Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.9.352 Személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása indokolatlanul bántó, a becsületet és emberi méltóságot sértő kijelentések esetén [Ptk. 75. § (1) bek., 76. § (1) bek., 84. § (1) bek. e) pont, 339. § (1) bek., 355. § (4) bek., Pp. 206. § (1) bek.].

A jogerős ítélet a felperes személyhez fűződő joga megsértésének megállapítására és az alperesek 100 000 forint nem vagyoni kártérítés egyetemleges megfizetésére kötelezése érdekében előterjesztett keresetét elutasította.

A jogerős ítélet alapját képező tényállás értelmében a Társasházközösség az 1997. augusztus 22-i közgyűlésén a felperest közös képviselővé, az alpereseket pedig a számvizsgáló bizottság tagjaivá választotta. A közgyűlés kötelezte a közös képviselő felperest, hogy negyedévente adjon számot tevékenységéről a számvizsgáló bizottság számára, a bizottságot pedig arra, hogy a felperes tevékenységét a számlák figyelembevételével ellenőrizze. A felperes 1998. február 25-ére rendkívüli közgyűlést hívott össze. A közgyűlés határozatképtelensége ellenére a megjelentek a társasház közös ügyeiről tanácskoztak. A tanácskozáson elhangzott kijelentéseket, nyilatkozatokat a felkért jegyzőkönyvvezető, P. Z.-né jegyzőkönyvben rögzítette. A jegyzőkönyv adatai szerint a tanácskozás során a II. r. alperes a megjelent tagokkal közölte, hogy a számvizsgáló bizottság a vizsgálatot elvégezte, észrevételeit jegyzőkönyvben összegezte. Az ebben foglaltakra hivatkozással arról tájékoztatta a megjelenteket, hogy a B-V. lakásba történt radiátor-beszerelésről a bizottság megállapította: "a radiátor a házé, jogtalan volt a (magán)lakásokba történő beszerelésük." A III. r. alperes ekkor kijelentette: "javasolom, gondolkodjon el, mert a két radiátor elsíbolása szabálytalan volt". A felperes e nyilatkozatokra reagálva kijelentette: az I. r. alperes - aki a felperest megelőzően volt a társasház közös képviselője - csalt, és ezt be is bizonyítja. A felperes bűnösségét - ez utóbbi kijelentése miatt - a H. városi bíróság ítéletével rágalmazás vétségében megállapította, és vele szemben 15 000 forint pénzbüntetést szabott ki. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, az eljárást megszüntette, és a felperest (a vádlottat) megrovásban részesítette.

A jogerős ítélet a lefolytatott bizonyítási eljárás (a kihallgatott tanúk vallomása) alapján - a közgyűlésen felvett jegyzőkönyv adataival ellentétben - arra a következtetésre jutott, hogy az 1998. február 25-i közgyűlésen az alperesek valótlan tényt nem állítottak, a felperes emberi méltóságát, becsületét sértő kijelentéseket nem tettek. A számvizsgáló bizottság tagjaiként a felperes közös képviselői tevékenységét kritizálták ugyan, a kijelentéseik azonban nem voltak aránytalanul túlzóak vagy bántóak, ezért a felperes személyiségvédelmet e kijelentések miatt nem igényelhetett. A felperes nem vagyoni kártérítés iránti igénye jogalapját és összegszerűségét sem bizonyította, ezért a másodfokú bíróság a felperes keresetét elutasította.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatása és a keresetnek történő helyt adás, másodlagosan az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása érdekében a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Pp. 196. §-ának és a Pp. 197. §-ának (2) bekezdésében írt rendelkezéseket, mert figyelmen kívül hagyta, hogy a felperes becsületét sértő kijelentések megtörténtét teljes bizonyító erejű magánokirat, a jegyzőkönyv igazolja. Az okiratban foglalt megállapításokkal szemben a bizonyítás az alpereseket terhelte. A tanúként kihallgatott személyek a közgyűlésen elhangzottakra nem emlékeztek, érdemben azonban nem cáfolták a jegyzőkönyv megállapításait, ezért a bíróságnak a jogsértés megállapítása körében a jegyzőkönyv tartalmát figyelembe kellett volna vennie. A jogerős ítélet a rendelkezésre álló bizonyítékokat okszerűtlenül is mérlegelte, amikor a jegyzőkönyv tartalmát ítélete meghozatalakor figyelmen kívül hagyta.

Az alperesek a jegyzőkönyv adatai szerint a felperesről valótlan tényt állítottak, amikor a radiátorok "elsíbolásával" vádolták. Állításukat indokolatlanul bántó, megalázó módon hozták - nagyobb létszámú közösség előtt - nyilvánosságra, ezzel a felperes emberi méltóságát is megsértették. Álláspontja szerint az alperesek akarategységben tettek reá nézve jogsértő megállapításokat, mert a III. r. alperes kijelentését a jelenlévő I. és II. r. alperes nem cáfolta. Emiatt a jogsértést mindhárom alperes megvalósította. Az alperesek jogsértése miatt a lakóközösség körében tevékenysége kérdésessé vált, azaz nem vagyoni hátrányt szenvedett. A jogerős ítélet ezért sérti a Ptk. 78. §-ának (1) bekezdésében, illetve a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének a) és e) pontjában, továbbá a Ptk. 354. §-ában írt rendelkezéseket.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérték.

A jogerős ítélet az alábbiak szerint részben jogszabálysértő.

A Pp. 206. §-ának (1) bekezdése értelmében a bíróság a tényállást a felek előadásának és a bizonyítási eljárás során felmerült bizonyítékoknak az egybevetése alapján állapítja meg; a bizonyítékokat a maguk összességében értékeli, és meggyőződése szerint bírálja el. A bizonyítékok mérlegelése akkor törvénysértő, ha a bíróság a rendelkezésére álló bizonyítékokból okszerűen nem következő, logikailag ellentmondásos következtetésre jut, vagy iratellenes megállapítást tesz.

A társasház 1994. február 28-án kelt alapító okiratának 26. pontja értelmében a társasház közgyűléséről az elnök, valamint két jelenlévő tulajdonostárs által aláírt jegyzőkönyvet kell készíteni. A felek, illetve a társasház rendelkezései szerint készített jegyzőkönyv magánokiratnak minősül. Azt az alperesek maguk sem vitatták, hogy a (határozatképtelen) közgyűlésről a jegyzőkönyv az alapító okirat előírásainak megfelelően készült. A jegyzőkönyvet ugyanis a közgyűlésen megválasztott jegyzőkönyvvezető és két tulajdonostárs (hitelesítő) írta alá. Nem állították azt sem, hogy a jegyzőkönyv meghamisított adatokat tartalmaz. Figyelemmel arra, hogy a jegyzőkönyv felvételére az alapító okirat rendelkezései szerint került sor, annak bizonyítása, hogy a jegyzőkönyv valótlan adatokat, nyilatkozatokat tartalmaz, a Pp. 197. §-ának (2) bekezdése értelmében az alpereseket terhelte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!