Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2021.7.209 Kisajátítás a jövőben megvalósuló közérdekű cél érdekében rendelhető el. A több évvel korábban - megvalósult közlekedési infrastruktúra fejlesztés miatt - magánszemélytől "igénybe vett" ingatlan magyar állam tulajdonába kerülésére a kisajátítás jogintézménye nem alkalmas [2007. évi CXXIII. törvény (Kstv.) 2. §, 3. § (1) bekezdés].

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék K.701579/2020/5., Kúria Kfv.37892/2020/9. (*BH 2021.7.209*), 3547/2023. (XII. 21.) AB végzés

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A Bocskaikert ... helyrajzi szám alatt nyilvántartott, erdő művelési ágú ingatlan több magánszemély tulajdonában áll. A felperes - a magyar állam nevében - az alperesnél mint kisajátítás tárgyában eljáró hatóságnál kisajátítás iránti kérelmet terjesztett elő ezen ingatlan kisajátítása iránt, mely kisajátítás iránti kérelemben a kisajátítás céljaként a 4. számú főút Debrecent elkerülő M35 és 4. számú főút közötti szakasz fejlesztését, mint közlekedési infrastruktúra fejlesztését jelölte meg.

[2] A Bocskaikert ... hrsz. alatti ingatlan a 2012-ben megvalósult K004.14 projektszámú beruházáshoz kapcsolódóan a beruházó részéről már évekkel korábban ismeretlen körülmények között igénybevételre került, azon erdő telepítésére került sor a beruházó részéről anélkül, hogy a tulajdonosok részére ennek bármilyen ellentételezésére megtörtént volna.

[3] Az alperes a felperes kisajátítás iránti kérelmét 2018. szeptember 4-én kelt, HB/11-HAT/03358-12/2018. számú határozatával elutasította. A határozat indokolása szerint a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII.törvény (a továbbiakban: Kstv.) 2. §-a és 3. § (1) bekezdés a) pontja értelmében kisajátításnak a még meg nem valósult beruházások megvalósítása érdekében van helye, és a kisajátítási eljárásnak nem lehet célja egy múltban megvalósult beruházáshoz kapcsolódóan a tulajdonviszonyok utólagos rendezése. Az indokolás megjegyezte, hogy amennyiben a kérelmező a közérdekű beruházást olyan ingatlanon valósította meg, mely nincs tulajdonában, úgy az ingatlan tulajdonának megszerzésére a Polgári Törvénykönyv átruházás, elbirtoklás, jogcímes elbirtoklás, vagy ráépítés szabályai adhatnak lehetőséget.

A kereseti kérelem és védirat

[4] A határozattal szemben a felperes élt kereseti kérelemmel, amelyben a határozat hatályon kívül helyezését és az alperes kisajátítási eljárás lefolytatására kötelezését kérte.

[5] Keresetében hivatkozott arra, hogy az alperes nem tett eleget tényállás-feltárási és indokolási kötelezettségének, ezzel megsértette az Ákr. 81. § (1) bekezdését.

[6] Az Alaptörvény XIII. cikk (2) bekezdésére, Kstv. 2. § e) pontjára, és 3. § (1) bekezdésére hivatkozva állította a határozat jogsértő voltát, kitért arra, hogy a kérdéses beruházás megvalósítása csak a perbeli ingatlanon kerülhetett sor, a közérdek megvalósítása az ingatlanon fennálló tulajdonjog korlátozásával nem volt lehetséges, így a kisajátítási eljárás megindítása indokolt volt.

[7] Hivatkozott arra, hogy az alperes jogsértő módon nem vizsgálta a kisajátítás jogalapját, amely szerinte egyértelműen fennálló, az közérdeket szolgál, hiszen a beruházó erdőt telepített az ingatlanon, amely a szélsebességet csökkenti, másrészt hóvédő erdősávként is funkcionál, így közlekedésbiztonsági szerepet tölt be. Érvelt amellett, hogy a kisajátítás befejezettségéhez hozzátartozik a tulajdonviszonyok rendezése, és a kisajátítási kártalanítási összeg tulajdonosok részére történő kifizetése.

[8] Állította, hogy a hatóságnak nem lehet célja, hogy rendezetlen tulajdoni viszonyokat alakítson ki, mivel ez a jogszerűség elvét is sérti.

