Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1986.12.519 I. A fél a perújítási eljárásban is bármely olyan bizonyítási eszközt felhasználhat, amely alkalmas arra, hogy az általa állított tény valósságáról a bíróság meggyőződhessék [Pp. 260. § (1) bek. a) pont].

II. A perújítási kérelem sikeréhez nem szükséges az alapperben megállapított tények cáfolata, elegendő azoknak olyan további tényállási elemekkel való kiegészítése, amelyek az előbbiekkel együtt értékelve alkalmasak a perújító félre nézve kedvezőbb határozat hozatalára [Pp. 260. § (1) bek. a) pont].

III. Jogkérdésben nincs helye perújításnak, nem jogkérdés viszont az, ha a perújítási kérelem nyomán olyan új tény merül fel, amely a jogerős ítélet alapjául vett jogszabálytól eltérő, más rendelkezés alkalmazását teszi indokolttá [Pp. 260. § (1) bek. a) pont].

A 182 091 Ft bírságalap figyelembevételével gazdasági bírság megfizetésére történő kötelezésre irányuló indítvány szerint az eljárás alá vont 1980-tól húsliba-nevelőakciót szervezett, ennek keretében az állatokat magántenyésztőknél helyezte el, és az állatok neveléséhez szükséges takarmányt is biztosította. A tenyésztők - bár külön-külön kötöttek szerződést - az állatokat közösen nevelték, tartották, a takarmányt is egy tételben vették át. Az eljárás alá vont azonban később az átadott takarmányt látszólagosan a nyílt árusítású takarmányboltján át értékesítette, és utólag készített szállítójegyzékkel kisebb tételekben terhelte az egyes tenyésztőkre. Ezáltal a bizonylati fegyelmet megszegve, a takarmányt kiskereskedelmi áron számlázta. A IV/17/1980. (ÁT. 30.) MÉM számú ármegállapítás akként rendelkezik, hogy ha az egyidejűleg kiadott táp a 2,5 tonnát, illetve szemestakarmány a 10 tonnát meghaladja, azt nagykereskedelmi áron kell számlázni. Az eljárás alá vont a fenti jogellenes magatartásával - a vizsgált időszak alatt - 2 200 179 Ft helyett 2 383 070 Ft-ot számlázott, vagyis 182 091 Ft jogosulatlan haszonra tett szert.

A megyei bíróság az 1983. május 3. napján kelt ítéletében - az indítványnak helyt adva - az eljárás alá vont szövetkezetet - az indítványozott összeg alapulvételével - 250 000 Ft gazdasági bírság megfizetésére kötelezte. Ezt az ítéletet a Legfelsőbb Bíróság 1984. július 3. napján kelt határozatával helybenhagyta.

Az eljárás alá vont szövetkezet a jogerős ítélettel szemben perújítási kérelmet terjesztett elő. Ebben előadta, hogy a vele jogviszonyban levő magántenyésztőknek a vállalkozási kedv elősegítése céljából biztosította a baromfi-alapanyagot, valamint a takarmányt. Az integrációra és az ennek keretében kötött egyedi szerződésekre tekintettel nem tartotta lényegesnek a magántenyésztők között létrejött alkalmi csoportosulásokat, továbbá a részükre esetenként kiszállított takarmány mennyiségét. Előadta továbbá hogy csak olyan takarmányt adott át a magántenyésztőknek, amelyet máshol vásárolt, és mint viszonteladó a mennyiségre tekintet nélkül jogosult volt kiskereskedelmi árat alkalmazni. Ennek alátámasztásaként hivatkozott a MÉM ilyen értelmű állásfoglalására.

Az elsőfokú bíróság a perújítási kérelemnek helyt adva a megyei bíróság, valamint a Legfelsőbb Bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és az indítványt elutasította.

Az ítélet indokolása az alábbiakban foglalható össze.

A perújítási okként megjelölt ténynek olyannak kell lennie, amelyet az alapperben eljárt bíróság nem vett figyelembe, illetve azt nem értékelte döntése kialakításánál. A perújítási kérelem eredményességét tehát nem zárta ki önmagában az a körülmény, hogy az eljárás alá vont az alapeljárásban már hivatkozott az értékesített takarmánynak gyártó üzemtől való beszerzésére, viszonteladói pozíciójára. A hangsúly azon van, hogy az alapperben eljárt bíróságok döntésük kialakításánál nem értékelték, nem vizsgálták az eljárás alá vont által a magántenyésztők részére forgalmazott takarmány beszerzési módját, származási helyét és ennek a ténynek az ármegállapításra gyakorolt hatását.

A bíróság lehetőséget látott a perújítási kérelem érdemi vizsgálatára, mert a kérelemben állított tény az alapperben nem került elbírálásra, és az bizonyítottsága esetén az eljárás alá vont szövetkezetre nézve kedvezőbb határozathozatalt eredményezhet. Ezért a perújítást - a megengedhetőség tárgyában való külön határozathozatal nélkül - megengedte.

Az eljárás alá vont szövetkezet az illetékes államigazgatási hatóságtól engedélyt kapott takarmányüzlet működtetésére, amelyben a saját, illetve a nagyüzemektől vásárolt tápot, takarmányt forgalmazza. A nagyüzemektől való árubeszerzés esetén előfordult, hogy a takarmányt nem szállította be üzletébe vagy raktárába, hanem azt változatlan állapotban közvetlenül a fogyasztókhoz szállította. A 10/1972. (V. 13.) BkM számú rendelet 1. §-a (3) bekezdésének a) pontja értelmében viszonteladónak minősül az, aki a beszerzett terméket változatlan állapotban más felhasználónak közvetlenül értékesíti.

Az alapperben alkalmazott IV/17/1980. (ÁT. 30.) MÉM számú ármegállapítás III/5. pontja nem alkalmazható akkor, ha az eljárás alá vont mint viszonteladó értékesít takarmányt. Az ármegállapítás elsősorban gyártóüzemi kiszolgálásra vonatkozik, a perbeli esetben azonban a gyártóüzemi értékesítés nem az eljárás alá vont és a vele szerződéses viszonyban álló magántenyésztők, hanem az eljárás alá vont és a takarmánykeverő üzem között állott fenn.

Mindezeket egybevetve megállapítható, hogy az eljárás alá vont mint viszonteladó értékesítette a takarmányt a magántenyésztőknek, s mint ilyen, az értékesített mennyiségtől függetlenül jogosult volt kiskereskedelmi árat alkalmazni. Következésképpen nem sértett jogszabályt, amikor a nagykereskedelmi ártól eltérő, kiskereskedelmi árat megközelítő árat alkalmazott a magántenyésztők részére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!