Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10411/2012/5. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1996. évi XLIII. törvény (Hszt.) 59. §, 66. §] Bírók: Magyarfalvi Katalin, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

A munkáltató - utóbb jogellenesnek minősített felszólítására eladott gazdasági társasági üzletrész okozta kárért a munkáltató felelőssége fennáll. 1996. XLIII. Tv. 66. § (2), 1996. XLIII. Tv. 59. § (1), 1996. XLIII. Tv. 162. § (1)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.III.10.411/2012/5.szám

A Kúria a Szabó és Szomor Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Sz. Szabó Sándor ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt Országos Rendőr-főkapitányság alperes ellen kártérítés iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 16.M.4167/2010. szám alatt indított és a Fővárosi Törvényszék 2012. január 13-án kelt 55.Mf.630.668/2011/3. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az alperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 55.Mf.630.668/2011/3. számú ítéletének a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 16.M.4167/2010/3. számú ítéletét az alperesi marasztalásnak a 3.801.819 forintot meghaladó részében helybenhagyó és a perköltségre vonatkozó részében hatályon kívül helyezi, a munkaügyi bíróság ítéletét részben megváltoztatja és az alperest terhelő tőke marasztalási összegét 3.801.819 (hárommilliónyolcszázegyezer-nyolcszáztizenkilenc) forintra, az alperes által a felperesnek fizetendő első- és másodfokú perköltség együttes összegét 300.000 (háromszázezer) forintra leszállítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg a magyar államnak külön felhívásra 78.600 (hetvennyolcezer-hatszáz) forint kereseti és 78.600 (hetvennyolcezer-hatszáz) forint fellebbezési illetéket.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Az alperes oldalán felmerült felülvizsgálati eljárás illetékét a magyar állam viseli, míg a felperes köteles külön felhívásra a magyar államnak 131.000 (százharmincegyezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket megfizetni.

I n d o k o l á s

A felperes 2001. július 1-jétől áll a rendőrség állományában, 2004. június 16-tól a BRFK ...Gépjármű Felderítési Alosztályán végez munkát. A felperes a C. Kft.-nek volt a tagja 2002. október 21-től 26.67 %-os vagyoni részesedéssel, ahol is személyes közreműködésre nem volt kötelezett, tisztséget nem töltött be.

Budapest Rendőrkapitánya 2005. január 20-án kelt határozatával felszólította a felperest, hogy a hivatásos szolgálati jogviszonyával összeférhetetlen helyzetet eredményező, a gazdasági társaságnál szerzett tagsági jogviszonyát a határozat kézhezvételét követően 30 napon belül szüntesse meg. A határozat felhívta a figyelmét arra, hogy a fenti kötelezettségének elmulasztása esetén a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (Hszt.) 59. § d) pontja és a 66. § (2) bekezdése alapján hivatásos szolgálati viszonya a törvény erejénél fogva megszűnik.

A felperes a határozattal szemben panasszal élt, de az üzletrészét még 2005. február 28-án 1.572.000 forint összegű vételárért értékesítette.

A felperes panaszát - előbb mint okafogyottat, merthogy időközben eladta a tulajdonrészét - érdemi elbírálás nélkül elutasították, majd 2005. szeptember 22-én az ORFK jogerős határozattal akként bírálta el, hogy az elsőfokú határozatot annak megalapozatlanságára tekintettel hatályon kívül helyezte. Ezzel egyidejűleg fegyelmi eljárást is folytattak a felperes ellen, utóbb ezzel kapcsolatosan jogerős döntés született, a jelen eljárásnak ez már nem tárgya.

A felperes kártérítés iránti keresete tárgyában - amely az üzletrésze kényszerű eladásából eredő 5.111.819 forint kárának megfizetésére irányult - végső fokon a Legfelsőbb Bíróság által elbíráltan pert megszüntető döntést hoztak a 23/1997.(III.19.) BM rendelet (BM r.) 31. §, 32. § és 42. §-ára, valamint a Pp. 157. §, 158. §, 130. § (1) bekezdés a)-h) pontjában írt rendelkezésekre hivatkozással.

A felperes - az Országos Rendőr-főkapitány elutasító döntését követően - a jelen per alperese ellen terjesztette elő ismételten kereseti kérelmét, amelyben változatlanul az üzletrésze gyors eladásából eredő kárigénye megfizetésére kérte az alperest kötelezni, aki a kereset elutasítását kérte.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság 16.M.4167/2010/3. számú ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 5.111.819 forint kártérítést, ezen összeg után 2005. február 28-tól a kifizetés napjáig a kifizetés napját megelőző naptári félév utolsó napján érvényes jegybanki alapkamatot, valamint 250.000 forint perköltséget.

Ítéletének indokolásában a munkaügyi bíróság elfogadta a felperes azon előadását, hogy mérlegelést követően úgy ítélte meg; a szolgálati viszonya megszűnése nagyobb sérelmet jelentene számára, mint az üzletrész eladása, ezért a 2005. február 28-i névértéken való értékesítés nem kifogásolhatóan történt a részéről. Életszerű, hogy a felperes inkább választotta az esetleges anyagi kárt, mint azt, hogy elveszítse szolgálati jogviszonyát. Ezen kívül a felperes jogkövető magatartást tanúsított azzal, hogy az összeférhetetlenség megszüntetését előíró határozatnak az abban foglalt határidőn belül eleget tett. A bíróság bizonyítási eljárás alapján megállapította azt is, hogy a felperes a rendelkezésére álló rövid időn belül minden tőle telhetőt megtett annak érdekében, hogy üzletrészét értékesítse.

Utalt a perben kirendelt szakértő utóbb kiegészített szakértői véleményében foglaltakra és arra, hogy az eladási ár az üzletrész értékének méltányos minimuma és a gazdasági társaság saját tőkéjének az eladóra eső rész aktuális értéke volt. A felperes számításait a társasági iratok (egyszerűsített éves beszámoló, taggyűlési határozat) alapján elfogadhatónak találta a szakértői véleményre is utalva a munkaügyi bíróság. A felperesi követelés, illetve alperesi marasztalás jogalapjaként a bíróság a Hszt. 162. § (1) bekezdésében írt rendelkezést határozta meg.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság 55.Mf.630.668/2011/3. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét az érdemi döntést illetően a per főtárgya tekintetében helybenhagyta. Ítéletének indokolásában a másodfokú bíróság a Pp. 253. § (2) és 254. § (3) bekezdésében írtakra utalt, vagyis arra, hogy indokainál fogva találta helytállónak az elsőfokú bírósági döntést. Kiemelte a másodfokú bíróság, hogy a jogvita elbírálására a Hszt. 162. §-178. §-aiban és a BM r. 25. §-43. §-aiban írtakat lehetett csak alkalmazni az alperesi határozat alapján, mert az abban foglaltak kötötték az alperest, ettől eltérő jogalapra (Ptk.) nem hivatkozhatott a peres eljárásban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!