Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21691/2007/7. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §] Bírók: Besenyeiné dr. Varga Katalin, Havasi Péter, Udvary Katalin

Pfv.III.21.691/2007/6.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Vidra Péter meghatalmazott által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt I.r. és a Dr.Király Edit Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr.Király Edit ügyvéd) által képviselt II.r. alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróság előtt 36.P.91.393/2004. szám alatt megindított és másodfokon a Főváros i Bíróság 41.Pf.635.758/2006/7. számú ítéletével befejezett perében, amely perbe az I.r. alperes pernyertessége érdekében beavatkozott a felülvizsgálati eljárásban dr.Maros Márta ügyvéd által képviselt beavatkozó, a jogerős ítélet ellen az I.r. alperes által 31. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2008. február 6. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott részét hatályában fenntartja.

Kötelezi az I.r. alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 10.000 (Tízezer) forint felülvizsgálati költséget, míg a felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes jogelődjét (édesanyját) 2004. március 8-án otthonában 20 óra 45 perc körüli időben heveny agyembólia érte. A felperes hazaérkezése után telefonon hívta az I.r. alperest. A mentőegység 21 óra 13 perckor érkezett a lakásra és a beteget a II.r. alperes kórházba szállította. Itt a beteget 22 óra 10 perckor átvették, elvégezték a CT vizsgálatot és ennek eredménye után a trombolízis elvégzésére alkalmas SOTE Idegklinika a beteget már nem fogadta, figyelemmel arra, hogy eredményes kezelés csak három órán belül végezhető el.

A felperes jogelődje a keresetében a vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítését igényelte az alperesektől. Az I.r. alperes kártérítési felelősségét arra alapította, hogy a stroke alapos feltételezése ellenére nem olyan budapesti kórházba szállította, ahol a három órás időtartamra tekintettel lehetőség van a trombolízis elvégzésére és nem is tájékoztatta a felperes hozzátartozóját arról, hogy a II.r. alperes nem rendelkezik un. stroke-centrummal. A II.r. alperes tekintetében azt kifogásolta, hogy három órán belül nem intézkedett a beteg átszállításáról és a kezelés sem volt mindenben megfelelő.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az I.r. alperes arra hivatkozott, hogy a stroke akut ügyeleti rendben meghatározottak szerint eljárva szállította a beteget a II.r. alpereshez. A II.r. alperes azt állította, hogy a beteg ellátása szakszerű volt, az pedig nem róható a kórház terhére, hogy trombolízist nem tud végrehajtani. Utalt arra is, hogy az I.r. alperesnek kellett volna a beteget a lízis elvégzésére alkalmas kórházba szállítani.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a keresetnek részben helyt adva kötelezte az I.r. alperest 1.262.441 forint és ennek a 2004. március 8-tól járó törvényes mértékű késedelmi kamata megfizetésére, ezt meghaladóan, illetőleg a II.r. alperessel szemben előterjesztett keresetet elutasította és rendelkezett a perköltség viseléséről. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az I.r. alperes jogellenesen, a felperest nem az állapotának ellátására alkalmas intézménybe szállította. Az elsőfokú bíróság utalt az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 94. §-ának (1) bekezdésére, 125. §-ának (1) bekezdésére, 126. §-ának (1) és (2) bekezdésére, valamint az Országos Mentőszolgálat ról szóló 55/1996. (XII.27.) NM rendelet 3. §-ának (1) bekezdésére, valamint a stroke akut ellátás ügyeleti rendjére, továbbá a perben kirendelt dr.N.Z. igazságügyi orvosszakértő megállapításaira. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az ügyeleti beosztás köti az I.r. alperest, azonban nem teljesen ennek megfelelően járt el. Az I.r. alperes alkalmazottja a beteg állapotát, a stroke kezdődésének feltételezett idejét felismerhette és arról is tudnia kellett, hogy a II.r. alperes nem volt képes a trombolízis elvégzésére. Az ügyeleti beosztás pedig a lízisre alkalmas betegek ellátására négy egészségügyi intézményt is megjelöl, ahová előzetes telefonos megbeszélés alapján a betegek szállíthatók. Az elsőfokú bíróság a beszerzett igazságügyi orvosszakértői vélemény alapján megállapította, hogy a trombolízis a beteg állapotát pozitív irányban befolyásolta volna. Mindezekre tekintettel az I.r. alperes jogellenes és felróható magatartásával kárt okozott, ezért az 1 millió forint nem vagyoni és a 262.441 forint vagyoni kártérítés megfizetésére köteles. Az igazságügyi orvosszakértői vélemény alapján a II.r. alperesnek a kártérítésre alapot adó magatartása (mulasztása) nem volt megállapítható, ezért a II.r. alperessel szemben előterjesztett keresetet az elsőfokú ítéletben a bíróság elutasította.

Az I.r. alperes fellebbezése és a felperes csatlakozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében - lényegében helyes indokai alapján - helybenhagyta, csak az I.r. alperes illetékfizetésre kötelezését mellőzte. Ítéletének indokolásában a másodfokú bíróság - többek között - kiemelte, hogy a bizonytalan diagnózisú beteget a gyógyulására legnagyobb esélyt adó intézménybe kellett volna szállítani. A kimentésre nem ad alapot az, hogy a II.r. alperes volt a beteg lakásához legközelebb lévő ellátó hely.

Az I.r. alperes a felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárásra kötelezését, másodlagosan a határozat "megváltoztatását" kérte. Az I.r. alperes szerint a bíróságnak azt is vizsgálni kellett volna, hogy a II.r. alperes miért nem küldte tovább a beteget, eleget téve a mentésről szóló 20/1998. (VI.3.) NM rendelet 6. §-ának (1) bekezdésében előírtaknak. Tévesen állítja az orvosszakértő, hogy a II.r. alperesnek a beteget fogadnia kellett és csak a CT vizsgálat elvégzése után dönthetett a továbbszállításról, hiszen a rendelet szerint a továbbküldésről 15 percen belül kellett volna rendelkeznie. Dr.S.M. és dr.N.Z. igazságügyi orvosszakértők a kompetenciájukba nem tartozó kérdésekről is nyilatkoztak, amikor véleményt nyilvánítottak arról, hogy a trombolízis lehetőségét a mentőorvos a rendelkezésére álló információk alapján megállapíthatja-e, illetve, hogy a továbbszállításnak milyen feltételei vannak. Az I.r. alperes szerint a szakvélemény hiányos és ellentmondó. Álláspontja szerint csak a lízisre alkalmas betegeket lehet a centrumokba szállítani, ez azonban a mentőautóban nem állapítható meg, csak kórházi vizsgálat (CT) alapján. A lízisre alkalmas betegek közvetlen centrumba irányítása pedig - figyelemmel az ÁNTSZ állásfoglalásaira - még ma sem előírás csak terv. Ezt igazolja a Neurológiai Szakmai Kollégium 2005. évi üléséről készült (csatolt) jegyzőkönyv. Az I.r. alperes hivatkozott arra is, hogy a tünetek feltételezett kezdetétől a kórházba érkezésig 53 perc, a CT vizsgálat kezdetéig 120 perc, és az eredmény kiadásáig 129 perc telt el. Így a II.r. alperesnek még 51 perc állt rendelkezésére ahhoz, hogy a beteg 3 órán belül érkezzék a centrumba, ezt a körülményt azonban a szakértő nem is vizsgálta. A másodfokú ítélet indokolása pedig nem tért ki a szakértői véleménnyel kapcsolatos, I.r. alperes által előterjesztett észrevételekre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!