Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2008.3.106 Zsarolás helyett csoportosan elkövetett rablásnak minősülő a cselekmény, ha a jelentős erőfölényben lévő három személy a két tizenöt éves sértettel szemben a testi épségük elleni közvetlen fenyegetést alkalmaz, és ennek hatására a sértettek átadják a terhelteknek a mobiltelefonjukat [Btk. 321. § (3) bek. c) pont, 323. § (1) bek.].

A rablás bűntette és más bűncselekmény miatt fk. Sz. N. és társai ellen folyamatban volt büntetőügyben a kerületi bíróság a 2006. február 16-án kihirdetett 4 ítéletével K. Gy. III. r. terheltet 2 rb. társtettesként elkövetett zsarolás bűntette és - a próbára bocsátás megszüntetése mellett - további 1 rb. lopás bűntette miatt, halmazati büntetésül, 1 év 10 hónap börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az általa előzetes fogvatartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámította és kötelezte az ügyben felmerült 44 100 Ft bűnügyi költség megfizetésére.

A III. r. terhelt személyi körülményeit illetően rögzítette, hogy nevezett az általános iskola 5 osztályát végezte el. Segédmunkás, kb. 100 000 Ft havi jövedelemmel, vagyontalan. Nőtlen, élettársi kapcsolatban él, élettársa előrehaladott terhes. Büntetett előéletű. A kerületi bíróság a 2002. április 3-án jogerőre emelkedett ítéletével rablás bűntette miatt 1 év - végrehajtásában 2 év próbaidőre felfüggesztett - fiatalkorúak fogházára ítélte. Ugyanezen bíróság a 2004. október 7-én jogerőre ítéletével lopás bűntette miatt 1 év 2 hónapra próbára bocsátotta. Mindkét ítélet kimondta, hogy a próbaidő tartama alatt a terhelt pártfogó felügyelet alatt áll.

Történeti tényállásként pedig a következőket állapította meg:

2005. március 17-én fk. Sz. N. I. r., J. J. II. r. és K. Gy. III. r. terheltek elhatározták, hogy bűncselekmény elkövetésével pénzt szereznek. 18.30 óra körüli időben, felfigyeltek Sz. B. és Sz. A. 15 éves sértettekre, akik iskolatársak voltak. Őket kiválasztva a járókelők közül, elhatározták, hogy tőlük értéktárgyat vesznek el, ezért követték őket.

Az úttesten áthaladó Sz. B.-ot a fk. I. r. terhelt hátulról lökdösni kezdte, majd az úttesten átérve, a sértetteket megállította. A II. r. és a III. r. terheltek is megálltak, és a III. r. terhelt kérdőre vonta, miért ment neki fk. Sz. N.-nek, akiről azt állította, hogy az öccse. Bár Sz. B. nem vitatkozott ezen, hanem bocsánatot kért, K. Gy. hangoztatta, hogy ezt még "meg kell beszélniük" s ez okból a sértetteket hívta, hogy menjenek egy kevésbé forgalmas helyre, a közeli áruház mögé. Sz. B. és Sz. A. előbb nem akart a felhívásnak eleget tenni. Később azonban meggondolták magukat, mert egyrészről a III. r. terhelt továbbra is kötözködően lépett fel: pulóverét levette, mint aki verekedésre készül és fenyegetően kést is említett. Másrészt Sz. B. felismerte a fk. I. r. terheltet s rájött, hogy korábban iskolatársak voltak. Abban a hiszemben volt, hogy fk. Sz. N. is felismerte őt, és e körülmény miatt nem lehet probléma. Így a sértettek végül eleget tettek a III. r. terhelt felszólításának és arrébb mentek az elhagyott helyre.

Itt a terheltek körbeállták a sértetteket. A III. r. terhelt felszólította őket, hogy adják át a telefonjaikat, különben "elvágják a torkukat" és veréssel fenyegette meg őket, melyhez hasonló kijelentésekkel a II. r. terhelt is csatlakozott. A terheltek fellépésétől megijedve Sz. B. sértett átadta, 14 900 Ft értékű mobiltelefon készülékét a II. r. terheltnek, Sz. A. sértett pedig a 60 000 Ft értékű készülékét a III. r. terheltnek, amelyekből ezt megelőzően mindketten kivették a SIM kártyákat. A terheltek ezután megmutatták az irányt, amerre a sértettek elmehetnek, míg ők az ellenkező irányban távoztak.

