Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21009/2011/7. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Pfv.IV.21.009/2011/7.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a személyesen eljárt felperesnek a dr. Huszák Balázs jogtanácsos által képviselt alperes ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt a Fővárosi Bíróság előtt 19.P.24.327/2009. számon megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Pf.21.295/2010/3. számú jogerős ítéletével befejezett perében az alperes által 9. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 36.000 (Harminchatezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes által kiadott .. című lapban és az alperes által üzemeltetett .. honlapon 2009. június 21-én közzétett ".. nem forgathatott a Szabadkőművesekről" című közleményben az alperes annak megalapozatlan híresztelésével, hogy .. 2009. június 20-án a dégi Festetics Kastélyban tartott múzeumi rendezvény kapcsán rendbontással fenyegető magatartást tanúsított és az kapcsolatba lenne hozható a .. honlapnak a rendezvény megzavarására irányuló felhívásával, megsértette a felperes jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát. Az alperest a további jogsértéstől eltiltotta és kötelezte, hogy az ítélet rendelkező részét 8 napon belül tegye közzé, a nyomtatott lapszám esetén a perbeli közléssel azonos helyen és betűszedéssel, az internetes közlésnél pedig azonos elérhetőséggel legalább 30 napra - ha az eredeti közlemény továbbra is fennmarad, annak fennmaradásáig - és a megállapított jogsértésért fejezze ki sajnálkozását, továbbá 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 100.000 forintot és annak 2009. július 29-étől a kifizetés napjáig járó törvényes kamatát. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Rendelkezett az első- és másodfokú perköltség, valamint illeték viseléséről.

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes a dégi Festetics Kastélyban 2009. június 20-án, a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozat keretében meghirdetett "Szabadkőműves Piknik" című előadáson kívánt részt venni, az előadóhoz a szabadkőműves mozgalomra vonatkozó kérdések feltevése, valamint filmfelvétel készítése céljából. A felperest forgatási engedély hiányára hivatkozva és ez irányú kérését elutasítva, a kastélyba nem engedték be. Az alperes az általa üzemeltetett .. honlap 2009. június 21-én és a kiadásában megjelenő .. című napilap 2009. június 22-i számában közölt ".. nem forgathatott a Szabadkőművesekről" című írásában számolt be erről az eseményről. A közlemény szerint miután a felperes a forgatásra nem kapott engedélyt, szóváltásba keveredett a rendezőkkel, majd telefonon beszélt a kastélyt kezelő Műemlékek Nemzeti Gondnokságának igazgatójával, aki szintén elutasította a "rendbontással fenyegető forgatást". Ezt követően a cikk arról ad tájékoztatást, hogy a ".." című honlapon a rendezvény időpontja előtt felhívás jelent meg arra vonatkozóan, hogy a szabadkőművesek dégi programját meg kell zavarni, "ne kaphasson teret az általuk képviselt globális eszme". A cikk azzal zárul, hogy végül is senki sem akart zavart kelteni, "ha .. ott lett volna, talán maga is csodálkozik, mennyire ártalmatlan dolgokról volt szó".

A felperes keresetében kérte megállapítani: az alperes annak alaptalan híresztelésével, hogy a helyszínen rendbontással fenyegető magatartást tanúsított, valamint szóváltásba keveredett a rendezőkkel, továbbá, hogy mindez kapcsolatba lenne hozható a .. honlapon megjelent, a rendezvény megzavarására irányuló felhívással, az alperes megsértette a jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát. Kérte az alperes további jogsértéstől való eltiltását és elégtételadásra való kötelezését, valamint 200.000 forint nem vagyoni kárának és kamatai megfizetésére kötelezését.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a cikk a valóságnak megfelelően tartalmazta a helyszínen történt eseményeket és a felperes korábbi tevékenysége, valamint a szabadkőművességről alkotott nézetei alapján megalapozott véleményt fejtett ki.

