn, arra az alperes sem hivatkozott.

[9] Az alperes által alkalmazott jogkövetkezményt az Fgytv. 47. § (1) bekezdés c) pontjával indokolta, amely szerint a fogyasztóvédelmi hatóság a feltárt hibák, hiányosságok megszüntetésére kötelezheti a vállalkozást. Ezen c) pontból a kártalanítás megállapítására vonatkozó alperesi hatáskör nem vezethető le.

[10] A kártalanítás alapvetően egy polgári jogi igény, az Fgytv. pedig nem tartalmaz kifejezett rendelkezést arra, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság ilyen igényt eldönthetne. Az Fgytv. 38. §-a kizárólag arról rendelkezik, hogy közérdekű pert indíthat a fogyasztók polgári jogi igényének érvényesítése iránt. A jogalkotó más eljárásban sem hatalmazta fel a fogyasztóvédelmi hatóságot polgári jogi igény eldöntésére, így az Fgytv. 47. § (1) bekezdés c) pontja mint egyfajta generálklauzula jelen ügytípusban sem értelmezhető akként, hogy az alperes rendelkezne ezen hatáskörrel. Az EUB ítéletéből pedig az is következik, hogy a nemzeti szerv ezen hatáskörrel való felruházásához az is elengedhetetlen, hogy a jogalkotó rendelkezzen a közigazgatási szerv és a polgári bíróság előtti igényérvényesítés összehangolásáról, elkerülendő az eljárások megkettőződését.

[11] Kitért arra is, hogy az Fgytv. 47. § (3) bekezdés rendelkezésére, amely alapján a hatóság a fogyasztóvédelmi rendelkezés megsértése esetére további jogkövetkezményeket határozhat meg, az alperes határozatában nem, csak a perben hivatkozott. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ezen jogszabályhely sem alapozza meg a fogyasztóvédelmi hatóság Rendelet szerinti kártalanításra kötelezésre vonatkozó hatáskörét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!