[9] Vitatta továbbá, hogy egy kisajátítási kérelem elutasításáról szóló hatósági döntés az ügy érdemének minősülne.

[10] Az alperes védiratában a kereset elutasítását kérte, a határozatában felhozott indokokra hivatkozva.

[11] A védirat szerint a Kstv. 3. § (1) bekezdés a) és c) pontjaiban foglalt rendelkezések azt támasztják alá, hogy egy adott ingatlanon a közérdekű cél megvalósítását, az ahhoz szükséges jogosultságoknak kisajátítás útján való megszerzését követően lehet jogszerűen megkezdeni.

[12] Az alperes szerint a hatóság akkor sértette volna meg az Alaptörvény XIII. cikk (2) bekezdését, ha a fennálló jogellenes állapotot a kisajátítási kérelemben foglaltaknak helyt adva legalizálná.

[13] A védirat szerint az alperes az Ákr. 80. § (1) bekezdése szerinti tényfeltárási és indokolási kötelezettségének eleget tett, és a felperes az Ákr. 46. § (1) bekezdése alkalmazhatóságára is alaptalanul hivatkozott.

[14] Az érdekeltek a felperes pernyertességét támogatták, előadták, hogy bár megépült az ingatlanukon az autóút, ennek ellentételezéseként azonban kártalanításban nem részesültek.

A közigazgatási bíróság első ítélete és a Kúria azt felülvizsgáló döntése

[15] A közigazgatási bíróság 2019. február 13-án kelt 101.K.28.100/2018/20. számú ítéletével a felperes kereseti kérelmét mint alaptalant elutasította a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 88. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozva.

[16] A felperes az ítélettel szemben felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, melyet a Kúria Kfv.IV.37.365/2019/10. számú végzésével bírált el, és az ítéletet hatályon kívül helyezte, és a közigazgatási bíróságot új eljárásra kötelezte, megállapítva, hogy a közigazgatási bíróság nem döntött valamennyi érdekeltként perbe lépni szándékozó ingatlantulajdonos kérelméről, és nem állapítható meg, kik voltak a közigazgatási perben érdekeltként perben állók.

[17] A Kúria előírta a megismételt eljárásra, hogy valamennyi személy érdekeltkénti perbelépés iránti kérelmét el kell bírálni, és a tárgyalást szabályszerűen meg kell tartania a bíróságnak az érdekeltek idézésével egyidejűleg.

A közigazgatási bíróság megismételt eljárása, és ítélete

[18] A közigazgatási bíróság eleget téve a Kúria Kfv.IV.37.365/2019/10. számú végzése útmutatásának 101.K.701.579/2020/3. számú végzésével V. L.-t, mint a bocskaikerti […] hrsz.-ú ingatlan tulajdonosát ismételten tájékoztatta az érdekeltként történő perbelépés lehetőségéről, aki a felhívásra, a megadott határidőn belül nem nyilatkozott. Ezek után a közigazgatási bíróság megállapította, hogy a közigazgatási perben két ingatlantulajdonos vett részt érdekeltként.

[19] A közigazgatási bíróság ezek után az ítéletével a felperes kereseti kérelme elutasításáról döntött a Kp. 88. § (1) bekezdés a) pontja alapján, megállapítva, hogy a kereseti kérelem alaptalan, az alperes határozata a felperes által megjelölt okból nem jogszabálysértő, az alperes eleget tett mind tényállásfeltárási, mind indokolási kötelezettségének.

[20] Az ítélet idézve az Alaptörvény XIII. cikk (2) bekezdése, Kstv. 2. § e) pontja, és 3. § (1) bekezdés rendelkezéseit, megállapította, hogy a felperes kisajátítási kérelmében közérdekű célként megjelölt beruházás megvalósult, így megállapítható, hogy a tulajdonjog elvonásának közérdekű célja már nem áll fenn. Az ítélet indokolása szerint ugyanis a közérdekű célnak - a jogszabály teleologikus értelmezésén túl annak nyelvtani értelmezését is figyelembe véve - a jövőre nézve kell fennállnia, mivel ez indokolja és legitimálja a tulajdoni viszonyokba való állami beavatkozást. A kisajátításnak nem lehet jogalapja a tulajdonviszonyok utólagos rendezése, erre vonatkozó igényüket a tulajdonosok legfeljebb más, polgári per keretében érvényesíthetik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!