BH 1993.2.121 Az egyesülési jogról szóló törvény szerint a társadalmi szervezet feloszlását a közgyűlésnek kell kimondani, az egyesület elnökének ilyen tartalmú bejelentése alapján a bíróság a nyilvántartásból való törlést nem rendelheti el [1989. évi II. tv. 12. § (1) bek., 16. § (2) bek., e) pont. 20. §].
A. B. K. Egyesület elnöke beadványában azzal a kéréssel fordult a megyei bírósághoz, hogy a 298/1989. sorsz. alatt társadalmi szervezetként nyilvántartásba vett egyesületüket a nyilvántartásból törölje. Kérelmében előadta, hogy az egyesület jogutód nélkül megszűnik 1991. december 31-i hatállyal. A megyei bíróság végzésével a kérelmező társadalmi szervezetnek a bírósági nyilvántartásból való törlését rendelte el.
A megyei főügyészség fellebbezést nyújtott be az elsőfokon eljárt bíróságnak a társadalmi szervezet törlését elrendelő végzése ellen, és indítványozta az elsőfokú végzés hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatásának elrendelését. A fellebbezésben előadottak szerint az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. tv. (a továbbiakban: Etv.) 20. §-a értelmében a társadalmi szervezet megszüntetésének módozatai között a törvény nem ismeri a bírósági végzésben hivatkozott megszűnési okot.
A fellebbezés alapos. Az Etv. 2. §-ának (1) bekezdése szerint az egyesülési jog alapján a magánszemélyek, a jogi személyek, valamint ezek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetei - tevékenységük célja és alapítóik szándéka szerint - társadalmi szervezetet hozhatnak létre és működtethetnek. A társadalmi szervezet az alapszabályát és az abban meghatározott célkitűzéseknek megfelelően szervezetét és működését szabályait maga állapítja meg, továbbá az önkormányzati elv alapján folytatja működését. Az Etv. 12. §-ának (1) bekezdése szerint a társadalmi szervezet legfelsőbb szervének hatáskörébe tartozik az alapszabály megállapítása és módosítása, az éves költségvetés meghatározása, az ügyintéző szerv évi beszámolójának elfogadása, a társadalmi szervezet más társadalmi szervezettel való egyesülésének, úgyszintén feloszlásának kimondása, továbbá döntés mindazokban az ügyekben, amelyeket az alapszabály kizárólagos hatáskörébe utal. Az ügy iratai között levő és a kérelmező társadalmi szervezet tevékenységére vonatkozó alapszabály 14. pontja meghatározza a közgyűlés feladatait és hatáskörét. Eszerint - többek között az egyesület közgyűlése dönt mindazokban az ügyekben, amelyeket jogszabály vagy az alapszabály kizárólagos hatáskörébe utal. Az alapszabály e rendelkezéséből, valamint a fent idézett törvényhelyi rendelkezések egybevetéséből kétséget kizáróan megállapítható, hogy a kérelmező társadalmi szervezet feloszlatásáról a közgyűlésnek kell döntenie.
Az egyesület alapszabályának 15. pontja értelmében a közgyűlés határozatképes, ha a tagok fele jelen van: ha határozatképesség hiánya miatt a közgyűlést el kell halasztani, a másodszorra összehívott közgyűlés az eredeti napirendre felvett kérdésekben a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes. A kérelmező, a társadalmi szervezet törlése iránti eljárás során, illetőleg az ezzel kapcsolatos fellebbezési eljárás során bejelentette, hogy taglétszámuk 1990-1991-ben már csak három-négy fő volt, közgyűlést összehívni a feloszlatás kimondására ezért nem lehetett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!