A két telefont a II. és III. r. terhelt később ismeretlen személyeknek értékesítette.

A Sz. B. sértettet ért kárt a terheltek - fejenként 5-5 ezer forintot megfizetve - teljes egészében megtérítették. A Sz. A. sértettnek okozott kárból az eljárás során az fk. I. r. terhelt és a III. r. terhelt 20-20 ezer forintot megtérített.

Az elsőfokú bíróság a fenti cselekmények minősítését illetően jogi indokolásában a következőket fejtette ki:

A sértettekben az a szándék, hogy felszólításának eleget téve kövessék a III. r. terheltet nem pusztán, és nem kizárólag fenyegető fellépés hatására alakult ki. Sz. B. sértett - ráismerve a fiatalkorú terheltre - bízott abban, hogy nem történhet bántódásuk. Erről megnyugtatta Sz. A. sértettet is, akiben előbb az a határozott szándék alakult ki, hogy nem megy a III. r. terhelt által megjelölt helyre és kizárólag társának hatására engedett. A mobiltelefonok átadásánál a sértetteket kétségen kívül a félelem motiválta, megijedtek a fenyegető kijelentésektől. Az elhangzott fenyegetés, a kés felemlegetése, azonban nem volt olyan közvetlen és komoly, hogy akaratbénítóan hatott volna a sértettekre. A terheltek egyike sem vett elő kést, arra pusztán a III. r. terhelt hivatkozott. Azt maguk a sértettek sem vitatták, hogy lehetőségük lett volna a helyszínről elmenekülni, elfutni. Nappali időszakban, viszonylag forgalmas útszakaszon, illetve annak közelében történt az esemény. A terheltek - figyelemmel életkorukra, testalkatukra és a fk. I. r. terhelt teljes passzivitására - nem voltak elsöprő, jelentős erőfölényben sem. Mindezekre tekintettel a bíróság úgy látta, hogy az a fenyegetés, amely a sértettek irányába megtörtént, nem elegendő súlyú a rablás bűntette megállapításához. A terheltek cselekménye így az ellenük csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt emelt vádtól eltérően, a Btk. 323. § (1) bekezdése szerinti zsarolás bűntettének minősül, melyet a fk. I. r. terhelt bűnsegédként [Btk. 21. § (2) bekezdés], a II. r. és III. r. terheltek pedig társtettesként [Btk. 20. § (2) bekezdés] valósított meg.

Az ítélet ellen, amelyet a III. r. terhelt és védője tudomásul vett, az ügyész - mindhárom terhelt terhére - a cselekmények 2 rb. csoportosan elkövetett rablás bűntetteként minősítése és a büntetés súlyosítása érdekében jelentett be fellebbezést.

A F. B. a 2006. október 4-én meghozott ítéletével a terheltek zsarolásként értékelt cselekményeit 2 rb. csoportosan elkövetett - J. J. a II. r. és K. Gy. a III. r. terhelt által társtettesként, míg Sz. N. I. r. terhelt által bűnsegédként megvalósított - rablás bűntettének minősítette. A III. r. terhelt büntetését 5 év 10 hónap börtönbüntetésre, közügyektől eltiltását 6 évre súlyosította. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A III. r. terhelt által előzetes fogvatartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámította, és a terheltet további 7200 Ft bűnügyi költség megfizetésére is kötelezte.

A másodfokú bíróság a Be. 351. §-ának (2) bekezdése alapján a tényállást a terheltek személyi körülményeire, valamint a II. r. terhelt további elítéléseire nézve kiegészítette. Pótlólag rögzítette a III. r. terhelt lopás bűntette miatti próbára bocsátását elrendelő ítélet tényállását is.

Jelen ügy történeti tényállását pedig azzal egészítette ki, hogy a terheltek a telefonokat a K.-i piacon 15-16 ezer forintért értékesítették, majd a pénzt közösen költötték el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!