Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék Mf.20677/2016/11. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 239. §, 253. §] Bírók: Ébner Vilmos, Kaló Zsuzsanna, Tóth Andrea

ú

Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság a Borbás Péter ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt felperes neve(felperes címe.) felperesnek,- a Zilahy és Társa Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe) által képviselt I.r. alperes neve (I.r. alperes címe) I. r. és a dr. Orbán Zsolt ügyvéd (ügyvéd címe.) által képviselt II.r. alperes (I.r. alperes címe) II. r. alperesek ellen munkaviszony megszüntetése miatt indított perében a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.M.753/2010/72. számú ítélete ellen felperes által 74. és 75. sorszámok alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a II. r. alperesnek 150.000,- (százötvenezer) Ft másodfokú és felülvizsgálati perköltséget.

A fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye további fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A keresetet elutasító elsőfokú ítéletet a felperes támadta fellebbezéssel, annak megváltoztatását és módosított keresete teljesítését kérte. Szabálytalannak ítélete ama eljárást, amelynek keretében a munkáltatói intézkedés megszületett, illetve vitatta a joggyakorlási határidő megtartottságát is. Érdemben pedig azzal érvelt, hogy téves az elsőfokú bíróság azon megállapítása, hogy a vezetői és az orvosi felelősség nem választható szét, ezért a vezetői kötelezettség vétkes megszegése miatt nem a vezetői megbízást kell visszavonni, hanem a jogviszonyt kell felszámolni, mert a kollektív szerződés más elgondolásra épül, fegyelmi büntetésként elismeri a magasabb vezetői beosztás visszavonását is. A vezetőként elkövetett kötelezettségszegésekért tehát legfeljebb a vezetői megbízását lehetett volna visszavonni, a munkaviszony felszámolása ugyanis aránytalanul súlyos joghátrányt eredményez.

Hivatkozott arra is, hogy az elsőfokú bíróság pervezetési koncepciója nem volt érthető, hiszen azokat a tanúkat is kihallgatta, akik a nem vagyoni kártérítés körében tudtak nyilatkozni, ezt követően bizonyítás nem folyt, az eljárás mégis elhúzódott, amelyért a peres felek is felelősek, mert újabb és újabb beadványokat nyújtottak be. Kifogásolta, hogy a tanúkihallgatások, s a szembesítések nem az eljárási szabályoknak megfelelően zajlottak, mert a szembesítendő tanúk és a felek egyszerre voltak jelen a tárgyalóban, s a szembesítés kérdés-felelet formájában történt, így az eredménytelen maradt. Elsőfokú bíróság pedig figyelmen kívül hagyta, hogy a felperes felajánlotta a hazugságvizsgálatot, erre vonatkozó bizonyítási indítványt azonban az elsőfokú bíróság indokolás nélkül mellőzte.

Érvelése szerint, az elsőfokú bíróság az ellentmondásokat sem tisztázta, nem vizsgálta a tanúk szavahihetőségét, s nem értékelte, hogy a felperes számos alperesi állítást okiratokkal cáfolt például, hogy "Révész elment a kongresszusra, H. Á, megfelelő számú műtétet kapott, T. nem a felperes küldte el". Álláspontja szerint a bíróság figyelmen kívül hagyta, hogy a tanúk igazolták, R. és M. nem akart eltávozni, s nem tért ki arra, hogy M. L. és P. T. tanúvallomásában több bizonyítatlan, valótlan állítás van, amit a tanúk vallomására tett észrevételében részletesen rögzített.

Fenntartotta, eltávolítása egy koncepció mentén történt, ezért téves az elsőfokú bíróság azon álláspontja, hogy tisztességes volt, hogy a munkáltató a vizsgálat megindulása után a munkaviszony megszüntetésére közös megegyezést ajánlott. Ez inkább diktátumnak minősül, hiszem az ajánlat megtételekor már 10 napja tartott a fegyelmi eljárás, s az eltávolítására vonatkozó döntés már megszületett azt megelőzően, hogy a fegyelmi tárgyalásra sor került volna.

A felmondás indokai körében arra hivatkozott, hogy az alperes nem bizonyította, hogy vétkes kötelezettségszegést követett el, mert a kollégák részéről nem volt elvárás az ügyelet teljesítése, egyébként pedig telefonon elérhető volt, s a beosztottak - szükség esetén - éltek ezzel a lehetőséggel. Az ügyeleti, készenléti feladatok ellátásával a kollégákat egyébként is csak csekély mértékben tehermentesítette volna.

