Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.20883/2014/6. számú precedensképes határozata kötelmi igény tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 361. §] Bírók: Imre Zita, Tamáné dr. Nagy Erzsébet, Wellmann György

A határozat elvi tartalma:

A jogalap nélküli gazdagodás szubszidiárius tényállás, nem alkalmazható akkor, ha a felek között van szerződés, csak annak pontos tartalma nem bizonyított.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.21309/2011/21., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20967/2013/3., *Kúria Pfv.20883/2014/6.*, 3231/2015. (XI. 23.) AB végzés

***********

Pfv.VI.20.883/2014/6.szám

A Kúria dr. Békefi László ügyvéd által képviselt felperesnek - a dr. Kanta Tamás ügyvéd által képviselt I. r. és II. r. alperesek ellen kötelmi igény iránti perében a Fővárosi Törvényszéken 27.P.21.309/2011. szám alatt indult, és a Fővárosi Ítélőtábla előtt 4.Pf.20.967/2013/3. sorszámú ítélettel befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Megállapítja, hogy a le nem rótt 900.000,- (kilencszázezer) forint felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2007. január 2. napja és 2007. május 24. napja között hat részletben, összesen 9.000.000 forintot adott át F.J. részére, aki a pénzösszegek átvételéről elismervényt írt alá.

F.J. 2009. szeptember 14. napján elhunyt.

A felperes 9.000.000,- forint és ennek 2010. november 10. napjától járó késedelmi kamata megfizetésére irányuló keresetében F.J. törvényes örökösét, az I. r. alperest, és a néhai házastársát, a II. r. alperest elsődlegesen - a Csjt. 30. §-ára utalás mellett - egyetemlegesen, másodlagosan egymás között egyenlő arányban kölcsön jogcímén, amennyiben ezen a címen a követelése nem teljesíthető, jogalap nélküli gazdagodás címén harmadlagosan egyetemlegesen, negyedlegesen egymásközt egyenlő arányban kérte marasztalni.

Az I. r. alperes örökösi jogállását közjegyzői hagyatékátadó végzéssel igazolta, a II. r. alperes helytállási kötelezettségével kapcsolatban pedig állította, hogy a házastársi életközössége néhai F.J-vel a pénz átadása idején fennállt.

A felperes a pénz összegének átadását néhai F.J. aláírásával ellátott, az átadás tényét rögzítő okiratok csatolásával kívánta igazolni. Személyes előadása szerint a pénzösszeget szóbeli megállapodásuk során azzal adta át, hogy azt a néhai fektesse be és haszonnal, 2 év elteltével évi 20 % kamatával adja vissza.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult annak előadásával, hogy a pénz átadásáról nem tudtak. Előkészítő iratukban az okirat ellenére vitatták a pénz átadását, s a II. r. alperes állította, hogy az átvételi elismervényen szereplő időpontban házastársi életközösség nem állt fenn néhai F.J-vel.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította és kötelezte a felperest, hogy az alpereseknek, mint egyetemleges jogosultaknak 15 nap alatt 571.500,- forint perköltséget fizessen meg. Rendelkezése szerint a feljegyzett eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet indokolása szerint az igazoltan néhai F.J. aláírását tartalmazó okiratokon csak a pénz átadása szerepel, az átvételi elismervény elnevezésű okirat a felperes személyes előadása szerinti körülményeket nem tartalmazza, csupán az összegek átvételének tényét igazolja. A per során a felperes bizonyította, hogy a 9.000.000,- forint az ingatlana eladásából rendelkezésére állt, és az átvételi elismervényen szereplő összegeket a bankból vette fel az átadás napján, így a felperes azt bizonyította, hogy a mindösszesen 9.000.000,- forintot átadta a néhai részére. A kölcsönszerződés létrejöttét alátámasztó bizonyítékot, bizonyítási indítványt nem terjesztett elő, a per során meghallgatott tanúk - köztük a néhai F.J. testvére, sógornője és barátja - pedig a kölcsönügylet létrejöttéről nem tudtak. A perben a felperes azt sem bizonyította, hogy a pénzösszegek átadására visszafizetés kötelezettségével került sor, ezért a kölcsönszerződés létrejöttét a felperes nem bizonyította.

A Ptk. 361. § (1) bekezdésére, a jogalap nélküli gazdagodás jogcímére alapított felperesi érveléssel kapcsolatban rámutatott arra, hogy a jogalap nélküli gazdagodás szubszidiárus szabály, vagyis alkalmazására csak akkor kerülhet sor, ha a gazdagodó és a sérelmet szenvedett fél között más jogviszony nem áll fenn. A jogintézmény szubszidiárius jellege nem jelenti azt, hogy a jogügylet valódi jogcímének bizonyítottsága hiányában alkalmazható lenne. A felperes tényelőadása alapján, annak bizonyítottsága esetén a Ptk. 523. § (1) bekezdése szerint kellett volna a jogvitát elbírálni, a jogalap nélküli gazdagodás szabályai a jogviszonyra nem alkalmazhatók.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!