Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.1591/2012/5. számú precedensképes határozata rablás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §] Bírók: Belegi József, Mezőlaki Erik, Szabó Péter

A határozat elvi tartalma:

A rablás törvényi tényállási elemeit a társával szándékegységben megvalósító terhelt nem juthat előnyösebb helyzetbe azáltal, hogy az elkövető társ cselekménye a nevezett általi emberölési többletmagatartás - excessus - folytán nem bűnhalmazatként, hanem súlyosabb összefoglalt bűncselekményként /Btk. 166. (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont/ bírálandó el. Rablás bűntette kísérletének, illetőleg tettesi alakzat helyett bűnsegédi elkövetői alakzat megállapítását célzó, alaptalan felülvizsgálati indítvány.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.1141/2010/45., Fővárosi Ítélőtábla Bf.299/2011/23., *Kúria Bfv.1591/2012/5.*

***********

KÚRIA

Bfv.I.1591/2012/5.szám

A Kúria Budapesten, a 2013. év március hó 11. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A rablás bűntette és más bűncselekmények miatt a terhelt és társai ellen folyamatban volt büntetőügyben a II. rendű terhelt által - védője útján - benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Bíróság 18.B.1141/2010/45., illetőleg a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bf.299/2011/23. számú ítéleteit a II. rendű terheltre vonatkozó részében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Fővárosi Bíróság a 2011. július 11-én kihirdetett 18.B.1141/2010/45. számú ítéletével a II. rendű terheltet bűnösnek mondotta ki társtettesként elkövetett rablás bűntettében [Btk. 321. § (1) bekezdés, (5) bekezdés a) pont] és bűnsegédként elkövetett rablás bűntettében [Btk. 321. § (1) bekezdés, (4) bekezdés c) pont]. Ezért halmazati büntetésül 12 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az általa előzetes fogvatartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámította, rendelkezett a bűnjelek elkobzásáról, kiadásáról, illetőleg megsemmisítéséről, a bűnügyi költség viseléséről és elbírálta az ügyben bejelentett egyik polgári jogi igényt, míg a másik polgári igényt egyéb törvényes útra utasította.

Az ítélet ellen a II. rendű terhelt és védője téves jogi minősítés miatt és a büntetés enyhítése érdekében fellebbezett.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a terhelt tényállás 2. pontjában rögzített cselekményének társtettesként, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntetteként [Btk. 166. § (1) bekezdés és (2) bekezdés b) pont] minősítését, míg egyebekben az ítélet helybenhagyását indítványozta.

A Fővárosi Ítélőtábla a 2011. december 6-án meghozott 2.Bf.299/2011/23. számú ítéletével a II. rendű terhelt tényállás 2. pontja szerinti cselekményét rablás bűntettének [Btk. 321. § (1) bekezdés, (4) bekezdés c) pont] minősítette, és a fegyházbüntetést tíz évre enyhítette. Egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyta.

A felülvizsgálati indítvánnyal érintett 2. tényállási pont - és az l. tényállási pontban ehhez kapcsolódóan rögzített tények - lényege a következő:

1.)

Az ügy I. rendű terheltje 2009-ben a Kerületi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályán rendőr törzsőrmesterként teljesített szolgálatot, e minőségében tisztában volt azzal, hogy az arab nemzetiségű pénzváltóknál általában jelentős mennyiségű készpénz található, és nevezettek lehetőleg kerülik a hatóságokat, esetenként a sérelmükre elkövetett bűncselekményeket sem jelentik.

Az I. rendű terhelt 2009 év nyarán elhatározta, hogy arab pénzváltók sérelmére fog rablásokat elkövetni. A bűncselekmények előkészítésébe bevonta ismerőseit: a II. rendű terhelten kívül a III., VII. és VIII. rendű terhelteket, és egy ismeretlenül maradt, kínai származású férfit, majd kiszemelte a pénzváltással foglalkozó személyeket. Elsőként A. I. egyiptomi állampolgár lakhelyét derítette fel és terhelt-társaival közölte az elkövetés tervét.

