Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1990.1.27 Aki fokozott veszéllyel járó tevékenységgel - például sugárzó anyag feldolgozásával - környezetszennyezést okoz, az ebből eredő károkat viselni tartozik Őt terheli annak a bizonyítása, hogy a kárt általa el nem hárítható ok idézte elő. Ha pedig többen idézték elő az emberi környezet veszélyeztetését, felelősségük a károsulttal szemben egyetemleges [Ptk. 344. § (1) bek., 345. § (1) bek.].

A Legfelsőbb Bíróság korábbi végzésével hatályon kívül helyezte az elsőfokú bíróság keresetet elutasító ítéletét. A per újabb elsőfokú tárgyalásán a felperes pontosította keresetét, 4 184 362 Ft és kamatai megfizetésére egyetemlegesen kérte kötelezni az I-II. r. alpereseket. A kártérítése alapjául mindkét alperes környezetszennyező és radioaktivitást eredményező tevékenységét jelölte meg, amellyel okozati összefüggésben a budapesti XI. ker. Bártfai utca 25. sz. alatti ingatlant le kellett bontani és a területet, valamint a közvetlen környezetet is sugármentesíteni kellett. A felperes jogi. álláspontja szerint, a tevékenység jellegére tekintettel, az alpereseknek kell bizonyítaniuk, hogy munkavégzésükkel nem okoztak sugárszennyezést. Nézete szerint az alperesek közötti felelősség mértéke nem határolható el, ezért kérte egyetemleges marasztalásukat.

Az I. r. alperes még a peres eljárást megelőzően hajlandónak mutatkozott a felperes által kárként érvényesíteni kívánt összeg 50%-ának megtérítésére. Később azonban a perbeli védekezését fokozatosan módosítva, a kereset jogalapját tagadta, annak összegszerűségét is vitatta.

A II. r. alperes szintén tagadta a kereset jogalapját és vitatta annak összegszerűségét is. Elismerte, hogy 1955-től ezen a területen folytatott thórium felhasználásával gyártási tevékenységet, de azzal védekezett, hogy az 1950-es évek második felétől rendszeressé vált ellenőrzés ezzel összefüggésben szabálytalanságot nem állapított meg. Védekezése alátámasztására hivatkozott a KÖJÁL 1986. március 28-i szakvéleményében foglaltakra, amelyből szerinte megállapítható, hogy a kérdéses szennyeződés az 1930-1950-es évek közötti időszakból származik.

A Fővárosi Bíróság - téves jogi álláspontja folytán - a megismételt eljárásban sem folytatott le bizonyítási eljárást, csupán a perbeli okiratok és a felek nyilatkozatai alapján hozta meg újabb ítéletét. A határozatában a felperes keresetét ismételten elutasította. Indokolásából kitűnően az alperesi tevékenységek és a felmerült kár közötti okozati összefüggést nem találta bizonyítottnak, mivel a felperes az őt terhelő bizonyítási kötelezettségének nem tett eleget. Vitathatónak vélte azt is, hogy egyáltalán történt-e károkozás, és hogy a kár kinél merülhetett fel.

Az ítélet ellen fellebező felperes annak megváltoztatását és keresetének helytadását kérte. A fellebbezésének indokolásában azzal érvelt, hogy a Ptk. 345. §-a kifejezetten nem vonja ugyan a perbeli tevékenységet a fokozott veszéllyel járó tevékenységek körébe, de - véleménye szerint - ennek szabályait a perbeli sugárfertőzést eredményező tevékenységek körébe is alkalmazni kell. Mindezek következtében szerinte az alpereseknek kellett volna bizonyítaniuk a vétlenségüket. Az összegszerűségi vitával kapcsolatban pedig arra utalt, hogy a házilagos kivitelezés eredményeként lényegesen kisebb volumenű költségek merültek fel, mintha a mentesítést nem az építőközösség, hanem teljes egészében szakvállalat végezte volna.

Az I. r. alperes írásbeli ellenkérelmében az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!