Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32000L0084[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 2000/84/EK irányelve (2001. január 19.) a nyári időszámításra vonatkozó rendelkezésekről

Az Európai Parlament és a Tanács 2000/84/EK irányelve

(2001. január 19.)

a nyári időszámításra vonatkozó rendelkezésekről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 95. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára [1],

tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [2],

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően [3],

mivel:

(1) A nyári időszámításra vonatkozó rendelkezésekről szóló, 1997. július 22-i 97/44/EK nyolcadik európai parlamenti és tanácsi irányelv [4] 1998-ra, 1999-re, 2000-re és 2001-re vonatkozóan egységesítette a nyári időszámítás kezdetének és befejezésének napját és óráját valamennyi tagállamban.

(2) A tagállamok alkalmazzák a nyári időszámítást, ezért a belső piac működéséhez fontos, hogy a nyári időszámítás kezdetének és befejezésének napja és órája a Közösség egész területére vonatkozóan egységesen rögzítésre kerüljön.

(3) A tagállamok által legmegfelelőbbnek ítélt nyári időszámítási időszak március végétől október végéig tart, ezért indokolt ennek az időszaknak a fenntartása.

(4) Egyes ágazatok - a közlekedési és a hírközlési ágazatokon kívül egyéb ipari ágazatok - megfelelő működéséhez tartós, hosszú távú tervezés szükséges. Ez megkívánja a nyári időszámításra vonatkozó, határozatlan időre szóló rendelkezések megállapítását. A 97/44/EK irányelv 4. cikke erre vonatkozóan előírja, hogy az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak 2001. január 1-jéig el kell fogadnia a 2002-től kezdve alkalmazandó rendelkezéseket.

(5) Az információk egyértelműsége és pontossága érdekében ötévente a következő öt évre szóló menetrendet kell kiadni a nyári időszámítási időszak alkalmazását illetően.

(6) Ezen túlmenően ennek az irányelvnek a végrehajtását jelentés útján kell ellenőrizni, amelyet a Bizottság terjeszt az Európai Parlament, a Tanács és a Gazdasági és Szociális Bizottság elé, és amely kiterjed e rendelkezések hatására az összes érintett ágazatban. A jelentés alapjául a tagállamok által a Bizottság rendelkezésére bocsátott adatok szolgálnak, amelyek átadása megfelelő időben kell megtörténjen ahhoz, hogy a jelentést a meghatározott időpontban elő lehessen terjeszteni.

(7) A nyári időszámítás menetrendjének a közlekedést és hírközlést megkönnyítő teljes körű összehangolását a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, és ezért az közösségi szinten jobban megvalósítható, így a Közösség intézkedéseket hozhat a Szerződés 5. cikkében meghatározott szubszidiaritás elvének megfelelően. Ez az irányelv kizárólag a megfogalmazott célok eléréséhez szükséges intézkedésekre korlátozódik.

(8) Földrajzi okokból a nyári időszámításra vonatkozó egységes rendelkezéseket a tagállamok tengeren túli területeire nem kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

Ennek az irányelvnek az alkalmazásában a "nyári időszámítási időszak" az évnek azon szakasza, amelynek során az év többi részéhez képest az órákat 60 perccel előbbre állítják.

2. cikk

2002-től kezdve a nyári időszámítás valamennyi tagállamban március utolsó vasárnapján, greenwich-i idő szerint hajnali 1:00 órakor kezdődik.

3. cikk

2002-től kezdve a nyári időszámítás valamennyi tagállamban október utolsó vasárnapján greenwich-i idő szerint hajnali 1:00 órakor ér véget.

4. cikk

A Bizottság közleményt tesz közzé az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában [5], először ennek az irányelvnek a kihirdetése alkalmával, majd ezután ötévente, amely tartalmazza a következő öt év menetrendjét a nyári időszámítás kezdetére és végére vonatkozóan.

5. cikk

A Bizottság legkésőbb 2007. december 31-ig jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és a Gazdasági és Szociális Bizottságnak az irányelv rendelkezéseinek az érintett ágazatokban megfigyelhető hatásairól.

A jelentés alapját a tagállamok által legkésőbb 2007. április 30-ig a Bizottság rendelkezésére bocsátott információk képezik.

A Bizottság szükség esetén és a jelentés következtetéseire támaszkodva megfelelő javaslatokat terjeszt elő.

6. cikk

Ezt az irányelvet nem kell alkalmazni a tagállamok tengeren túli területeire.

7. cikk

A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 2001. december 31-ig megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

8. cikk

Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

9. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2001. január 19-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

N. Fontaine

a Tanács részéről

az elnök

B. Ringholm

[1] HL C 337., 2000.11.28., 136. o.

[2] 2000. november 29-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

[3] Az Európai Parlament 2000. december 12-i véleménye (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2000. december 20-i határozata.

[4] HL L 206., 1997.8.1., 62. o.

[5] HL C 35., 2001.2.2.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000L0084 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000L0084&locale=hu