Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10166/2015/3. számú precedensképes határozata munkabér (ELMARADT munkabér) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 7. §, 8. §] Bírók: Stark Marianna, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina, Tánczos Rita

Mfv.II.10.166/2015/3.szám

A Kúria dr. Maróti Gyöngyvér ügyvéd által képviselt felperesnek a Kiss Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Vesztergombiné dr. Kiss Edit ügyvéd) által képviselt alperes ellen elmaradt munkabér megfizetése iránt a Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 2.M.147/2014. szám alatt megindított és másodfokon a Szekszárdi Törvényszék 10.Mf.20.034/2014/3. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Szekszárdi Törvényszék 10.Mf.20.034/2014/3. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, a Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.147/2014/5. számú ítéletét megváltoztatja és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg az alperesnek 110.000 (száztízezer) forint együttes első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2010. augusztus 10-én kelt munkaszerződés szerint került alkalmazásra az alperesnél csőszerelő munkakörben akként, hogy külföldi kiküldetés esetén az alperes költségtérítést fizet. Az alperes a felperest gipszkartonozó munkakörben németországi munkaterületen foglalkoztatta.

A felek 2011. november 18-án a közöttük fennállt munkaviszonyt 2011. november 15-i hatállyal közös megegyezéssel megszüntették. Az alperes kötelezettséget vállalt arra, hogy 2011. november 1-jétől november 15-éig járó, még meg nem fizetett jövedelemhányadot a megállapodás aláírásával egyidejűleg a munkavállaló számlájára átutalja, és megküldi számára postai úton a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó iratokat. A munkavállaló kijelentette, hogy a részére járó munkabért, illetőleg a munkaviszonya megszűnéséig időarányosan járó szabadságmegváltás után járó összeget és esetlegesen bármely jogcímen járó díjazást a munkáltató a megállapodás aláírását megelőzően maradéktalanul megfizette, a munkáltatóval szemben a munkaviszonyával összefüggésben további követelése nincs. Rögzítették, hogy a munkaviszonnyal összefüggésben egymással teljes körűen elszámoltak, abból eredően egymással szemben további követelésük nincs, igényérvényesítési jogukról végérvényesen és visszavonhatatlanul lemondanak. Az alperes 2011. november 23-án az alperes bankszámlájára 38.775 forintot utalt át.

A felperes 2011. december 28-án kelt és a Budapest Környéki Munkaügyi Bírósághoz 2012. január 16-án érkezett keresetében külföldi munkavállalásból származó jövedelem utalásának elmulasztása miatt elmaradt munkabér és munkaviszony megszüntetésére vonatkozó kilépő papírok kiadása iránt terjesztett elő keresetet, amely áttételre került a Szekszárdi Munkaügyi Bírósághoz. A felperes módosított keresetében 2011. augusztus 11-étől 2011. november 15-éig terjedő időtartamra elmaradt munkabér címén 4519,26 euró és kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. A per során azt állította, hogy a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó megállapodás megkötésére Németországban került sor, és a munkáltató annak aláírása megtagadása esetén nem hozta volna haza őt. Előadta, hogy a megállapodást határidőben megtámadta, mert arról tájékoztatták, hogy annak aláírását követő 60-90 napon belül a munkabér a folyószámlájára átutalásra kerül. Amikor észlelte, hogy ezen határidőn belül az alperes nem teljesített, keresetét benyújtotta.

Az alperes a kereset elutasítását kérte hivatkozva arra, hogy a felperes a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésről szóló megállapodást nem támadta meg, ezért elmaradt munkabérre sem tarthat igényt. Állította, hogy a felperesnek készpénzben megfizetésre került több havi bére, amelyet a felperes által aláírt munkabér átvételi elismervény igazol.

A hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban a felperes a keresetét a megállapodás semmisségére is hivatkozva tartotta fenn.

A Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.147/2014/5. számú ítéletével kötelezte az alperest 4519,26 euró elmaradt munkabér és kamatai, valamint 65.000 forint perköltség és 77.000 forint eljárási illeték megfizetésére. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Az ítélet indokolása szerint a felperes következetesen állította, hogy a keresetével megtámadott megállapodás megkötésére Németországban került, és azért írta alá, mert anélkül nem hozták volna haza Magyarországra. A bíróság szerint ez az alperes tisztességtelen eljárásának voltát jelenti. Utalt arra, hogy a bírói gyakorlat szerint nem állapítható meg a megállapodás érvényessége, ha a munkáltató a munkaviszony megállapodással történő megszüntetésekor a munkabér kifizetésére vonatkozó jogosultságát nem rendeltetésszerűen gyakorolja. Az ilyen megállapodás semmis, amit a bíróság hivatalból vesz figyelembe, ezért az okiratot a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 8. § (1) bekezdése szerint a semmisség szempontjából értékelte. Megállapította, hogy az okirat nem tartalmazott konkrétumokat a felperesnek még járó munkabér összegére a ki nem fizetett munkabérrel érintett időszakra, a felperes pedig a szabadságmegváltásra vonatkozó követeléséről nem mondott le. Ezt támasztja alá az a körülmény is, hogy a megállapodás megkötésekor bérszámfejtésre sem került sor. Kifejtette, hogy az alperes nem igazolta a követelt munkabérek megfizetését.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt Szekszárdi Törvényszék a 10.Mf.20.034/2014/3. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét fellebbezett részében helybenhagyta, és kötelezte az alperest 32.500 forint fellebbezési költség és 102.600 forint fellebbezési illeték megfizetésére. Megállapította, hogy az alperesnek a keresetlevél benyújtásának elkésettségére való hivatkozása alaptalan. Osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját abban a körben, hogy a keresettel támadott felperesi munkaviszony megszüntetésről szóló okirat semmis, ezért annak vizsgálatára a perben nem az Mt. 7. § (3) bekezdése, hanem 8. § (1) bekezdése alapján került sor. A semmisség a törvényszék megállapítása szerint azért áll fenn, mert a felperes felé az okirat aláírásakor még nem történt meg az alperestől járó munkabére számfejtése teljes körűen. A kifizetendő munkabér összegszerűségének ismerete és a kifizetés ténye nélkül pedig a felperes előre, a munkaviszonya megszüntetéséről készült iratban a munkabér követeléséről nem tehetett jogszerűen lemondó nyilatkozatot az Mt. 8. § (2) bekezdése, illetve 164. § (1) bekezdése értelmében. Az alperes a németországi munkavégzésre járó személyi alapbéren felül követelt munkabér kifizetését nem bizonyította, ezért megállapítása szerint az elsőfokú bíróság döntése megalapozott volt.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte, hogy a Kúria a másodfokú ítéletet helyezze hatályon kívül és a keresetet utasítsa el, illetve szükség esetén az elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára, és kötelezze a felperest a felmerült perköltség megfizetésére. Megsértett jogszabályhelyként az Mt. 7. §-át, 8. §-át, illetve a Pp. 121. § (1) bekezdését, 130. § g) pontját, 196. § (1) bekezdését, 164. § (1) bekezdését, 221. §-át, továbbá 206. § (1) bekezdését jelölte meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!