Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Mf.30033/2020/12. számú határozata kártérítés tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. § (1) bek.] Bírók: Bartus Erika, Kennáné dr. Drescher Katalin, Mózsa Gábor

A Győri Ítélőtábla

Mf.V.30.033/2020/12/I.

A Győri Ítélőtábla mint másodfokú bíróság dr. Janklovics Tibor ügyvéd (Helység8,.) által képviselt felperes (Helység4,.) felperesnek - dr. Neukum Flórián ügyvéd (Helység6, .) által képviselt Alperes1. (Helység1,.) I. rendű, és dr. Lajer Zsolt ügyvéd (Helység7,.) által képviselt. (Helység2 ) II. rendű alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 72.M.70.090/2020/12. számú ítéletével kiegészített 3.M.331/2015/141. sorszám alatti ítéletével szemben a felperes által 145. sorszámú fellebbezés, I. rendű alperes Mf.V.30.033/2020/6. sorszámú, és II. rendű alperes Mf.V.30.033/2020/11. sorszámú fellebbezési ellenkérelme folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Megállapítja, hogy a felperest terhelő 1.500.000 (egymillió-ötszázezer) forint elsőfokú feljegyzett illeték és 2.260.500 (kettőmillió-kettőszázhatvanezer-ötszáz) forint másodfokú illeték az állam terhén marad.

Az ítélőtábla kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I.r. alperesnek 127.000 (egyszázhuszonhétezer) forint, míg a II.r. alperesnek 254.000 (kettőszázötvennégyezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

[1] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást tekintette irányadónak. Felperes 2014. január 3-án kötött munkaszerződéssel határozatlan idejű munkaviszonyban állt I. rendű alperessel munkaerő-kölcsönzés keretében. Felperes a II. rendű alperesnél dolgozott hegesztő munkakörben Németországban egy építkezésen, rendelkezett targoncavezetői jogosítvánnyal is. 2014. október 6-án felperes üzemi balesetet szenvedett. Munkatársával, Sz.Z-val az volt a feladata, hogy egy új csarnok tetőszerkezetére szélfogót szereljen 4 és fél méter magasságban. Ehhez egy házüzemű Linde típusú H35T-03-mas villás targoncát használtak, melyre egy munkaemelvény volt felszerelve. A villa fogait bevezették a tartó sínekbe, azonban az emelvényt nem rögzítették a rendelkezésre álló hevederekkel. A cégnél 2014. szeptember 30-án volt utoljára munkavédelmi oktatás. A munkát II. rendű alperes munkavállalója, A.H adta ki, azonban a perbeli napon nem kellett utasításokkal ellátnia felperest és Sz.Z-t, mert már korábban is végezték együtt a munkafeladatot. A targoncát Sz.Z-n vezette. A balesetkor kisebb méretű targoncát használtak, aminek nem rögzítették a kosarát. A targonca a tető alatt helyezkedett el. A munkaemelvényt, amelyen felperes tartózkodott a tetőn kívül emelték fel, hogy a felperes rögzíteni tudja a tartókat a tető keresztmerevítőkön. A gázüzemű targonca hangos volt, a targoncavezető felperes jelzéseire úgy próbált helyezkedni, hogy felperes el tudja végezni a szerelést. Felperes lekiáltott Sz.Z-nak, aki hirtelen megijedt, és a lábával egyszerre lépett rá a gázra és a fékre. Emiatt a targonca hirtelen hátrafele mozdult. Eközben a kosár fennakadt a tetőgerendán, a targoncavilla fogai kicsúsztak a tartósínekből, és a munkaemelvény felperessel együtt körülbelül 4,25 méteres magasságból a betonburkolatra zuhant. A felperes a fejét ütötte be, és koponya alapi törést, válltörést szenvedett. A Mühldorfi Járásbíróság ítéletében Sz.Z-n büntetőjogi felelősségét megállapította gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt, és 80 nap pénzbírsággal sújtotta, 2400 Euró megfizetésére kötelezte. Felperes súlyos sérüléseket szenvedett, ezzel összefüggésben a bíróság cselekvőképességét kizáró gondnokság alá helyezte.

