Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20034/2017/3. számú határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 12. §] Bírók: Istenes Attila, Kisbán Tamás, Kovaliczky Ágota

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.24871/2016/8., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20034/2017/3.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

32.Pf.20.034/2017/3-II.

A Fővárosi Ítélőtábla az Őszy Ügyvédi Iroda (fél címe 1., ügyintéző ügyvéd: dr. Őszy Tamás) által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek - a dr. Fazekas Dóra ügyvéd (fél címe 2.) által képviselt I.rendű alperes neve Szerkesztősége (I.rendű alperes címe.) I. rendű, II.rendű alperes neve Kft. (II.rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen sajtó-helyreigazítás miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2016. november 16. napján kelt 27.P.24.871/2016/8. számú ítélete ellen a felperes részéről 9. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése és 11. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés pontosítása folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a II. rendű alperesnek 15.000 (tizenötezer) forint + áfa másodfokú perköltséget.

A le nem rótt 48.000 (negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az I. rendű alperes szerkesztésében, a II. rendű alperes üzemeltetésében megjelenő ....hu internetes hírportál 2016. szeptember 9-én adott hírt a ... elnevezésű párt szóvivője sajtótájékoztatóján elhangzott egyik követeléséről, "...: Azonnal indítsanak vizsgálatot a nevelőotthonokban!" címmel. A szóvivő azt követelte ne csak az adott intézményben, hanem minden magyarországi gyermekotthonban indítsanak vizsgálatot, mert lehetnek lappangó esetek, azokhoz hasonlatosak amiről előző napon a ... számolt be. Eszerint ugyanis "... jogvédők és hozzátartozók szerint egy a cikkben meg nem nevezett magyarországi nevelőotthonban a nevelők édességért, zsebpénzért, kimenőért cserébe szexet kértek a rájuk bízott kiskorú gyerekektől. Jogvédőknek 15 fiatal mert vallomást tenni, ezekben az is szerepel, hogy az egyik lány teherbe esett az intézmény egyik nevelőjétől és meg is szülte a babát - írta a ...."

A felperes 2016. október 5. napján az alperesekhez eljuttatott kérelmében kérte, hogy tegyék közzé az alábbi tartalmú helyreigazítást: "A ....hu internetes portálon 2016. szeptember 8. napján 13 óra 20 perckor "...: azonnal indítsanak vizsgálatot a nevelőotthonokban!" címmel megjelent cikkünkben valótlanul híreszteljük azt, hogy az intézményben a nevelők édességért, zsebpénzért, kimenőért cserébe szexet kértek a rájuk bízott kiskorú gyerekektől. Valótlanul híreszteljük továbbá azt, hogy az egyik lány teherbe esett az intézmény egyik nevelőjétől és meg is szülte a babát.

Ezzel szemben a valóság az, hogy a nevelők a gyermekotthonban semmilyen szexuális zaklatást, kényszerítést, erőszakot nem követtek és nem követnek el. A valóság az, hogy szexuális zaklatás eredményeként nevelőtől nem esett egyik gondozott sem teherbe."

Az alperes a kérelemben foglaltakat nem teljesítette, ezért a felperes 2016. október 24-én érkezett keresetében kérte, hogy az elsőfokú bíróság kötelezze az I. rendű alperest a helyreigazításra, a II. rendű alperest a perköltség viselésére. Álláspontja szerint ugyanis a felperesi közlésből, de különösen a ... című lap cikkéből, az ahhoz fűzött kommentekből a felperes személye beazonosíthatóvá vált.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Vitatták, hogy a perbeli cikkből a felperes személye felismerhető. Érdemben arra hivatkoztak, hogy egy közérdeklődésre számot tartó kérdésben egy politikai párt véleményét közölték. Ezen túlmenő álláspontjuk szerint a kifogásolt közlések a valóságnak megfelelnek, hiszen utóbb pl. a bicskei gyermekotthon igazgatóját a cikkben írtakhoz hasonló cselekmények miatt le is tartóztatták. Hivatkoztak arra is, hogy a felperes által kért helyreigazítás szövege az eredeti cikkben közölteken túlterjeszkedik, megfogalmazása nem egyértelmű

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, kötelezte a perköltség megfizetésére, míg a le nem rótt illeték viseléséről, a felperes illetékmentessége folytán úgy rendelkezett, hogy azt a Magyar Állam viseli.

Indokolásában az alkalmazandó jogszabályok között az Alaptörvény IX. cikkét, a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi. CIV. törvény (Smtv.) 4. § (1) bekezdését, a 12. § (1) bekezdését, a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 342. § (1) bekezdését, a 343. § (1) bekezdését idézte, valamint a Legfelsőbb Bíróság PK 13. számú állásfoglalás releváns rendelkezéseit. Azt állapította meg, hogy a felperes személye sem a sérelmezett sajtóközleményből, sem a ... újság hivatkozott cikkéből nem ismerhető fel, mert a hivatkozott cikkekben felperes neve nem került említésre, és azok egyéb módon sem utalnak a személyére. A ... cikkéhez fűzött, a felperes személyére vonatkozó találgatást tartalmazó kommentek pedig irrelevánsak a felperes személyének felismerhetőségével összefüggésben.

Rámutatott arra, hogy a kereshetőségi jog fennálltához az ugyan elegendő, hogy az érintett személy akár szűkebb csak körben legyen felismerhető, ennek a felismerésnek, azonban az adott cikkből kell származnia.

Teljesen egyértelmű a gyakorlat abban is, hogy a konkrét érintettség megállapításához nem elegendő ha a sajtóközlés elviekben azért vonatkoztatható a kérelmezőre, mert az abban említett tevékenységet végez, hanem ahhoz az kell, hogy kifejezetten, a kérelmező konkrét személyének beazonosítására alkalmas állítást tartalmazzon a sérelmezett cikk (BDT2004. 1040). Jelen perre alkalmazva ez annyit jelent, hogy egy gyermekotthonban történtekről való híradás vonatkozásában a felperes érintettségéhez nem elégséges az, hogy maga is gyermekjóléti ellátórendszer részeként működő intézmény, hanem ahhoz az is kell, hogy konkrét személye, a cikkben közvetlenül vagy közvetetten megjelölt tényekből beazonosítható legyen.

Tekintettel arra, hogy maga a felperes sem hivatkozott a cikkben fellelhető, a felpereshez köthető konkrétumra - pusztán általánosságban hivatkozott arra, hogy felperes személye felismerhető - a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a felperesnek nincs kereshetőségi joga, mert a cikkel összefüggő konkrét érintettsége nem állapítható meg.

A felperes által hivatkozott ... újság cikkében sem lelhetőek fel olyan konkrét állítások, melyek a felperes személyének beazonosíthatóságára alkalmas közlésnek minősülnének, ezért a felperes érintettségét ennek figyelembe vételével sem tartotta megállapíthatónak.

A ... újság cikkéhez fűzött kommentekkel kapcsolatosan azt rögzítette az elsőfokú ítélet, hogy azok között fellelhetőek olyanok, amelyek felperes személyére konkrétan utalnak, nevezetesen

- "..." név alatti komment szerint "Tegnap a ...en hallottam, a facebook csoportban volt ez a téma, onnan szedte a ..., egy ... nevelő otthonról írtak", melyre reflektálva

- a "..." név alatti komment megkérdezte "Melyik nevelőotthonban történt?"

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!