Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1993.2.121 Az egyesülési jogról szóló törvény szerint a társadalmi szervezet feloszlását a közgyűlésnek kell kimondani, az egyesület elnökének ilyen tartalmú bejelentése alapján a bíróság a nyilvántartásból való törlést nem rendelheti el [1989. évi II. tv. 12. § (1) bek., 16. § (2) bek., e) pont. 20. §].

A. B. K. Egyesület elnöke beadványában azzal a kéréssel fordult a megyei bírósághoz, hogy a 298/1989. sorsz. alatt társadalmi szervezetként nyilvántartásba vett egyesületüket a nyilvántartásból törölje. Kérelmében előadta, hogy az egyesület jogutód nélkül megszűnik 1991. december 31-i hatállyal. A megyei bíróság végzésével a kérelmező társadalmi szervezetnek a bírósági nyilvántartásból való törlését rendelte el.

A megyei főügyészség fellebbezést nyújtott be az elsőfokon eljárt bíróságnak a társadalmi szervezet törlését elrendelő végzése ellen, és indítványozta az elsőfokú végzés hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatásának elrendelését. A fellebbezésben előadottak szerint az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. tv. (a továbbiakban: Etv.) 20. §-a értelmében a társadalmi szervezet megszüntetésének módozatai között a törvény nem ismeri a bírósági végzésben hivatkozott megszűnési okot.

A fellebbezés alapos. Az Etv. 2. §-ának (1) bekezdése szerint az egyesülési jog alapján a magánszemélyek, a jogi személyek, valamint ezek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetei - tevékenységük célja és alapítóik szándéka szerint - társadalmi szervezetet hozhatnak létre és működtethetnek. A társadalmi szervezet az alapszabályát és az abban meghatározott célkitűzéseknek megfelelően szervezetét és működését szabályait maga állapítja meg, továbbá az önkormányzati elv alapján folytatja működését. Az Etv. 12. §-ának (1) bekezdése szerint a társadalmi szervezet legfelsőbb szervének hatáskörébe tartozik az alapszabály megállapítása és módosítása, az éves költségvetés meghatározása, az ügyintéző szerv évi beszámolójának elfogadása, a társadalmi szervezet más társadalmi szervezettel való egyesülésének, úgyszintén feloszlásának kimondása, továbbá döntés mindazokban az ügyekben, amelyeket az alapszabály kizárólagos hatáskörébe utal. Az ügy iratai között levő és a kérelmező társadalmi szervezet tevékenységére vonatkozó alapszabály 14. pontja meghatározza a közgyűlés feladatait és hatáskörét. Eszerint - többek között az egyesület közgyűlése dönt mindazokban az ügyekben, amelyeket jogszabály vagy az alapszabály kizárólagos hatáskörébe utal. Az alapszabály e rendelkezéséből, valamint a fent idézett törvényhelyi rendelkezések egybevetéséből kétséget kizáróan megállapítható, hogy a kérelmező társadalmi szervezet feloszlatásáról a közgyűlésnek kell döntenie.

Az egyesület alapszabályának 15. pontja értelmében a közgyűlés határozatképes, ha a tagok fele jelen van: ha határozatképesség hiánya miatt a közgyűlést el kell halasztani, a másodszorra összehívott közgyűlés az eredeti napirendre felvett kérdésekben a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes. A kérelmező, a társadalmi szervezet törlése iránti eljárás során, illetőleg az ezzel kapcsolatos fellebbezési eljárás során bejelentette, hogy taglétszámuk 1990-1991-ben már csak három-négy fő volt, közgyűlést összehívni a feloszlatás kimondására ezért nem lehetett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!