Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.6.290 I. Ha a bíróság az elkövető több bűncselekményét egy eljárás keretében bírálja el és halmazati büntetést szab ki, a bűnösség alapjául szolgáló egyes bűncselekmények tekintetében az elkövetéskor, más bűncselekmények esetében pedig az elbíráláskor hatályos büntetőjogi rendelkezés együttes alkalmazása kizárt;

ilyen esetben a bíróságnak egységesen kell állást foglalnia abban a kérdésben, hogy az elkövetéskor vagy pedig az elbíráláskor hatályos törvényt alkalmazza-e [Btk. 2. §].

II. Amennyiben az ítélet a lefoglalás megszüntetésével kapcsolatos rendelkezést is tartalmaz, az ítéletnek az egyéb érdekelt részére történő kézbesítése és a perorvoslati jogára való kioktatás hiányában nincs helye az ítélet ezt érintő rendelkezése jogerőre emelkedése és végrehajthatósága megállapításának [Be. 7. §, 57. §, 242. § III. pont].

III. Ha az elkövető az intellektuális közokirat-hamisítást úgy valósítja meg, hogy a hatóságot valamely hamis magánokirat felhasználásával téveszti meg: csupán az intellektuális közokirat-hamisítás megállapításának van helye; az ehhez szükségszerűen megvalósuló magánokirat-hamisítás bűnhalmazatban történő megállapítására nem kerülhet sor [Btk. 12. § (1) bek., 274. § (1) bek. c) pont, 276. §].

IV. Ha az elkövető a közjegyző előtt közokiratban foglalt, valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz - amely közhitelességgel nem bizonyítja az abban foglalt tények valóságát -, és azt felhasználja, nem intellektuális közokirat-hamisítás, hanem magánokirat-hamisítás valósul meg [Btk. 274. § (1) bek. c) pont, 276. §].

Az elsőfokú bíróság az 1994. december 22-én meghozott ítéletével bűnösnek mondta ki a vádlottat tartozás fedezete elvonásának bűntettében; jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntettében; különösen nagy kárt okozó csalás bűntettében; közokirat-hamisítás bűntettében, valamint 4 rb. magánokirat-hamisítás vétségében, és ezekért halmazati büntetésül 3 év 3 hónapi börtönbüntetésre ítélte. Az eljárás során lefoglalt személygépkocsit G. I. részére kiadni rendelte. A megállapított tényállás lényege a következő.

a) A vádlott 1989. év közepétől különféle vállalkozásokba kezdett, amelyekhez ismerőseitől egyre nagyobb pénzösszegeket vett fel, és minthogy a pénz haszonnal történt "megforgatása" sikertelen maradt, több millió forintos tartozása keletkezett, amelynek a megfizetésére nem volt lehetősége.

A vádlott 1991. február 8. napján az egyik banktól 11 millió forintot vett fel, és ennek fedezetéül lekötötte azt az ingatlanát, amelyre nézve már korábban adásvételre vonatkozó előszerződést kötött, valamint lekötötte a házastársa tulajdonában levő Mercedes személygépkocsit, amelynek a forgalmi engedélyébe a zálogjogot bejegyezték.

A vádlott 1991. február 26-án a T. utcai ingatlant eladta 7 800 000 forintért, amelyre nézve a földhivatal a vevő javára a tulajdonjogot bejegyezte, és minthogy a bank megkeresése ezt követően érkezett a földhivatalhoz, a földhivatal a jelzálogjog bejegyzésére irányuló kérelmet elutasította.

A vádlott 1991. február 18-án a felesége gépkocsiját N. Z.-nének 2 800 000 forintért eladta.

b) A vádlott az N. Z.-nének eladott Mercedes személygépkocsit 1991. április 2-án egy külföldi utazás céljára kölcsönkérte, de hazatérve azt nem szolgáltatta vissza. Az állítva - valótlanul -, hogy a gépkocsi eredeti forgalmi engedélye elveszett, 1991. április 29-én egy forgalmiengedély-másolatot szerzett be, a gépkocsi rendszáma megváltozott, és ezáltal elérte, hogy ezen az új forgalmi engedélyen a gépkocsira vonatkozó jelzálogjog már nem szerepelt.

A vádlott ezután hamis magánokirat felhasználásával a gépkocsit a saját nevére íratta, majd azt 1991. május 4-én G. I.-nek eladta. Az ügylet úgy bonyolódott le, hogy G. I. átruházta a vádlottra a saját, fehér színű Mercedes gépkocsiját, ezenfelül készpénzt is fizetett.

A G. I. által átadott személygépkocsit a vádlott 1991. május 5-én 2 050 000 forintért M. L.-nek adta el.

A vádlott által N. Z.-nének eladott és a vádlott által tovább értékesített Mercedes személygépkocsi forgalmi értéke kb. 2 875 000-3 179 000 forint között volt.

c) A vádlott újabb pénzösszegeket akart szerezni, ezért 1992. május 4-én az általa alapított kft. igazgatójaként egy másik bankhoz hitelkérelmet nyújtott be, fedezetként pedig az egyik bt. bélyegzőjével ellátott és hamis értékbecslést tartalmazó szakértői véleményt csatolt, amely szerint a T. utca 24. sz. alatti ingatlan - amely már nem is állt a tulajdonában - 18 470 270 forint értéket képvisel.

A bank 1992. május 22. napján 6 000 000 forint összegű hitelt nyújtott a vádlott részére, hat hónapi időtartamra, ennek a kölcsönösszegnek a visszafizetésére a vádlottnak azonban már az összeg felvételekor sem volt lehetősége.

d) Az előbb említett bankkölcsön megszerzéséhez a vádlottnak egy olyan telekkönyvi kivonatra is szüksége volt, amely igazolta az ingatlan tehermentességét. A vádlott ennek érdekében beszerezte a T. utca 21. sz. alatti ingatlan telekkönyvi kivonatát, ennek első lapját kicserélte a T. utca 24. sz. alatti ingatlan telekkönyvi kivonata első lapjával és a 2. oldalon - fénymásológép felhasználásával - az egyébként tehermentes tulajdoni lapon önmagát tüntette fel tulajdonosként, majd a földhivatal 1992. március 10-i keltezésű bélyegzőjével ellátott meghamisított okiratot benyújtotta a bankhoz.

e) A vádlott 1992. május 5-én a közjegyző előtt olyan nyilatkozatot tett, amely szerint a földhivatal által kiállított tulajdoni lap másolata szerint a T. u. 24. sz. ingatlan a tulajdonában van, holott ezt az ingatlant már 1991. február 26-án eladta.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a vádlott az említett cselekmények elkövetése során 4 esetben hamis magánokiratot használt fel, 4 esetben pedig hamis közokiratot készített, illetve közreműködött abban, hogy hamis közokirat készüljön.

Az ítélet ellen a védő fellebbezést jelentett be a jelentős kárt okozó sikkasztás bűntettének a vádja alól való felmentés végett.

A legfőbb ügyész az ítélet helybenhagyását indítványozta, melyet azzal módosított, hogy 1 rb. magánokirat-hamisítás vétségében a vádlott bűnössége megállapításának a mellőzését tartotta indokoltnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!