[2] Felperes keresetében I. és II. rendű alperesek egyetemleges kötelezését kérte a balesetével összefüggésben keletkezett vagyoni és nem vagyoni kárigénye megfizetésére. 2014. október 6-tól havi 1.600 Euró kiesett jövedelmet, 465.000,- Ft utazási költséget, havi 44.000,- Ft ápolási és gondozási költséget, havi 25.000,- Ft többletrezsi költséget, 2015. február 20-tól havi 36.000,- Ft különleges táplálásért való költséget, havi 50.000,- Ft költséget a felügyeletért, továbbá 20.000.000,- Ft sérelemdíjat igényelt alperesektől. Arra hivatkozott, az őt ért súlyos balesetért alperesek egyetemlegesen felelősek a 2012:I.tv. Mt. 221. § (1) bekezdése alapján, mivel a baleset és az azzal összefüggő károsodás a munkaviszonnyal összefüggésben, munkavégzés során érte.

[3] Alperesek a kereset elutasítását, és felperes perköltségben való marasztalását kérték. Arra hivatkoztak, a balesetet közvetlenül Sz.Z-n büntetőjogi tényállást is megvalósító magatartása okozhatta, amit II. rendű alperes nem láthatott előre, és felperes is mulasztott, mivel nem használta a védősisakot. Alperesek mentesülni kívántak a kártérítési felelősségük alól az előzőekre hivatkozással, és előadták azt is, hogy felperes nem a megfelelő alperesek ellen indította meg a pert.

[4] Az elsőfokú bíróság 35. sorszámú közbenső ítéletével megállapította, hogy I-II. rendű alperesek egyetemlegesen felelősek teljes mértékben a munkabalesettel összefüggésben felperest ért károkért. Az alperesek fellebbezése folytán eljárt Székesfehérvári Törvényszék 2.Mf.20.132/2017/6. számú végzésével hatályon kívül helyezte a közbenső ítéletet, és új eljárás lefolytatására utasította az elsőfokú bíróságot. Kifejtette, a németországi munkabalesettel kapcsolatos kártérítési felelősség kérdése kizárólagosan a magyar munkajogi szabályozás alapján nem tisztázható. Az Európai Parlament és a Tanács szerződéses kötelezettségekre alkalmazandó jogról szóló 593/2008/EK. rendelete (Róma-I.) 8. cikkének (1) bekezdése szerint egyéni munkaszerződésre a felek által a 3. cikknek megfelelően választott jog az irányadó. Ez a jogválasztás azonban nem eredményezheti azt, hogy a munkavállalót megfosztják a jogválasztás hiányában az e cikk (2)-(3)-(4) bekezdésében alkalmazandó jog olyan rendelkezései által biztosított védelemtől, amelyektől megállapodás útján nem lehet eltérni. A 3. cikk (3) bekezdésében írtak szerint, ha a jogválasztás időpontjában jogviszonyra vonatkozó lényeges tényállási elemek más országhoz kapcsolódnak, mint amelynek jogát választották. A megismételt eljárásban a bíróságnak az alkalmazandó joggal kapcsolatos kérdéseket kellett tisztázni. Az elsőfokú bíróság ezért megkereste az Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi Magánjogi Főosztályát a felperes balesete időpontjában Németországban hatályos munkavédelmi szabályozás megküldése érdekében. A német jog szerint SGB-Szociális törvény hetes könyve-VII.2. § (1) bekezdése szerint minden munkavállaló a törvényi balesetbiztosítás védelme alá tartozik. Munkabaleset esetén a károsult munkavállaló a balesetbiztosítás felé támaszthat igényt gyógykezelésre, rehabilitációra, kiesett bér megtérítésére, tartós egészségkárosodásnál nyugdíjszolgáltatásra. A kötelező balesetbiztosítás keretében támasztható igények mellett a munkáltatóval szemben egyéb jellegű kárigény (például sérelemdíj) nem támasztható, mivel előző szolgáltatások kiváltják a munkaadó polgári jogi helytállási kötelezettségét a sérelmet szenvedett munkavállalóval szemben. A munkaadó mentesül a további felelősség alól (felelősségkizárás SGB VII. 104. § (1) bekezdés), ez vonatkozik a munkáltató azon munkavállalóira is, akik a munkabaleset előidézésében közreműködtek. (SGB VII. könyv 105. § (1) bekezdés első mondat) Előzőekre tekintettel alperesek kérték a kereset elutasítását, arra hivatkoztak, a német jog alapján felperes nem a megfelelő alperest jelölte meg, személytévesztésre került sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!