Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2010.12.532 Bírósági jogkörben okozott kár megállapításának akkor lehet helye, ha a bíróság kirívó jogalkalmazási hibát vét, vagy kötelességszegést tanúsít [Ptk. 339. §, 349. §, 1997. évi LXVI. tv. 7. §, Pp. 2. §].

A városi bíróság a K.-i Agrár Szövetkezet felperesnek G. Cs. I. r, valamint a K. Rt. II. r. alperesek ellen, közös tulajdon megszüntetése iránt az 5.P.20.085/2000. számon folyamatban volt perben a felperesnek az I. r. alperes k.-i 0192/6. helyrajzi számú ingatlanán fennálló közös tulajdonát megszüntette, és az I. r. alperes nevén álló 19/590. tulajdoni hányadot 1 931 500 forint megváltási ár ellenében a felperes tulajdonába adta. A II. r. alperest mindezek tűrésére kötelezte.

Az elsőfokú ítéletet az I. r. alperes - jelen per felperese - fellebbezése folytán a megyei bíróság a 2001. április 4. napján hozott, 1.Pf.20.274/2001/4. számú ítéletével helybenhagyta. A jogerős ítéletet a felperes 2001. május 7-én vette át. A Legfelsőbb Bíróság a felperes felülvizsgálati kérelme alapján indult felülvizsgálati eljárásban a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

A felperes által előterjesztett perújítási kérelmeket az eljáró bíróságok jogerősen elutasították.

A felperes keresetében az alperest bírósági jogkörben okozott kár megtérítése címén 5 160 000 forint és ennek 2008. március 6. napjától járó késedelmi kamata megfizetésére kérte a Ptk. 339. és 349. §-ai alapján kötelezni. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok azzal okoztak neki kárt, hogy a közös tulajdon megszüntetése iránt folyamatban volt alapperben született jogerős ítéletet a perújítási kérelmei alapján a bíróságok nem változtatták meg. Azokat, mint érdemi tárgyalásra alkalmatlanokat utasították el. A legutóbbi perújítási kérelmét el sem utasíthatták volna, mert azt a jogerős ítélet kézbesítésétől számított 5 éves objektív elévülési időn belül terjesztette elő. Előadta, hogy az alapperben sem jártak el jogszerűen a bíróságok, mert a beszerzett igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői véleményt nem értékelték megfelelően. Az alperesi magatartásokkal okozati összefüggésben nem tudta beszerezni a termelő tevékenységéhez szükséges eszközöket, vetőmagot, így a vetés elmaradt, a takarmányhiány a hízómarhái fejlődését visszavetette, s emiatt kölcsön felvételére is kényszerült. Az elmaradt hasznán túl nem vagyoni kártérítés iránti igényt is érvényesíteni kívánt.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta a kárfelelőssége jogalapját, különösen azt, hogy eljárása során jogellenes magatartást tanúsított, illetve hibázott volna. Magatartásával nem áll oksági összefüggésben a felperes állítása szerint bekövetkezett - de nem bizonyított - kára.

A elsőfokú bíróság a felperes keresetét jogalap hiányában elutasította.

Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a bírósági jogkörben okozott kár megállapításának csak akkor lehet helye, ha a bíróság kirívó jogalkalmazási hibát vét, vagy kötelességszegést tanúsít. A felperes eljárási szabálysértésekre történő hivatkozásait megvizsgálta, és megállapította, hogy a perújítási kérelem előterjesztésére nyitvaálló 5 éves határidő számításánál a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 228. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős határozat kihirdetésétől, tehát 2001. április 4. napjától kezdődően kell a határidőt számítani, amelyhez képest a felperes 2006. október 13. napján előterjesztett kérelme elkésett.

Az ítélet ellen, annak elsődlegesen hatályon kívül helyezése, másodlagosan megváltoztatása és a keresetének történő helyt adás iránt a felperes fellebbezett. Sérelmezte, hogy a megyei bíróság a 2.Pf.25.168/2004/2. számú végzésében az első perújítási kérelmét elkésettség miatt utasította el és az általa megjelölt perújítási okkal nem foglalkozott. Álláspontja szerint az alapperben hozott jogerős határozat nem annak kihirdetésével, hanem a közlésével - a 2001. május 7. napján történt kézbesítéssel - emelkedett jogerőre, így ehhez képest a 2001. november 5-én előterjesztett kérelme a 6 hónapos szubjektív határidőn belül érkezett. Sérült a per ésszerű időn belül történő befejezéséhez való joga is, miután a 2001-ben benyújtott perújítási kérelmét első fokon a városi bíróság csupán 2004. évben bírálta el.

Az alperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását kérte. Azzal érvelt, hogy a felperes a fellebbezésében új tényt állított, amelyre a Pp. 235. §-ának (1) bekezdése alapján nincs mód, ezért a fellebbezésnek a városi bíróság P.20.611/2003/10. számú perújítási ügyre vonatkozó tényállításait kérte figyelmen kívül hagyni. Előadta, hogy a felperes által állított új tények a felperesre kedvezőbb határozat meghozatalát egyébként sem eredményezték volna.

Az ítélőtábla a jogerős ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!