A műtétek előjegyzésével kapcsolatos kifogásokat sem találta alaposnak, mert az az egységszintű működési szabályzat szerint valósult meg, s figyelmen kívül maradt, hogy az egészségügyben a betegek még azonos betegséggel sem azonos várakozási idővel kerülnek műtétre, s ez intézményi szinten sem biztosítható, a műtét lehetséges időpontját ugyanis számos tényező befolyásolja. A működési szabályzat előírásait betartotta, s a tanúk egy része akként nyilatkozott, hogy e szabályzat megalkotása és betartatása szükséges volt.

A reggeli kezdéssel kapcsolatos feszültségek kapcsán előadta, hogy a főorvos munkakezdésének időpontját is az egységes működési szabályzat rendezte, s hosszú idő óta ennek megfelelően működött az osztály. A reggeli műtét előtti feszültséget nem a főorvos munkakezdésének ideje generálta, az elsőfokú bíróság az ezzel kapcsolatos problémát felnagyította, s kizárólag a tanúvallomásokra hagyatkozott, s nem tett említést, hogy miként vette figyelembe J. és D. vallomását.

Okszerűtlennek értékelte a bizonyítékok értékelését, a beosztottakkal szembeni konfliktusos magatartás megítélése körében is, mert az elsőfokú bíróság figyelmen kívül hagyta azokat a cselekedeteket, amelyeket a felperes az osztályközösség érdekében hajtott végre, így az lőreléptetéseket, kitüntetésre való javaslatokat, ösztönzőket, a szakmai előmenetel segítését, alapítványi támogatások biztosítását.

Szóvá tette az ítélet pontatlanságait is, amely szerint a tanúfelsorolásból kimaradt Sz. L. és K., illetve hogy az O. E. P. a sebészeti osztályt érintően nem 31.662.400,- Ft-ot, hanem 23.056.550,- Ft-ot igényelt vissza. Alaptalannak tartotta azt a tényállítást, hogy az úgynevezett fix kontrollidőpontokat megszüntette s, hogy az osztályértekezlet nem 2010. szeptember 10-én, hanem 2010. szeptember 20-án került megtartásra.

A II. r. alperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte rendkívül részletes előkészítő iratban - a releváns bizonyítékok értékelésével és bemutatásával - kívánva alátámasztani azon álláspontját, hogy az elsőfokú bíróság a bizonyítékok helyes értékelésével hozta meg a döntését.

A másodfokú bíróság egy ízben már az ügyben döntött, részítéletével megállapította, hogy a I. r. alperes jogellenesen, az alaki szabályok megsértésével szüntette meg a felperes munkaviszonyát, és kötelezte a II. r. alperest, hogy fizessen meg a felperesnek levonásokkal terhelten 4.887.657,- Ft-ot, valamint levonásmentesen 2.346.722,- Ft-ot. Az I. r. alperessel szemben hozott keresetet elutasító rendelkezést helybenhagyta, a felperesi kártérítési igény tekintetében pedig az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, és az eljárás megismétlését rendelte el.

Az alperes felülvizsgálati és a felperes csatlakozó felülvizsgálati kérelme alapján a Kúria a másodfokú részítéletnek a II. r. alperesre vonatkozó rendelkezéseit hatályon kívül helyezte, és a másodfokú bíróságot új eljárás lefolytatására, új határozat hozatalára utasította. A Kúria leszögezte, hogy a munkáltatói intézkedést nem elnevezése, hanem tartalma szerint kell elbírálni, és tévedett a másodfokú bíróság amikor a munkáltatói intézkedést fegyelmi határozatnak, az abban foglalt szankciót fegyelmi büntetésnek tekintette, mert az ténylegesen rendkívüli felmondásnak minősült. Rögzítette, hogy a munkáltatói intézkedést a munkáltatói jogkörgyakorló hozta meg, amely megfelel az eljárási, alaki követelményeinek, így a megismételt eljárásban kizárólag azt kell vizsgálni, hogy a felperes terhére rótt kötelezettségszegések egyenként és összességükben indokoltan vezetettek-e a rendkívüli felmondás kiadásához, történt-e rendeltetésellenes joggyakorlás.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!