A jogerős ítélet indokolása szerint a PK. 12. sz. állásfoglalás II. pontjában foglaltaknak megfelelően, a kifogásolt közlések szövegösszefüggésben való vizsgálata alapján megállapítható, hogy a "rendbontással fenyegető forgatás" megfogalmazás nem csupán az újságíró értékítéletét tükrözte. A közlés a felperesre vonatkozó tényállításnak minősül. Az alperes azt, hogy állítása való tényeken alapul, bizonyítani nem tudta. Így ha valakinek a személyét megalapozatlanul hozzák összefüggésbe a rendbontással, az alkalmas az érintettel szemben a kedvezőtlen megítélés kiváltására. A cikk az alkalmazott szerkesztéssel kapcsolatot teremtett a felperes megjelenése és a .. honlap által a rendezvény megzavarására irányuló felhívás között, amely ugyancsak jogsértő. A felperes olvasó közönsége által ugyanis ismert tény, hogy a felperes elhatárolja magát a szóban forgó honlapon közölt tartalomtól, így a cikk által teremtett összefüggés sérelmes a felperes számára. Azt a hamis képet erősíti, hogy a felperes nézete, tevékenysége kapcsolódik a közvélemény többségében köztudomásúan ellenérzést kiváltó tartalmú honlaphoz. Az alperes e közlés vonatkozásában sem tudta annak valóságát igazolni. Ezért az alperes a Ptk. 78. § (1) és (2) bekezdései alapján a cikkben kifogásolt közlésekkel megsértette a felperes jóhírnevét. Erre tekintettel a jogerős ítélet a Ptk. 84. § (1) bekezdés a) pontja alapján a jogsértést megállapította, a b) pont alapján az alperest a további jogsértéstől eltiltotta és a c) pont szerint kötelezte elégtétel adására. A Ptk. 84. § (1) bekezdés e) pontjának alkalmazásával a Ptk. 339. § (1) bekezdés és 355. § (1) és (4) bekezdések alapján kötelezte az alperest a felperes mérlegeléssel megállapított összegű nem vagyoni kárának megtérítésére.

A jogerős ítélet ellen, jogszabálysértésre hivatkozással, az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezése és a kereset elutasítása érdekében. Felülvizsgálati álláspontja szerint tévesen szűkítették az eljárt bíróságok kizárólag a felperesnek a rendezvény helyszínén tanúsított magatartására a rendbontásra vonatkozó közlés előzményeinek vizsgálatát. A cikk a forgatással összefüggésben tartalmazta azt, hogy annak engedélyezése rendbontáshoz vezethetett volna. A szervezők és a felperes között kialakult szóváltás, a felperes ismert, a szabadkőművességgel szemben nyíltan ellenséges nézetei, valamint a felperes köztudomású előélete és tevékenysége ténybeli alapként logikailag alátámasztják a cikkben megfogalmazott véleményt, amelynek tartalma szerint a forgatás rendbontással, az előadás megzavarásával, botránnyal járt volna. Az egyes közlések megítélésénél nem lehet eltekinteni az érintett személytől. A felperes közszereplői minőségére tekintettel is köteles tűrni azokat a véleményeket, amelyek a fellépésével összefüggésben, a botrányokozás, a provokatív magatartás tanúsításának a lehetőségét a valószínűség magasabb fokán fejezik ki. Egy múltbeli lehetséges, de meg nem valósult esemény tartalmára, illetve a felperes szándékára vonatkozó közlés nem minősülhet tényállításnak. A jogerős ítélet téves álláspontjával szemben a .. honlapon megjelent felhívásra vonatkozó közlés pedig még az utalás szintjén sem tartalmazza azt, hogy a felperes rendezvényen való megjelenése azzal összefüggésbe hozható. A tartalmi összefüggés megállapítására önmagában a szerkesztési módszer, a közlések egymásutánisága nem ad alapot. A közlés sértő jellege sem állapítható meg, miután a felperes és a .. közismert szélsőjobboldali nézetrendszere a szabadkőművesség vonatkozásában teljes mértékben megegyezik. Ebben az összefüggésben nincs jelentősége annak, hogy a honlapon korábban is publikáló felperesnek utóbb, a honlap készítőivel a viszonya megromlott. Való ténybeli alapként, a véleményalkotás szintjén a felperes és a .. honlap készítőinek a szabadkőművességgel szemben megfogalmazott egyező nézetazonossága teremtett összefüggést a felperes megjelenése és várható magatartása, valamint a honlapon közzétett felhívás között.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!