2009. július 30-án este az I. rendű, a III. rendű és a VII. rendű terheltek lakása bejáratánál viperákkal bántalmazták a sértettet, és összesen 7,4 millió Ft értékű devizát és forintbankjegyet vettek el tőle. Az I. rendű terhelt a cselekmény során végig magánál tartotta az engedéllyel viselt lőfegyverét, erről a tényről azonban egyik társa sem tudott. A cselekmény alatt a II. rendű terhelt az előzetes megegyezés szerint gépkocsival várakozott a társaira, majd őket a gépkocsit vezetve a sértetti üldözés elől elmenekítette.

A II. rendű terhelt 500.000 forintot kapott a cselekményben részvételéért.

2.)

Az I. rendű terhelt 2009. november hónap közepén a III. rendű, majd a IV. rendű terhelt bevonásával kezdte tervezni N. A. pénzváltással foglalkozó egyiptomi állampolgár pénzének elrablását. A terheltek feltérképezték a sértett szokásait és panelház emeleti lakásában levő lakóhelyét.

A cselekmény végrehajtásába az I. rendű terhelt bevonta a II. rendű terheltet, a IV. rendű terhelt pedig az V. rendű terheltet, akik tisztában voltak azzal, hogy milyen jellegű bűncselekményről van szó.

Az I. rendű terhelt az elkövetést megelőző napon a II. rendű terhelttel együtt két darab viperát vásárolt, a III. rendű terhelt pedig két robogót kért kölcsön.

2009. december 10-én reggel az I., II, III., IV., V. és VI. rendű terheltek B. egy parkolóban találkoztak, ahova két gépkocsit és két robogót hoztak. Az I. rendű terhelt ekkor is magánál tartotta a lőfegyverét, erről azonban a terhelt-társak ezúttal sem tudtak. Az I. rendű terhelt a cselekmény előtt a II., IV. és V. rendű terhelteknek még egy "eligazítást" tartott. A korábban kidolgozott terv szerint az I. és a II. rendű terhelt feladata volt, hogy a sértettet megtámadják és a pénzét elvegyék. A III. és a VI. rendű terhelteknek a menekülés érdekében elhelyezett robogókra kellett figyelniük, míg a IV. és az V. rendű terhelteknek a sértett lakásától távolabb kellett a visszaérkező társaikra gépkocsival várakozniuk. Az I. és a II. rendű terhelt ekkor vette magához a két, kihúzott állapotban 60 centiméter hosszú viperát is.

Az I. és a II. rendű terhelt robogóval ment a helyszínre, a VI. rendű és a III. rendű terhelt követte őket, majd a helyszín közelében sétáltak.

9 óra előtt az I. és a II. rendű terheltek beléptek a sértett által lakott házba - amelynek ajtaját nyitva találták - és a bukósisakot végig a fejükön hagyva, a lakóház VII. és VIII. emelete közötti lépcsőfordulóban helyezkedtek el. A sértett 9 óra után lépett ki a lakása ajtaján. Áthaladt a biztonsági rácsokon, majd a lift előtti lépcsőknél lehajolt, hogy a cipőjét bekösse. Ekkor - elől az I. rendű terhelt, mögötte a II. rendű terhelt - a viperákkal a kezükben lerohantak a lépcsőn, és megtámadták a sértettet.

A sértett a támadást észlelve, a kabátjából elővett egy 24 centiméter pengehosszúságú, recézett élű, bokszer-markolatú tőrkést, és azt felemelve felvette a küzdelmet a támadóival. Az I. rendű terhelt és a sértett több alkalommal egymás fegyverére csapott, közben az I. rendű terhelt egy alkalommal a lift melletti falrészt is eltalálta. Az ütések valamelyikénél a viperája szétesett. A terhelt a sértettet nem tudta megütni, ahogyan a sértett sem okozott sérülést a terheltnek. A II. rendű terhelt pedig a támadás során viperájával legalább egy alkalommal a sértett felé suhintott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!