Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.6.220 I. Amennyiben az adós az engedményezőtől kap értesítést a követelés átruházásáról, az engedményezés megtörténtének igazolását nem kérheti.

II. Biztosítéki célú engedményezés esetén sem tagadhatja meg az adós a teljesítést arra hivatkozva, hogy az engedményes követelése nem járt le az engedményezővel szemben [Ptk. 328. § (3)-(4) bek., 329. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapított tényállás szerint a 2001. december 20-án kötött kölcsönszerződéssel a felperes jogelődje a P. Bank Rt. 150 000 000 Ft összegű kölcsönt nyújtott az I. Rt. részére 2002. június 30-ai lejáratra azzal, hogy a kölcsönt az adós rulírozó módon igénybe veheti. A felek ugyanezen a napon engedményezési szerződést kötöttek, amelyben az I. Rt., többek között az alperessel szemben fennálló, vállalkozói díj követelését átruházta a P. Bank Rt.-re, a H. Rt. pedig készfizető kezességet vállalt a kölcsön 80%-ának biztosítására.

Az I. Rt. megbízottja szóban tájékoztatta az alperes polgármesterét az engedményezés megtörténtéről, aki a 2002. január 8-án aláírt nyilatkozatában tudomásul vette az I. Rt. önkormányzattal szemben fennálló 32 619 000 Ft összegű követelésének engedményezését. Elismerte, hogy a követelés fennáll, és vállalta, hogy azt esedékességkor anélkül fogja megfizetni, hogy az engedményezővel szemben fennálló esetleges követeléseit - beszámítás útján - érvényesítené. Végül tudomásul vette, hogy a fizetéseket a P. Bank Rt. által vezetett meghatározott számú számlára kell teljesítenie.

Az alperes az engedményezésről történt értesítést megelőzően 10 900 313 Ft-ról kiállított részszámlát az alperes 2002. január 14-én az I. Rt. részére fizetett ki. Ezt követően az I. Rt. rendelkezése folytán 2002. május 3-án 10 432 291 Ft-ot; 2002. június 20-án további 4 762 395 Ft-ot; 2002. július 19-én pedig 3 087 496 Ft-ot teljesített M. G. alvállalkozó részére, a fennmaradó 1 961 255 Ft-ot pedig a saját bérleti díj követelésébe beszámította.

A P. Bank Rt. a 2003. június 24-én kelt engedményezési szerződéssel a felperesre engedményezte az I. Rt.-vel szemben fennálló 22 906 683 Ft tőkét, 556 758 Ft ügyleti kamatot és 477 222 Ft késedelmi kamatot magában foglaló követelését. A H. Rt. előbb a PK. Rt.-re, a PK. Rt. pedig a felperesre engedményezte az I. Rt.-vel szemben fennálló követelését, amely 82 020 402 Ft tőkét és 3 408 403 Ft késedelmi kamatkövetelést foglalt magában. Az I. Rt.-nek 2003. május 31-én a P. Bank Rt.-vel szemben 22 906 638 Ft, a H. Rt. jogutódjával szemben pedig 82 020 402 Ft tőketartozása állt fenn.

A felperes a keresetében - most már mindkét követelés jogosultjaként - 31 143 750 Ft és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni. A keresetét arra alapította, hogy az alperes az engedményezésről történt értesítést követően az I. Rt.-vel szemben fennálló tartozását nem az engedményes részére teljesítette, továbbá a saját követelését a fenti tartozásba jogellenesen beszámította.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Állította, hogy az engedményezésről szóló értesítés 2002. január 8-án nem volt szabályszerű. M. G. részére az ezt követően keltezett szabályszerű engedményezési nyilatkozatok alapján jogszerűen teljesített.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 3 087 496 Ft-ot és kamatait, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Jogi álláspontja szerint a P. Bank Rt. és az I. Rt. biztosítéki céllal kötötték meg az engedményezési szerződést, ezért a kölcsönszerződés lejárta előtti előzetes értesítés nem alapozhatja meg az alperes fizetési kötelezettségének beálltát, még akkor sem, ha ez az előzetes értesítés egyébként szabályszerűnek minősülne. A 2002. január 8-ai értesítés azonban nem volt szabályszerű. Az alperes csak 2002. június 9-én a P. Bank Rt.-től értesült hiteltérdemlően az engedményezés megtörténtéről, ezért ez időpontig a vállalkozói díjat az I. Rt. ez irányú rendelkezése alapján jogszerűen teljesíthette M. G. engedményes részére. A szabályszerű értesítést követően kifizetett 3 087 496 Ft tekintetében azonban az alperes fizetése M. G. részére jogellenesnek minősül. Az 1 961 255 Ft-ot a saját követelésébe az alperes jogszerűen számította be, erre a Ptk. 329. §-ának (3) bekezdése szerint törvényes lehetősége volt, ezért a felperes keresete a 3 087 496 Ft-ot és járulékait felülhaladó részében megalapozatlan.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett - az alperes marasztalását tartalmazó - rendelkezését nem érintette, fellebbezett rendelkezéseit megváltoztatta és az alperest további 28 056 254 Ft és járulékai, valamint 1 500 000 Ft első- és másodfokú együttes perköltség megfizetésére kötelezte. Kifejtette, hogy a felperes és az I. Rt. közötti engedményezés nem biztosítéki, hanem teljesítési jellegű megállapodás volt. Az engedményezésre nem a kölcsöntartozás teljesítésének elmaradásától feltételezetten került sor, az alperesek a kölcsönszerződés lejártától függetlenül a számlák esedékességekor kellett az engedményes részére teljesítenie. Az elsőfokú bíróság álláspontjától, eltérően megállapította, hogy a 2002. január 8-án történt értesítés szabályszerű volt. Az I. Rt., az engedményező tájékoztatta az alperes polgármesterét az engedményezés megtörténtéről, az engedményes személyéről, valamint a teljesítés módjáról. Az alperes az értesítést követően a Ptk. 328. §-ának bekezdése értelmében csak az új jogosultnak teljesíthetett. Az értesítést követően azzal az I. Rt. joghatályosan nem rendelkezhetett és tőle az alperes rendelkezést nem fogadhatott el, harmadik személy részére csak a saját veszélyére teljesíthetett. Az alperes a 2002. január 8-ai joglemondó nyilatkozata következtében nem volt jogosult beszámítani a saját követeléseként mutatkozó 1 961 255 Ft-ot sem, ezért a kereset szerinti teljes összeget köteles a felperesnek járulékaival együtt megfizetni.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte. Kérte elfogadni az elsőfokú bíróság jogi álláspontját a vonatkozásban, hogy az I. Rt. megbízottja által 2002. január 8-án aláíratott nyilatkozat nem minősül szabályos értesítésnek; hogy az engedményezési szerződés biztosítéki jellegű volt, ezért a kölcsön lejártáig - 2002. június 30-áig a P. Bank Rt. - ezáltal a felperes - követelése létre sem jött.

Sérelmezte annak megállapítását, hogy az alperesnek nem volt joga beszámítani az I. Rt.-vel szemben az 1 961 255 Ft-ot kitevő lejárt ellenkövetelését. Végezetül előadta, hogy a másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta a Legfelsőbb Bíróság Bírósági Határozatok 2001/489. és 2002/364. sorszám alatt közzétett eseti döntésében foglaltakat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!