Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1989.6.214 A közokirat-hamisítás és a hamis vád bűntettének bűnhalmazatban megállapítása [Btk. 12. § (1) bek., 274. § (1) bek. c) pont, 233. § (1) bek. a) pont]

Az elsőfokú bíróság bűnösnek mondta ki a vádlottat közokirat-hamisítás bűntettében és kisebb értékre elkövetett lopás vétségében, és az ellene hamis vád bűntette címén emelt vád alól felmentette.

A vádlott a vádbeli napon este az eszpresszóban szórakozott. Itt találkozott össze B. S-al, aki a vádlottban régi ismerősét vélte felfedezni. Ezt követően együtt italoztak. Velük volt B. S-né is. Mindhárman felmentek B-ék lakására, ahol együtt folytatták a szórakozást. Éjfél után a vádlott kijelentette, hogy éhes, ezért B. S-né a konyhába ment ennivalót készíteni. B. S. a rajta levő nadrágot levetette, és az egyik fotel karfájára tette, majd a szobát elhagyta. A vádlott kihasználva egyedüllétét, kivette B. S. nadrágzsebéből az ott elhelyezett pénzköteget - 37 000 forintot -, és ebből 5000 forintot elvett. A pénzt már nem volt ideje a nadrágzsebbe visszatenni, ezért a szekrény tetejére helyezte, az 5000 forintot pedig el akarta rejteni, azonban csak 4 darab bankjegyet sikerült a bugyijába rejteni, egyet elejtett. A visszatérő B. S-nak feltűnt, hogy holmija nem úgy van, ahogy hagyta, ekkor észlelte, hogy a pénze nincs meg. Rögtön a vádlottra gyanakodott, és követelte tőle a pénzt. A vádlott tagadta, hogy valamit is elvett volna, és menekülni kezdett. A zajra B. S-né is bejött, és a pénzt keresni kezdte. Végül is B. S-ék 8 éves gyermeke mondta meg, hogy a vádlott hova tette a pénzt.

A vádlott a cselekmények elkövetése idején rendőri felügyelet alatt állt, s ezért előállításakor személyi adatait - személyi igazolvány hiányában - nem a valóságnak megfelelően adta elő, hanem V. M. adatait mondta be. Ennélfogva a büntető eljárás V. M. ellen indult meg, s csak az eljárás későbbi szakaszában tisztázódott, hogy a vádlott nem azonos V. M-val. Ezt megelőzően azonban a vádlott mint V. M. írta alá a nyomozati jegyzőkönyveket.

A vádlott az eljárás kezdetétől tagadta a lopás elkövetését, azt azonban elismerte, hogy más személyi adatainak felhasználásával próbált kibújni az eljárás alól.

Azzal, hogy a vádlott nem saját személyi adatait közölte, cselekménye megvalósítja a Btk. 274. §-a (1) bekezdésének c) pontjába ütköző közokirat-hamisítás bűntettét, hiszen közreműködött abban, hogy valótlan tényt foglaljanak közokiratba. Ezért a bíróság a fentiek alapján állapította meg e cselekményekben a vádlott bűnösségét.

Az ügyészség álláspontja szerint az utóbbi cselekmény egyúttal megvalósította a hamis vád bűntettét is. A bíróság álláspontja ezzel ellentétes, ugyanis a Btk. 233. §-ában írt cselekményt az követi el, aki a hatóság előtt mást bűncselekmény elkövetésével hamisan vádol, illetőleg más ellen bűncselekményre vonatkozó koholt bizonyítékot hoz a hatóság tudomására. Jelen esetben egyikről sincs szó. A Btk idézett törvényhelye egyértelműen a bűncselekményt mint cselekményt teszi e bűntett megvalósításának alapjává. A hamis vádhoz jelen esetben tehát az kellett volna, hogy a vádlott mint V. M. beismerjen valamilyen bűncselekményt. Nem ezt tette, sőt azt mondta, hogy ő - mint V. M. - nem követett el bűncselekményt. Ebből következik, hogy önmagában ez a nyilatkozat nem alkalmas arra, hogy vádló tartalmú legyen, ennélfogva ezt a bűncselekményt a vádlott nem követte el. Az a tény azonban, hogy a vádlott valótlan tartalmú nyilatkozata alapján az amúgy is megindult büntető eljárásban más személyre vonatkozóan adatot gyűjtött a rendőrség, ezzel V. M-nek közvetve hátrányt okozott a vádlott. Mindez azonban csak súlyosító körülményként értékelhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!