Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Mfv.10083/2015/1. számú precedensképes határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 206. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.083/2015/8.

A Kúria a dr. Nádas György ügyvéd által képviselt felperesnek a Pappné dr. Bősz Csilla jogtanácsos által képviselt alperes ellen kormánytisztviselői jogviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei iránt a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 6.M.3179/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 51.Mf.635.965/2014/3. számú közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes és az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 51.Mf.635.965/2014/3. számú - kijavított - közbenső ítéletét hatályon kívül helyezi, és a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.3179/2011/24. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek - tizenöt nap alatt - 50.000 (ötvenezer) forint együttes másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

A másodfokú és a felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes kormánytisztviselői jogviszonyát az alperes a 2011. április 1-jén közölt felmentéssel indokolás nélkül a 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján megszüntette.

A felperes a keresetében a felmentés jogellenessége és külön jogcímként rendeltetésellenessége miatt annak megállapítását kérte, hogy az alperesnél fennállt jogviszonya a jogellenességet kimondó ítélet jogerőre emelkedésével szűnjön meg, és a bíróság az alperest átalánykártérítés megfizetésére kötelezze.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 6.M.3179/2011/24. számú ítéletével a keresetet elutasította, a felperest perköltségben marasztalta.

Az elsőfokú bíróság az ítélete tényállásában rögzítette, hogy az alperes szervezetének átalakulásával összefüggésben a felperes korábbi főosztályvezetői megbízása főosztályvezető-helyettesi megbízássá alakult, felperes illetménye nem változott, majd azt az alperes illetményalap-növekedés miatt 2008. január 1-jével ismételten megállapította. Az alperes a felperes megbízását visszavonta, emiatt osztályvezető munkakörbe került (2008. szeptember 30-án), 2010. április 1-jétől pedig szakmai főtanácsadó címet kapott.

A felperes a teljesítményértékelése miatt az alperes ellen 2010. május 7-én keresetet indított.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság a felperes keresetét a felmentés tekintetében alaptalannak találta, mert az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II. 18.) AB határozatával az ügyben alkalmazandó Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontját 2011. május 31-ei hatállyal, tehát a jövőre nézve semmisítette meg, ezért ezt a jogszabályt az alperes jogszerűen alkalmazta. Az ítélet indokolása a továbbiakban rögzítette, hogy a jogalkotó a Ktjv. megalkotásával nem uniós jogot hajtott végre, következésképpen az ügy eldöntésénél nem irányadó az Európai Unió Alapjogi Chartája (a továbbiakban: Alapjogi Charta), sem pedig az Európai Szociális Charta (a továbbiakban: Szociális Charta). A bíróság utalt arra is, hogy a bírói kezdeményezések alapján meghozott 34/2012. (VII.17.) AB határozat a Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontja alkalmazásának kizárását elutasította.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság az általa lefolytatott bizonyítás eredménye alapján nem találta bizonyítottnak a felperes rendeltetésellenes joggyakorlásra vonatkozó érvelését. A tanúk vallomása ugyanis nem bizonyította, hogy a felmentése a más tárgyú perének megindítása miatt történt meg.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezést nyújtott be.

A Fővárosi Törvényszék az 51.Mf.635.965/2014/3. számú - kijavított - közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, megállapította, hogy az alperes a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát jogellenesen szüntette meg.

A másodfokú bíróság helytállónak találta az elsőfokú bíróságnak az uniós jog sérelme hiányáról szóló jogi okfejtését, azt további indokolással tartotta szükségesnek kiegészíteni (indokolás 4-9. oldal).

A törvényszék a Pp. 1. és 2. §-ai, továbbá az 1/2009. (VI.27.) PK vélemény alapulvételével állapította meg a felmentés jogellenességét. Mindezek alapján kifejtette, hogy az alperes a számára nyitva álló azt a lehetőséget, hogy bizonyítsa a felmentés jogszerűségét, elmulasztotta. Ez a körülmény a másodfokú bíróság jogi álláspontja alapján az alperes jognyilatkozata jogellenességének okául szolgál. Emiatt a felperes esetében megvalósult az Alapjogi Charta 30. cikkének mint "követendő uniós jogelvnek" megsértése, amelyen keresztül a Szociális Charta 24. cikkének is érvényesülnie kellett volna.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság érvelésével, miszerint önmagában a felmentés indokolásának hiánya miatt nem állapítható meg az alperes rendeltetésellenes joggyakorlása. A felperes által kezdeményezett másik per P.P. és M.K. tanúvallomása alapján - és a felperes további bizonyítási indítványa hiányában - bizonyítottan nem áll összefüggésben a felperes kormánytisztviselői jogviszonyának megszüntetésével.

A közbenső ítélet ellen mindkét fél felülvizsgálati kérelmet nyújtott be.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet megváltoztatását, és annak megállapítását kérte, hogy az alperes rendeltetésellenes joggyakorlása folytán a felmentés jogellenes.

Részletesen kifejtette érvelését az uniós joggal, ezen belül az Alapjogi Chartával, az Alapszerződésekkel, ezen túlmenően az Egyezménnyel, az Emberi Jogok Európai Bírósága 19554/11. számú döntésével kapcsolatban (felülvizsgálati kérelem 1-3. oldal).

Álláspontja szerint az alperes a felmentéskor ismerte az Alkotmánybíróság perbeli jogszabályra vonatkozó döntését [8/2011. (II. 18.) AB határozat], az ennek ellenére kiadott felmentés az ügyben irányadó 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 4. § (1) bekezdésébe ütközik. A törvényszék a Pp. 206. §-át sértő mérlegelést alkalmazott a pro futuro megsemmisítésről, mivel e megsemmisítés oka az volt, hogy a kormánytisztviselői jogviszony megszüntetése szabályozatlanul maradt volna az azonnali hatályú megsemmisítés következtében. Az Alkotmánybíróság említett határozatából is következik, hogy a megsemmisített jogszabály nem áll összhangban a jog által megkívánt céllal.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!