Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2004.12.514 Az egyezséget jóváhagyó végzés ellen nincs helye felülvizsgálatnak, ezért a végzés részét képező, a felszámoló díjára vonatkozó rendelkezés sem támadható felülvizsgálati kérelemmel [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 60. § (2) bek.; Pp. 271. § j) pont, 273. § (1) bek.].

Az adós gazdálkodó szervezet ellen 2002. szeptember 12-én benyújtott kérelemre indult felszámolási eljárásban az elsőfokú bíróság a 2003. április 3-án kelt 34. sorszámú végzésével az adós gazdálkodó szervezet és a hitelezők között létrejött egyezséget jóváhagyta és a felszámolási eljárást befejezte. A felszámoló díját 100 000 Ft + áfa öszszegben állapította meg. Rendelkezett a befizetett 1000 Ft regisztrációs díjnak a felszámoló részére történő kiutalásáról és kötelezte az adóst további 124 000 Ft felszámoló részére történő megfizetésére. Ezt meghaladóan rendelkezett a felszámolási eljárás befejezésével kapcsolatban felmerült egyéb intézkedések megtételéről.

E végzésnek a felszámolói díj megállapítására vonatkozó rendelkezése ellen a felszámoló fellebbezéssel élt. Elsődlegesen a végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak új eljárásra való kötelezését, másodlagosan a végzés megváltoztatásával a felszámolói díjnak az általa kért 142 225 976 Ft díjalap figyelembevételével történő megállapítását kérte.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzésének nem fellebbezett részét nem érintette, a felszámolói díj megállapítására vonatkozó rendelkezését megváltoztatta és a felszámoló díját 8 889 123 Ft-ban állapította meg. Kötelezte az adóst, hogy 15 napon belül fizessen meg a felszámolónak 8 888 123 Ft-ot felszámolói díjként.

Megállapította, hogy a felszámoló a másodfokú eljárással felmerült költségét maga viseli. Határozatának indokolásában kifejtette, hogy a többször módosított Cstv. 42. §-a értelmében az egyezségi tárgyalás során a bíróság a felszámoló javaslata alapján végzésben - figyelembe véve az 57. § (1) bekezdés a), c) pontjaiban felsorolt követeléseket - meghatározza az egyezség körébe vonható vagyon mértékét. Az 59. § (1) bekezdése szerint egyezség esetén a felszámoló díja az egyezség körébe vonható vagyon értékének (42. §) 5%-a, de legalább 100 000 Ft. Az e bekezdésben meghatározott felszámolói díjak a díjat terhelő általános forgalmi adó összegét nem tartalmazzák. Az elsőfokú bíróság jogszabályt sértett, amikor a felszámoló díjának alapját is képező, egyezségbe vonható vagyont, nem a felszámoló, hanem az adós javaslata alapján - a többször módosított Cstv. 42. §-ában foglaltak figyelmen kívül hagyásával - a bejelentett hitelezői igények összegében állapította meg.

A többször módosított Cstv. 59. §-ának (1) bekezdése az egyezségbe vonható vagyon mértékéhez viszonyítottan, ennek %-ában határozza meg a felszámoló díját, nem pedig a bejelentett hitelezői követelések összegéhez mérten. A törvény 59. §-ának (1) bekezdése egyszerűsített felszámolás és egyezség esetén a felszámoló díját egyértelműen meghatározza, nem engedve mérlegelést a bíróság számára. Csupán különösen bonyolult ügyben van lehetőség a törvényes mértéktől való eltérésre. Ez azonban nyilvánvalóan a törvényben szabályozott mértéktől való eltérés lehetőségét biztosítja. Ebből az következik, hogy a törvényben meghatározottnál alacsonyabb mértékben a felszámoló díja csak akkor kerülhet megállapításra, ha azzal a felszámoló egyetért, azaz annak egy részéről lemond. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felszámoló díjának a fentiek szerint értelmezett szabályozása - függetlenül a felszámoló felszámolás során kifejtett tevékenységétől, az általa elvégzett munka mennyiségétől - elsődlegesen arra van figyelemmel, hogy a felszámolót a felszámolás kezdő időpontjától az eljárás befejezéséig az adósnak a felszámolási eljárás körébe tartozó milyen nagyságrendű vagyonáért terheli a többször módosított Cstv. 54. §-a szerinti felelősség.

A kifejtettekre tekintettel a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzésének fellebbezett rendelkezését megváltoztatta és a felszámoló díját az egyezség körébe vonatható 142 225 976 Ft vagyon figyelembevételével annak 5%-ban, az általános forgalmi adóval együtt 8 889 123 Ft-ban állapította meg. Levonva a díj fedezetéül szolgáló, a hitelezők által befizetett 1000 Ft regisztrációs díjat, az adóst 8 888 123 Ft megfizetésére kötelezte.

A jogerős másodfokú végzés ellen az adós felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, kérve a végzés megváltoztatását, a felszámoló díjának 100 000 Ft minimális díjösszegben történő meghatározását és a felszámoló perköltségben történő marasztalását. Felülvizsgálati kérelmét a Pp. 270. § (2) bekezdése b) pontjára alapította, arra hivatkozva, hogy a felülvizsgálni kért határozat az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő, annak felülvizsgálata joggyakorlat egysége, továbbfejlesztése érdekében szükséges. Elvi jelentőségű jogkérdésként jelölte meg a többször módosított Cstv. 42. §-ának értelmezése körében azt a kérdést, hogy kötve van-e a bíróság az egyezség körébe vonható vagyon mértékének meghatározása során a felszámoló javaslatához, vagy az ügy összes körülményeinek mérlegelése alapján a felszámoló javaslatától eltérhet, figyelemmel arra is, hogy a többször módosított Cstv. 59. §-ának (1) bekezdése értelmében a bíróság által megállapított vagyonérték képezi a felszámoló jogszabályban meghatározott mértékű díjának az alapját.

Másrészt elvi jelentőségű jogkérdésként jelölte meg, hogy a felszámoló díjazásának megállapítása során a bíróságnak figyelemmel kell-e lennie arra, hogy a felszámoló a jogszabály által tőle megkívánt tevékenységet kifejtet-

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!